Azərbaycan elmi ictimaiyyətinə ağır itki üz verib Okt 14, 2019 | 10:53
Görkəmli şərqşünas alim, Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Şərqşünaslıq fakültəsinin Ərəb filologiyası kafedrasının müdiri, Əməkdar elm xadimi, Prezident təqaüdçüsü, “Şöhrət” və “Şərəf” ordenli, akademik Vasim Məmmədəliyev oktyabrın 13-də 77 yaşında vəfat edib.
V.Məmmədəliyev 1942-ci ildə Bakıda həkim ailəsində anadan olmuşdur. O, 1964-cü ildə BDU-nun Şərqşünaslıq fakültəsini fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir. 1964-1967-ci illərdə Azərbaycan Dillər Universitetinin Sami dilləri üzrə əyani aspiranturasına daxil olmuş, Tbilisiyə ezam edilərək aspiranturanı dünya şöhrətli şərqşünas alim, akademik G.V.Seretelinin rəhbərliyi altında bitirmişdir. O, 1968-ci ildə “Müasir ərəb, Azərbaycan dillərində və Bağdad dialektində felin zaman formalarının müqayisəli-tipoloji təhlili” mövzusunda namizədlik, 1974-cü ildə isə “Müasir ərəb ədəbi dilinin felin zaman, şəxs və şəkil kateqoriyaları” mövzusunda doktorluq dissertasiyası müdafiə etmişdir. Bu sahədə SSRİ miqyasında ən gənc elmlər doktoru olmuşdur.
1978-ci ildə professor elmi adını almış, 2001-ci ildə AMEA-nın müxbir üzvü, 2007-ci ildə həqiqi üzvü seçilmişdir.
Akademik Vasim Məmmədəliyev bütün həyatını xalqımızın mənəviyyatının zənginləşməsinə həsr etmişdir. O, Azərbaycanda İslam dininin elmi əsaslarla öyrənilməsinin təbliği məsələsinin təşəbbüskarlarından idi. Alimin elmi axtarışları ərəb dilçiliyi və ümumi dilçilik sahələrində, islamşünaslıqda, ərəb-Azərbaycan ədəbi-mədəni əlaqələrində geniş istifadə olunmuşdur.
Şərqşünas alim ilk dəfə ərəb qrammatika məktəblərini sistemli şəkildə tədqiq etmiş, məşhur Bağdad, Əndəlus, Bəsrə, Kufə, Misir qrammatiklərinin əsaslandıqları nəzəri və metodoloji prinsipləri yüksək səviyyədə öyrənmişdir. Bir çox qədim ərəb mənbələrindən faydalanan alim ərəb dilçilik elminin əsas inkişaf yollarını izləməklə, bu mühüm qrammatika məktəblərinin təlimlərini müqayisəli şəkildə şərh etmişdir. V.Məmmədəliyev “Ərəb dilçiliyi” adlı fundamental əsərində ilk dəfə “ərəb dilçiliyinin Azərbaycan məktəbi” ifadəsini işlətmiş və Azərbaycanda dilçilik ənənəsinin çoxəsrlik tarixə malik olduğunu sübut etmişdir.
Şərqşünas alim İraq Elmlər Akademiyasının, Suriya İslam Elmləri və Ərəb Filologiyası Akademiyasının, İslam Konfransı Təşkilatının İslam Hüququ Akademiyasının həqiqi üzvü idi.
Onun ərəb dilçiliyi və ədəbiyyatşünaslığının müxtəlif problemlərinə həsr edilən, İslam, şəriət, fiqh, musiqi və ədəbiyyata dair yüzlərlə elmi əsəri, o cümlədən bütün dünya şərqşünaslarının istifadə etdikləri 41 kitabı nəşr olunmuşdu.
Alim elm və xalq qarşısındakı böyük xidmətlərinə görə “Əməkdar elm xadimi” fəxri adına və Prezident təqaüdünə, “Şöhrət” və “Şərəf” ordenlərinə layiq görülmüşdü.
Böyük alim V.Məmmədəliyev 1991-ci ildə akademik Ziya Bünyadovla birgə müsəlmanların müqəddəs kitabı “Qurani-Kərim”i Azərbaycan dilinə tərcümə etmişdi.
Onun yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasında ciddi xidmətləri vardır. Akademikin rəhbərliyi altında 40 fəlsəfə doktoru, 5 elmlər doktoru hazırlanmışdır.
Şərəfli ömür yaşamış Vasim Məmmədəliyevin əziz xatirəsi onu tanıyanların qəlbində daim yaşayacaqdır.

Well-known oriental scientist, honored worker of science, cavalier of the Orders "Shokhrat" and "Sharaf", academician Vasim Mammadaliev died on October 13 at 77th.
V.Mammadaliev was born in 1942 in the doctor's family, in Baku. In 1964 he graduated from BSU Faculty of Oriental Studies. In 1964-1967 he began his PhD study in the Azerbaijan University of Languages and graduated in Tbilisi under the guidance of the world-famous orientalist, academician G.V.Tsereteli.
In 1968 he defended PhD on "Comparative-typological analysis of the tense forms of the verb in modern Arabic and Azerbaijani languages and in the Baghdad dialect", in 1974 he defended his doctoral on "Categories of time, person and mood in the modern Arabic literary language". He was the youngest Doctor of Sciences in the USSR in this field.
In 1978, the scientist awarded the Professor title, in 2001 he was elected as a corresponding member of ANAS, in 2007 - active member.
Academician Vasim Mammadaliev devoted his whole life to the spiritual enrichment of our people. He was one of the initiators of the propaganda of the scientific study of the Islamic religion in Azerbaijan. Scientific researches of the scientist are widely used in the fields of Arabic linguistics and general linguistics, Islamic studies, Arab-Azerbaijani literary and cultural relations.
For the first time, an oriental scholar systematically studied the Arab grammar schools and studied at the highest level the theoretical and methodological principles, that guided the grammars of Baghdad, Andalus, Basra, Kufa, Egypt. Using a number of ancient Arabic sources, the scientist in a comparative form commented on the teachings of these important grammar schools, following the main ways of developing Arabic linguistics. V.Mammadaliev first used the expression “Azerbaijan School of Arabic Linguistics” in his fundamental work “Arabic Linguistics” and proved that, the linguistic tradition in Azerbaijan has a long history.
The orientalist was an active member of the Iraqi Academy of Sciences, the Syrian Academy of Islamic Sciences and the Academy of Arabic Philology, the Islamic Law Academy of the Organization of the Islamic Conference.
Hundreds of scientific works on Islam, Sharia, Islamic jurisprudence, music and literature, including 41 books on various problems of Arabic linguistics and literary criticism was published by him.
Scientist was awarded the honorary title of “Honored Worker of Science”, the Presidential Scholarship, the orders of “Shokhrat” and “Sharaf” for outstanding services to science and people.
In 1991, a prominent scientist V.Mammadaliev together with academician Ziya Bunyadov had translated the holy book of Muslims “Korani Karim” into Azerbaijan.
Scientists had great merit in the training of highly qualified personnel. Under the guidance of the academician, 40 PhD and 5 Doctors of sciences were trained.
The memory of Vasim Mammadaliev, who had a good life, will live in the hearts of who know him.
A farewell ceremony with an outstanding scientist will be held from 13:00 to 15:00 at Baku State University.