Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalına müsabiqə haqqında ELAN Fev 01, 2018 | 16:21
AMEA Rəyasət Heyətinin 2018-ci il 31 yanvar tarixli 4/1 nömrəli qərarına əsasən, 2018-ci il üçün Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalına müsabiqə elan edilir.
Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı ilə Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları və əcnəbilər ildə bir dəfə mühüm fundamental və tətbiqi elmi nəticələrə, əsərlərə, kəşflərə, ixtiralara, habelə elmin inkişafında xüsusi xidmətlərə görə sağlığında təltif edilirlər. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2014-cü il 27 iyun tarixli Fərmanının ikinci bəndinə əsasən Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı ilə təltif etmək səlahiyyəti AMEA Rəyasət Heyətinə verilib.
Müsabiqə AMEA Rəyasət Heyətinin 2015-ci il 18 fevral tarixli 6/2 nömrəli qərarı ilə təsdiqlənmiş “Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı ilə təltif etmək üçün Qaydalara” uyğun keçirilir.
Nizami Gəncəvi adına Qızıl medala namizədlər AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvləri, AMEA-nın elmi bölmələri, elmi-tədqiqat və ali təhsil müəssisələrinin elmi şuraları, elmi cəmiyyətlər, nazirlik və dövlət komitələri yanında fəaliyyət göstərən elmi-texniki şuralar tərəfindən irəli sürülə bilər.
Namizədlərin irəli sürülməsi ilə bağlı aşağıdakı sənədlər martın 1-dək AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsinə (Bakı şəhəri, İstiqlaliyyət küçəsi, 30, otaq 502) təqdim edilməlidir:
- namizədin irəli sürülməsi haqqında təqdimat (təqdimatda irəli sürülmüş namizədin elmi fəaliyyəti haqqında ümumi məlumat, müsabiqəyə təqdim olunan elmi nailiyyətin elmi-praktik əhəmiyyəti barədə əsaslandırılmış ətraflı məlumat əksini tapmalıdır);
- namizədin elmi əsərlərinin təsdiq olunmuş siyahısı;
- ali təhsil, elmi dərəcə və elmi adlar haqqında sənədlərin təsdiq olunmuş surətləri;
- şəxsiyyət vəsiqəsinin surəti;
- əlaqə telefonları.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən təsis edilən dövlət mükafatlarına və digər adlı dövlət mükafatlarına layiq görülmüş işlərin müəlliflərinin həmin işlərə görə Nizami Gəncəvi adına Qızıl medala namizəd kimi irəli sürülməsinə yol verilmir.

ОБЪЯВЛЕНИЕ о конкурсе Золотой медали имени Низами Гянджеви Азербайджанской Республики Фев 01, 2018 | 16:21
Согласно постановлению Президиума НАНА от 31 января 2018 года номер 4/1, объявляется конкурс Золотой медали имени Низами Гянджеви Азербайджанской Республики на 2018 год.
Раз в году Золотой медалью имени Низами Гянджеви Азербайджанской Республики награждаются граждане Азербайджанской Республики и иностранцы за важные фундаментальные и прикладные научные результаты, труды, открытия и изобретения, а также за особые заслуги в развитии науки. Указом Президента Ильхама Алиева от 27 июня 2014 года право награждения «Золотой медалью Азербайджанской Республики имени Низами Гянджеви» было предоставлено Президиуму НАНА.
Конкурс проводится в соответствии с «Правилами награждения Золотой медалью имени Низами Гянджеви Азербайджанской Республики, утвержденными постановлением Президиума НАНА от 18 февраля 2015 года номер 6/2.
Кандидаты на получение премий могут быть выдвинуты действительными членами и членами-корреспондентами Академии, научными отделениями НАНА, учеными советами научно-исследовательских учреждений и высших учебных заведений, научными обществами, научно-техническими советами, функционирующими при министерствах и государ¬ственных комитетах республики.
Следующие документы о выдвижении кандидатов должны быть представлены до 1 марта в Управление науки и образования НАНА (город Баку, улица Истиглалийят, 30, кабинет 502):
- заявление о выдвижении кандидата (общая информация о научной деятельности кандидата, обоснованная подробная информация о научно-практическом значении научного достижения, представленного на конкурс)
- утвержденный список научных трудов кандидата;
- 2 фотографии (6x9 см);
- копии утвержденных документов о высшем образовании, научных степенях и научных званиях;
- автобиография;
- копия удостоверения личности;
- контактные телефоны.
Не допускается выдвижение в качестве кандидатов на соискание Золотой медали им. Низами Гянджеви авторов работ, удостоенных государственных наград, учрежденных Президентом Азербайджанской Республики, а также прочих именных государственных наград.