Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin 80 illiyi qeyd ediləcək Fev 11, 2020 | 09:45
Prezident İlham Əliyev Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin 80 illiyinin qeyd edilməsi haqqında Sərəncam imzalayıb.
Sərəncamda Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasına Mədəniyyət Nazirliyi ilə birlikdə AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin 80 illiyinə həsr olunmuş tədbirlər planı hazırlayıb həyata keçirmək, Nazirlər Kabinetinə bu Sərəncamdan irəli gələn məsələləri həll etmək tapşırılır.
Sərəncamda bildirilir ki, 2020-ci ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin 80 illiyi tamam olur.
Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyi ötən müddət ərzində xalqımızın çoxəsrlik mədəniyyətinin və böyük ədəbi irsinin tədqiqi və təbliği istiqamətində səmərəli fəaliyyət göstərmiş, üzərinə düşən vəzifələrin öhdəsindən layiqincə gəlmişdir. Muzeydə qorunub saxlanılan qiymətli eksponatlar və nümayiş etdirilən qədim əlyazmalar, böyük ədiblərin əsərlərinə miniatürlər, xalq yaradıcılığı və tətbiqi sənət nümunələri, görkəmli şəxsiyyətlərlə bağlı nadir sənədlər, habelə müxtəlif əsrlərə aid digər maddi mədəniyyət abidələri ziyarətçilərdə ədəbiyyatımızın bu günədək keçdiyi inkişaf yolu barədə dolğun təsəvvür formalaşdırır. Fondları daim orijinal materiallarla zənginləşməkdə olan Muzey bu gün respublikada mühüm elm və mədəniyyət mərkəzlərindən biri kimi tanınmaqla yanaşı, eyni zamanda geniş maarifçilik işi aparmaqdadır. Muzeyin elmi kadrların hazırlanmasında və muzeyşünasların yeni nəslinin yetişməsində təqdirəlayiq xidmətləri vardır.

The 80th anniversary of the Nizami Ganjavi National Museum of Literature will be celebrated
President Ilham Aliyev has signed an order to celebration of the 80th anniversary of the National Museum of Azerbaijani Literature named after Nizami Ganjavi of the Azerbaijan National Academy of Sciences.
The order states that 2020 will mark the 80th anniversary of the National Museum of Azerbaijani Literature named after Nizami Ganjavi of the National Academy of Sciences of Azerbaijan.
Over the past period, National Museum of Azerbaijani Literature carried out fruitful activities in the field of research and proomotion of the centuries-old culture and great literary heritage of our people, adequately coped with the tasks assigned to it. Valuable exhibits stored in the museum and demonstrated ancient manuscripts, miniatures of works by great writers, samples of folk art and decorative art, rare documents related to outstanding personalities, as well as other monuments of material culture dating back to different centuries, form a complete picture of visitors the development that our literature has gone through to this day. Today, the museum, whose funds are constantly enriched with original materials, is not only recognized as one of the important scientific and cultural centers in the republic, but also carries out important educational work. The museum has great achievements in the preparation of scientific personnel and the formation of a new generation of museum experts.