Azərbaycan elmi ictimaiyyətinə ağır itki üz verib Okt 14, 2019 | 10:53
Görkəmli şərqşünas alim, Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Şərqşünaslıq fakültəsinin Ərəb filologiyası kafedrasının müdiri, Əməkdar elm xadimi, Prezident təqaüdçüsü, “Şöhrət” və “Şərəf” ordenli, akademik Vasim Məmmədəliyev oktyabrın 13-də 77 yaşında vəfat edib.
V.Məmmədəliyev 1942-ci ildə Bakıda həkim ailəsində anadan olmuşdur. O, 1964-cü ildə BDU-nun Şərqşünaslıq fakültəsini fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir. 1964-1967-ci illərdə Azərbaycan Dillər Universitetinin Sami dilləri üzrə əyani aspiranturasına daxil olmuş, Tbilisiyə ezam edilərək aspiranturanı dünya şöhrətli şərqşünas alim, akademik G.V.Seretelinin rəhbərliyi altında bitirmişdir. O, 1968-ci ildə “Müasir ərəb, Azərbaycan dillərində və Bağdad dialektində felin zaman formalarının müqayisəli-tipoloji təhlili” mövzusunda namizədlik, 1974-cü ildə isə “Müasir ərəb ədəbi dilinin felin zaman, şəxs və şəkil kateqoriyaları” mövzusunda doktorluq dissertasiyası müdafiə etmişdir. Bu sahədə SSRİ miqyasında ən gənc elmlər doktoru olmuşdur.
1978-ci ildə professor elmi adını almış, 2001-ci ildə AMEA-nın müxbir üzvü, 2007-ci ildə həqiqi üzvü seçilmişdir.
Akademik Vasim Məmmədəliyev bütün həyatını xalqımızın mənəviyyatının zənginləşməsinə həsr etmişdir. O, Azərbaycanda İslam dininin elmi əsaslarla öyrənilməsinin təbliği məsələsinin təşəbbüskarlarından idi. Alimin elmi axtarışları ərəb dilçiliyi və ümumi dilçilik sahələrində, islamşünaslıqda, ərəb-Azərbaycan ədəbi-mədəni əlaqələrində geniş istifadə olunmuşdur.
Şərqşünas alim ilk dəfə ərəb qrammatika məktəblərini sistemli şəkildə tədqiq etmiş, məşhur Bağdad, Əndəlus, Bəsrə, Kufə, Misir qrammatiklərinin əsaslandıqları nəzəri və metodoloji prinsipləri yüksək səviyyədə öyrənmişdir. Bir çox qədim ərəb mənbələrindən faydalanan alim ərəb dilçilik elminin əsas inkişaf yollarını izləməklə, bu mühüm qrammatika məktəblərinin təlimlərini müqayisəli şəkildə şərh etmişdir. V.Məmmədəliyev “Ərəb dilçiliyi” adlı fundamental əsərində ilk dəfə “ərəb dilçiliyinin Azərbaycan məktəbi” ifadəsini işlətmiş və Azərbaycanda dilçilik ənənəsinin çoxəsrlik tarixə malik olduğunu sübut etmişdir.
Şərqşünas alim İraq Elmlər Akademiyasının, Suriya İslam Elmləri və Ərəb Filologiyası Akademiyasının, İslam Konfransı Təşkilatının İslam Hüququ Akademiyasının həqiqi üzvü idi.
Onun ərəb dilçiliyi və ədəbiyyatşünaslığının müxtəlif problemlərinə həsr edilən, İslam, şəriət, fiqh, musiqi və ədəbiyyata dair yüzlərlə elmi əsəri, o cümlədən bütün dünya şərqşünaslarının istifadə etdikləri 41 kitabı nəşr olunmuşdu.
Alim elm və xalq qarşısındakı böyük xidmətlərinə görə “Əməkdar elm xadimi” fəxri adına və Prezident təqaüdünə, “Şöhrət” və “Şərəf” ordenlərinə layiq görülmüşdü.
Böyük alim V.Məmmədəliyev 1991-ci ildə akademik Ziya Bünyadovla birgə müsəlmanların müqəddəs kitabı “Qurani-Kərim”i Azərbaycan dilinə tərcümə etmişdi.
Onun yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasında ciddi xidmətləri vardır. Akademikin rəhbərliyi altında 40 fəlsəfə doktoru, 5 elmlər doktoru hazırlanmışdır.
Şərəfli ömür yaşamış Vasim Məmmədəliyevin əziz xatirəsi onu tanıyanların qəlbində daim yaşayacaqdır.

Научное сообщество Азербайджана понесло тяжелую потерю Окт 14, 2019 | 10:53
На 77 году жизни скончался известный ученый-востоковед, заслуженный деятель науки, кавалер орденов "Шохрат" и "Шараф" академик Васим Мамедалиев.
В.Мамедалиев родился в 1942 году в семье врачей в Баку. В 1964 году с отличием окончил факультет востоковедения БГУ. В 1964-1967 годах поступил в аспирантуру Азербайджанского университета языков, отправился в Тбилиси и закончил аспирантуру под руководством всемирно известного востоковеда, академика Г.В.Церетели. В 1968 году защитил кандидатскую диссертацию на тему «Сравнительно-типологический анализ временных форм глагола в современном арабском и азербайджанском языках и в багдадском диалекте», в 1974 году - докторскую диссертацию на тему «Категории времени, лица и наклонения в современном арабском литературном языке». Он был самым молодым доктором наук в СССР в этой области.
В 1978 году ученый получил звание профессора, в 2001 году был избран членом-корреспондентом НАНА, в 2007 году - действительным членом.
Академик Васим Мамедалиев посвятил всю свою жизнь духовному обогащению нашего народа. Он был одним из инициаторов пропаганды научного изучения исламской религии в Азербайджане. Научные исследования ученого широко используются в областях арабского языкознания и общего языкознания, исламоведения, арабо-азербайджанских литературных и культурных связей.
Ученый-востоковед впервые систематически исследовал арабские школы грамматики и изучал на самом высоком уровне теоретические и методологические принципы, которыми руководились грамматики Багдада, Андалуса, Басры, Куфы, Египта. Используя ряд древних арабских источников, ученый в сравнительной форме прокомментировал учения этих важных школ грамматики, следуя основным путям развития арабского языкознания. В.Мамедалиев впервые использовал выражение «Азербайджанская школа арабского языкознания» в своей фундаментальной работе «Арабское языкознание» и доказал, что языковая традиция в Азербайджане имеет давнюю историю.
Ученый-востоковед был действительным членом Иракской академии наук, Сирийской академии исламских наук и Академии арабской филологии, Академии исламского права Организации Исламской конференции.
Им были опубликованы сотни научных работ по исламу, шариату, исламской юриспруденции, музыке и литературе, в том числе 41 книга по различным проблемам арабского языкознания и литературной критики.
За выдающиеся заслуги перед наукой и народом ученый был удостоен почетного звания «Заслуженного деятеля науки», Президентской стипендии, орденов «Шохрат» и «Шараф».
В 1991 году видный ученый В.Мамедалиев вместе с академиком Зией Буньядовым перевел священную книгу мусульман «Корани-Карим» на азербайджанский язык.
Учеными принадлежали большие заслуги в подготовке высококвалифицированных кадров. Под руководством академика было подготовлено 40 докторов философии и 5 докторов наук.
Память о Васиме Мамедалиеве, который прожил достойную жизнь, будет жить в сердцах тех, кто его знает.
Церемония прощания с выдающимся ученым пройдет с 13:00 до 15:00 в Бакинском государственном университете.