Rəyasət Heyətinin Şamaxıda səyyar iclası keçirilib İyun 30, 2016 | 13:17 / Konfranslar, İclaslar
İyunun 29-da Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının N.Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında (ŞAR) AMEA Rəyasət Heyətinin səyyar iclası keçirilib. Tədbirdə ŞAR-ın direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Namiq Cəlilov“AMEA Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında elmin inkişafının perspektiv istiqamətləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Astrofizika elminin müxtəlif istiqamətləri üzrə əldə olunan nailiyyətlərdən danışan alim qeyd edib ki, hazırda astronomlarımızın əsas məqsədi respublikada astrofizika elmini inkişaf etdirmək, dünyada ön sıralara çıxarmaqdır. Fundamental elm sahəsi kimi astrofizikanın müasir dövrdə inkişaf xüsusiyyətlərindən söz açan məruzəçi vurğulayıb ki, bu elm sahəsi ancaq dünya elmi mərkəzlərinin birgə kooperasiyası şəraitində inkişaf edə bilər: “Kosmik obyektin kompleks tədqiqi prosesi maliyyə baxımından çox bahalı olduğundan dünyanın aparıcı elm mərkəzləri öz imkanlarını birləşdirir, birgə kosmik elmi layihələr həyata keçirirlər. Nəzərə alsaq ki, hazırda Azərbaycanın da artıq kosmik imkanları vardır, bundan istifadə edilməli və süni peyklərimizdə elmi-tədqiqat cihazlarının yerləşdirilməsi reallaşdırılmalıdır”.
N.Cəlilov astrofizika və bu elmə yaxın sahələrdə xarici ölkələrdə çalışan azərbaycanlı alimlərlə əlaqələrin qurulması, onlarla birgə elmi-tədqiqat qruplarının yaradılması, kosmik müşahidələr aparan elmi mərkəzlərlə birgə sinxron yerüstü və kosmik müşahidələrin yerinə yetirilməsi kimi təkliflər də səsləndirib. O, qeyd edib ki, bunun üçün ilk növbədə Azərbaycanda çalışan astrofiziklərin mobilizasiyasına başlamaq və respublikada olan astronomik cihazların modernləşdirilməsi prosesini yekunlaşdırmaq lazımdır.
Məruzəçi AMEA Naxçıvan Bölməsinin Batabat Astrofizika Rəsədxanası və Ordubadda yerləşən Ağdərə Astronomiya stansiyasının imkanlarından fotometrik müşahidələr üçün istifadə olunması təklifini irəli sürüb. Qeyd edib ki, bu məqsədlə mütəxəssislər tərəfindən orada olan teleskopların texniki vəziyyətinin qiymətləndirilməsi, onların modernləşdirilməsi, müvafiq müqavilələrlə teleskopların birgə istismarına başlanılması istiqamətində mühüm işlər görülməlidir.
Daha sonra məruzəçi Şamaxı Rəsədxanasında həm nəzəri, həm də eksperiment yolu ilə əldə edilmiş mühüm elmi nəticələri sadalayıb. Bildirib ki, bu nəticələr nəzəri astrofizika və kosmologiyanın aktual problemləri, ulduz təkamülünün müxtəlif mərhələlərinin xüsusiyyətləri, Günəş və Günəş-Yer əlaqələri fizikasının aktual problemləri, o cümlədən Yer və süni peyklərin təhlükəsizliyi problemləri sahələrində əldə olunub.
Alim bildirib ki, kosmik obyektlərin öyrənilməsi istiqamətində kompleks tədqiqatlar üçün süni peyklərdə fotometrik, yerüstü teleskoplarda spektral sinxron eksperimentlərin aparılması müasir elmin tələbidir. ŞAR-ın bu istiqamətdə tədqiqatlara başladığını deyən N.Cəlilov Kanadanın Monreal Universiteti ilə birgə massiv- isti Volf-Rayet tipli ulduzların və Rusiyanın Moskva Dövlət Universiteti ilə birgə Seyfert tipli qalaktikaların tədqiqinin aparıldığını bildirib. Məruzəçi onu da qeyd edib ki, ulduzlararası mühitin fizikası sahəsində Polşanın Kopernik Universiteti və Rusiyanın Xüsusi Astrofizika Rəsədxanası ilə aparılan birgə tədqiqatlar beynəlxalq arenaya çıxmağa imkan verəcək.
