“Mənim ilk qrantım” müsabiqəsinin nəticələri açıqlanıb Yan 16, 2018 | 10:12
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu və Gənclər və İdman Nazirliyi tərəfindən Gənc alim və mütəxəssislərin 4-cü birgə qrant müsabiqəsinin (“Mənim ilk qrantım”) nəticələri açıqlanıb. Müsabiqə ölkədə elmin inkişaf prioritetlərinə uyğun olaraq, iki qurum arasında 2017-ci il 22 may tarixində imzalanmış protokolun müddəaları nəzərə alınmaqla keçirilib.
2017-ci il mayın 25-də elan edilən müsabiqəyə bütün elm sahələri və qrant növləri üzrə 34 layihə daxil olub. Layihələrin ekspertizası işinə Elmin İnkişafı Fondunun daimi ekspertləri, yerli və xarici müstəqil elmi ekspertlər cəlb olunublar. İlk dəfə olaraq gənc alim və mütəxəssislər qrant layihələrini “on-line” şəkildə, “e-Qrant” - “Qrant layihələrinin elektron idarəolunması sistemi” vasitəsilə təqdim ediblər. Nəticələr Elmin İnkişafı Fondu və Gənclər və İdman Nazirliyinin Birgə Komissiyasında da müzakirə olunub.
"Mənim ilk qrantım" üzrə ümumi maliyyələşdirilmə həcmi 600000 manat olmaqla, 19 qalib layihə müəyyənləşdirilib. Uğur dərəcəsi (daxil olan və qalib olan layihələrin sayı üzrə) kifayət qədər yüksək (56%) olub.
Gənc alim və mütəxəssislərin 4-cü qrant müsabiqəsi üzrə qalib layihələr AMEA-nın Fizika, Riyaziyyat və Mexanika, Radiasiya Problemləri, Neft-Kimya Prosesləri, Aşqarlar Kimyası, Geologiya və Geofizika, Neft və Qaz, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar, Ədəbiyyat institutlarında, AMEA Naxçıvan Bölməsinin Bioresurslar İnstitutunda, həmçinin Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti, Bakı Slavyan Universitetində, Səhiyyə Nazirliyinin Milli Onkologiya Mərkəzində, Azərbaycan Tələbə Gənclər Təşkilatları İttifaqında, “Gənclər Turizmi” ictimai birliyində və “Azərbaycan Elm Assosiasiyası”nda yerinə yetiriləcək.
Qalib layihələrdən 17-si fundamental-tətbiqi xarakterlidir. İki layihə üzrə isə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaradılmasının 100 illiyinə həsr edilmiş "Neft və geoekologiya" mövzusunda I beynəlxalq məktəb-seminar və “Davamlı sağlamlıq turizminin ölkənin iqtisadiyyatında rolu” mövzusunda gənc alim və mütəxəssislərin beynəlxalq konfransı təşkil olunacaq. Fizika-riyaziyyat və texnika elmləri üzrə 3, Yer haqqında elmlər üzrə 3, Kimya elmləri üzrə 4, Biologiya, tibb və aqrar elmləri üzrə 3, Humanitar və ictimai elmlər üzrə isə 6 layihə qalib olub.

Обнародованы результаты конкурса «Мой первый грант»
Обнародованы результаты осуществленного Фондом развития науки при Президенте Азербайджанской Республики и Министерством молодежи и спорта 4-го совместного конкурса грантов («Мой первый грант») Молодых ученых и специалистов. Конкурс состоялся в соответствии с приоритетами развития науки в стране, с учетом положений протокола, подписанного между двумя структурами 22 мая 2017 года.
На объявленный 25 мая 2017 года конкурс поступило 34 проекта по всем областям науки и видам грантов. К экспертизе проектов были привлечены постоянные эксперты Фонда развития науки, местные и зарубежные независимые научные эксперты. Впервые молодые ученые и специалисты представили грантовые проекты в режиме «он-лайн» посредством системы электронного управления грантовыми проектами «э-Грант». Результаты обсуждались в Совместной комиссии Фонда развития науки и Министерства молодежи и спорта.
Общий объем финансирования конкурса «Мой первый грант», победителем которого стали 19 человек, определен в размере 600.000 манат.
Победившие проекты по 4-му проекту грантов молодых ученых и специалистов будут реализоваться в Институте физики, Институте математики и механики, Институте радиационных проблем, Институте нефтехимических проблем, Институте химии присадок, Институте геологии и геофизики, Институте нефти и газа, Институте молекулярной биологии и биотехнологий, Институте литературы, Институте биоресурсов Нахчыванского отделения НАНА, в Азербайджанском государственном университете нефти и промышленности, Бакинском славянском университете, Национальном центре онкологии Министерства здравоохранения, Союзе студенческо-молодежных организаций Азербайджана, общественном объединении «Молодежный туризм» и Научной ассоциации Азербайджана.
17 из победивших проектов носят фундаментально-прикладной характер. В рамках первого проекта будут организованы посвященные 100-летию создания Азербайджанской Демократической Республики Первый международный школьный семинар на тему «Нефть и геология» и международная конференция молодых ученых и специалистов на тему «Роль устойчивого оздоровительного туризма в экономике страны». По физико-математическим и техническим наукам стали победителями 3 проекта, наукам о земле – 3 проекта, химическим наукам – 4 проекта, биологическим, медицинским и аграрным наукам - 3 проекта, гуманитарным и общественным наукам – 6 проектов.