AMEA-nın tərəfdaşlığı ilə biznes-forum keçiriləcək Noy 01, 2017 | 17:02
1-2 mart 2018-ci il tarixlərində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi və Azərbaycanda Amerika Ticarət Palatasının birgə təşkilatçılığı ilə biznes forum keçiriləcək.
Rəyasət Heyətinin iclasında bununla bağlı çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev bildirib ki, forum Akademiyanın elmi müəssisələrində biznes fəaliyyətinin genişləndirilməsi və bilik əsaslı iqtisadiyyatın inkişaf etdirilməsi məqsədi daşıyır. Qeyd edib ki, forum intellektual kapitalın və innovasiya sahibkarlığının inkişafını, elmi-tədqiqat işlərinin sənaye və real biznesin, o cümlədən aqrar sektorun tələblərinə uyğun formalaşdırılmasını, innovativ iqtisadi ekosistemin, intellektual potensialın və bilik əsaslı iqtisadiyyatın inkişaf dinamikasına dəstək verilməsi kimi məsələləri nəzərdə tutur.
Rəyasət Heyəti məsələ ilə bağlı müzakirədən sonra “Elmin kommersiyalaşdırılması və bilik əsaslı iqtisadiyyatın inkişafında özəl sektorun rolu" mövzusunda biznes forumun keçirilməsi, həmçinin forumla əlaqədar Akademiyada təşkilat komitəsi, AMEA “YT Park”da isə işçi qrupun yaradılması haqqında qərar verib.

Состоится бизнес-форум при партнерстве НАНА
1-2 марта 2018 года при совместной организации Национальной академии наук Азербайджана, Центра анализа экономических реформ и коммуникаций и Американской торговой палаты в Азербайджане будет проведен бизнес-форум.
Выступивший по данному вопросу на заседании Президиума НАНА, вице-президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев отметил, что целью форума является расширение бизнес-деятельности в научных учреждениях НАНА и развитие экономики, опирающейся на знания. Он сообщил, что на форуме будут затронуты такие важные вопросы, как развитие интеллектуального капитала и инновационного предпринимательства, формирование научно-исследовательских работ в соответствии с требованиями промышленности и реального бизнеса, в том числе аграрного сектора, поддержка динамики развития инновационной экономической экосистемы, интеллектуального потенциала и экономики, опирающейся на знания.
После обсуждения данного вопроса Президиум принял постановление о проведении бизнес-форума «Коммерциализация науки и роль частного сектора в развитии экономики, опирающейся на знания», а также о создании в связи с этим организационного комитета в Академии и рабочей группы в «Парке ВТ» НАНА.