Məruzə dinlənildikdən sonra kadr hazırlığına köməklik üçün Şamaxı Astrofizika Rəsədxanası üzrə AMEA-nın magistraturasında yer ayrılması, qəbul edilmiş prioritet istiqamətlərə uyğun olaraq elmi təşkilatın strukturunda dəyişikliklər edilməsi və s. bağlı müvafiq qərarlar qəbul olunub.
İclasda Botanika, Zoologiya, Fiziologiya, Mikrobiologiya institutlarında Təhsil şöbələrinin yaradılması, həmçinin akademik Aslan Aslanovun 90, AMEA-nın müxbir üzvləri Rafiq Qasımovun 85 və Vəli Əliyevin 80, AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin elmi katibi Ramiz Babayevin isə 80 illik yubileylərinin qeyd olunması qərara alınıb.

Shamakhi Astrophysical Observatory of ANAS discussed perspective directions of science Jun 30, 2016 | 13:17 / Conferences, assemblies
June 29, Shamakhi Astrophysical Observatory named after N. Tusi (SAO) of the Azerbaijan National Academy of Sciences held a mobile meeting of the Presidium of ANAS. At the event, the director of SAO, corresponding member of ANAS Namig Jalilov made a lecture on "Perspective directions of development of science in Shamakhi Astrophysical Observatory named Nasraddin Tusi of ANAS".
Speaking about the achievements obtained in various fields of astrophysics, the scientist noted that currently the main goal of astronomers is the development of astrophysics in the country and removing her to the front ranks of the world. Talking about the features of astrophysical development of the modern period as the fundamental science, the speaker stressed that the research industry can develop only in the conditions of the joint cooperation of scientific centers of the world: "As the process of a comprehensive study of the space object requires very large financial outlay, the leading scientific centers of the world are joining opportunities and implement joint space research projects. If we consider that at present Azerbaijan also has certain capabilities in the space sector, it is necessary to use and to place on our artificial satellites, research instruments.”
Namig Jalilov also announced proposals such as the establishment of relations with Azerbaijani scientists who work in foreign countries in the field of astrophysics and close to it of sciences, the establishment of joint research groups, including implementation of joint space with conducting surveillance research centers simultaneous terrestrial and space-based observations. He noted that for this purpose, first of all, you need to start mobilizing astrophysicists working in Azerbaijan, and complete the process of modernization of astronomical devices, available in the country.
The rapporteur has put forward a proposal to use capabilities Batabat Astrophysical Observatory of ANAS Nakhchivan Branch and Agdara astronomical station for photometric observations, which is located in Ordubad. He noted that for this purpose the specialists should evaluate the technical condition of the facilities available in these telescopes, carry out the necessary measures for their modernization and the beginning of the joint operation of the telescopes on the basis of appropriate agreements.
Then Namig Jalilov transferred important scientific results obtained in Shamakhi Observatory, both theoretical and experimental way. It is reported that the results obtained in such important areas as the topical problems of theoretical astrophysics and cosmology, especially the various stages of stellar evolution, actual problems of solar physics and solar-terrestrial relations, including security issues Earth and artificial satellites.
The scientist noted that in order to conduct comprehensive research on the space objects requirement of modern science is to carry out the photometric experiments on artificial satellites and spectral synchronous experiments in ground-based telescopes. Saying that SAO had already started work in this area, Namig Jalilov added that, together with the University of Montreal (Canada) under investigation massive hot Wolf-Rayet stars, together with the Moscow State University (Russia) - the study of Seyfert galaxies. The speaker also noted that the studies that are conducted in the field of physics of the interstellar medium, together with Copernicus University (Poland) and the Special Astrophysical Observatory (Russia), will give the opportunity to enter the international arena.
After hearing the report, with the purpose to assist in the training of personnel have been adopted corresponding decisions on the allocation of seats in the magistracy by ANAS Shamakhi Astrophysical Observatory, making changes in the structure of scientific institutions in accordance with the priorities, etc.