Azərbaycan mətbuat tarixinin tədqiqatçısı Şirməmməd Hüseynov vəfat edib İyun 25, 2019 | 11:32
Azərbaycan jurnalistikasının görkəmli simalarından biri, mətbuat tədqiqatçısı, Ali Media Mükafatı laureatı, Prezident təqaüdçüsü, Əməkdar jurnalist, Bakı Dövlət Universitetinin professoru Şirməmməd Hüseynov 2019-cu il iyunun 24-də 95 yaşında vəfat edib.
Şirməmməd Hüseynov 1924-cü ildə Şəkidə anadan olub. O, Şəki şəhərindəki ikiillik Müəllimlər İnstitutunun Fizika-riyaziyyat fakültəsində, Azərbaycan Dövlət Universitetinin (ADU) Filologiya-jurnalistika şöbəsində və M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin (MDU) Jurnalistika fakültəsinin aspirantura şöbəsində təhsil alıb.
1954-cü ildə MDU-nun Jurnalistika fakültəsində namizədlik dissertasiyasını müdafiə edən alim 1954-1961-ci illərdə ADU-nun Filologiya fakültəsinin Jurnalistika kafedrasında müəllim, dosent vəzifələrində çalışıb. 1971-1976-cı illərdə ADU-nun Jurnalistika fakültasinin dekanı olub. O, 1988-ci ildən BDU-nun Mətbuat tarixi kafedrasının professor idi.
Şirməmməd müəllimin keçdiyi həyat yolu öz-özlüyündə çox şey deyir. O, sovet ideoloji kanonlarının hökm sürdüyü senzura qadağaları şəraitində tələbələrinə millət sevgisi aşılayırdı. Dərsini təsdiqlənmiş proqramlara əsasən deyirdi, eyni zamanda tələbələrə gah sətiraltı, gah da açıq şəkildə əsl həqiqətləri çatdırmağa çalışırdı.
Onun qələmə aldığı bütün yazılar Azərbaycanın istiqlalı, qoruyub yaratmalı olduğumuz milli dəyərlər və ideallarla bağlı idi. Şirməmməd müəllimin çoxsaylı kitabları içərisində “Parlament hesabatları” onun şah əsəridir. Xalq Cümhuriyyəti dövründəki parlamentimizin fəaliyyətindən bəhs edən üç cildlik bu kitab yarım əsrin məhsuludur.
Şirməmməd Hüseynov milli yaddaşımızın daşıyıcısı idi, əsərləri Azərbaycanın dünəni və bu günü arasında mənəvi körpü rolu oynayırdı. Onun Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin, Məhəmməd Əmin Rəsulzadə irsinin öyrənilməsində, təbliğində misilsiz xidmətləri olub. Mətbuat tariximizin qaranlıq səhifələrinə işıq salanların sırasında Ş.Hüseynovun adı ön cərgədə çəkilir. O, “Həqiqət və ədalət carçısı”, “M.Ə.Rəsulzadə”, “Mənəvi irsimiz və gerçəklik”, “Mətbu irsimizdən səhifələr” və digər dəyərli kitabların və əsərlərin, həmçinin çoxsaylı dərslik və dərs vəsaitlərinin müəllifi idi.
Azərbaycan mətbuat tarixi alimin əsas tədqiqat sahəsi olsa da, Ş.Hüseynov bütövlükdə jurnalistikanın inkişafına, bugünkü kadrların yetişməsinə böyük töhfə vermiş şəxsiyyətlərdən idi.
Prezident İlham Əliyevin 2014-cü il 16 dekabr tarixli Sərəncamına əsasən professor Şirməmməd Hüseynovun “Şərəf” ordeni ilə təltif edilməsi onun bu və digər xidmətlərinə verilən yüksək qiymət idi.
Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qurucularının irsinin araşdırılmasında xüsusi xidmətlər göstərmiş Şirməmməd Hüseynov daim həqiqətin, ədalətin, azad sözün tərəfdarı olub. Buna görə də təkcə elmi ictimaiyyətin deyil, sadə insanların da böyük hörmətini qazanıb. O, ürəyində hər zaman Vətən və millət sevgisi daşıyırdı. Ömrünün sonunadək bu sevgi ilə yaşadı, dünyadan bu sevgi ilə bərabər köçdühttps://nizamimuseum.az.
Görkəmli alim Şirməmməd Hüseynovla vida mərasimi iyunun 25-də saat 11:00-dan 13:00-dək Bakı Dövlət Universitetində keçiriləcək.

Скончался выдающийся исследователь Ширмамед Гусейнов
24 июня на 95 году жизни скончался выдающийся исследователь истории азербайджанской прессы, профессор Бакинского государственного университета, Заслуженный журналист Ширмамед Гусейнов.
Ш.Гусейнов родился в Шеки в 1924 году. В 1940 году окончил школу № 2 в городе Шеки, учился на физико-математическом факультете Шекинского двухгодичного института учителей. В 1945-1950 годах учился на отделении журналистики филологического факультета Азербайджанского государственного университета (ныне Бакинский государственный университет). В 1950-1954 годах учился в аспирантуре факультета журналистики Московского государственного университета имени М.В.Ломоносова (МГУ).
В 1954 году защитил кандидатскую диссертацию на ученом совете факультета журналистики МГУ. В 1954-1961 годах работал преподавателем, доцентом кафедры журналистики филологического факультета АГУ. В 1971-1976 годах был деканом факультета журналистики АГУ. С 1988 года он был профессором кафедры истории прессы БГУ.
Пройденный профессором жизненный путь многое может рассказать. Он привил национальную любовь своим ученикам в условиях цензуры, которые доминировали в советских идеологических канонах. Он преподавал уроки в соответствии с утвержденными программами, но в то же время пытался донести до учеников правду.
Все статьи, которые он написал, были связаны с национальными ценностями и идеалами, которые Азербайджан. Среди многих книг учителя Ширмамеда «Парламентские отчеты» является его шедевром. Ширмамед Гусейнов был носителем нашей национальной памяти, чьи работы сыграли духовную связь между вчерашним и сегодняшним днем Азербайджана.
Имя Ш. Гусейнова в первом ряду среди тех, кто освещает темные страницы нашей истории прессы. Он был автором многочисленных книг и очерков. В то время как история прессы в азербайджанской прессе была основным направлением исследований ученого, Ш. Гусейнов был одним из тех людей, которые внесли большой вклад в развитие журналистики в целом и в подготовку современных кадров.
Согласно Распоряжению Президента Ильхама Алиева от 16 декабря 2014 года, награждение профессора Ширмамеда Гусейнова орденом «Шараф» было высокой оценкой его заслуг.
Ш.Гусейнов имеет бесценные заслуги в изучении и пропаганде наследия Азербайджанской Демократической Республики, Мамедэмина Расулзаде. Его имя упоминается одним из первых в ряду исследователей, изучающих нераскрытые страницы истории нашей печати. Ш.Гусейнов, являющийся кавалером многочисленных наград, принимал участие в десятках международных семинаров, симпозиумов и конференций.