Rəyasət Heyətinin Şamaxıda səyyar iclası keçirilib İyun 30, 2016 | 13:17 / Konfranslar, İclaslar
İyunun 29-da Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının N.Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında (ŞAR) AMEA Rəyasət Heyətinin səyyar iclası keçirilib. Tədbirdə ŞAR-ın direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Namiq Cəlilov“AMEA Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında elmin inkişafının perspektiv istiqamətləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Astrofizika elminin müxtəlif istiqamətləri üzrə əldə olunan nailiyyətlərdən danışan alim qeyd edib ki, hazırda astronomlarımızın əsas məqsədi respublikada astrofizika elmini inkişaf etdirmək, dünyada ön sıralara çıxarmaqdır. Fundamental elm sahəsi kimi astrofizikanın müasir dövrdə inkişaf xüsusiyyətlərindən söz açan məruzəçi vurğulayıb ki, bu elm sahəsi ancaq dünya elmi mərkəzlərinin birgə kooperasiyası şəraitində inkişaf edə bilər: “Kosmik obyektin kompleks tədqiqi prosesi maliyyə baxımından çox bahalı olduğundan dünyanın aparıcı elm mərkəzləri öz imkanlarını birləşdirir, birgə kosmik elmi layihələr həyata keçirirlər. Nəzərə alsaq ki, hazırda Azərbaycanın da artıq kosmik imkanları vardır, bundan istifadə edilməli və süni peyklərimizdə elmi-tədqiqat cihazlarının yerləşdirilməsi reallaşdırılmalıdır”.
N.Cəlilov astrofizika və bu elmə yaxın sahələrdə xarici ölkələrdə çalışan azərbaycanlı alimlərlə əlaqələrin qurulması, onlarla birgə elmi-tədqiqat qruplarının yaradılması, kosmik müşahidələr aparan elmi mərkəzlərlə birgə sinxron yerüstü və kosmik müşahidələrin yerinə yetirilməsi kimi təkliflər də səsləndirib. O, qeyd edib ki, bunun üçün ilk növbədə Azərbaycanda çalışan astrofiziklərin mobilizasiyasına başlamaq və respublikada olan astronomik cihazların modernləşdirilməsi prosesini yekunlaşdırmaq lazımdır.
Məruzəçi AMEA Naxçıvan Bölməsinin Batabat Astrofizika Rəsədxanası və Ordubadda yerləşən Ağdərə Astronomiya stansiyasının imkanlarından fotometrik müşahidələr üçün istifadə olunması təklifini irəli sürüb. Qeyd edib ki, bu məqsədlə mütəxəssislər tərəfindən orada olan teleskopların texniki vəziyyətinin qiymətləndirilməsi, onların modernləşdirilməsi, müvafiq müqavilələrlə teleskopların birgə istismarına başlanılması istiqamətində mühüm işlər görülməlidir.
Daha sonra məruzəçi Şamaxı Rəsədxanasında həm nəzəri, həm də eksperiment yolu ilə əldə edilmiş mühüm elmi nəticələri sadalayıb. Bildirib ki, bu nəticələr nəzəri astrofizika və kosmologiyanın aktual problemləri, ulduz təkamülünün müxtəlif mərhələlərinin xüsusiyyətləri, Günəş və Günəş-Yer əlaqələri fizikasının aktual problemləri, o cümlədən Yer və süni peyklərin təhlükəsizliyi problemləri sahələrində əldə olunub.
Alim bildirib ki, kosmik obyektlərin öyrənilməsi istiqamətində kompleks tədqiqatlar üçün süni peyklərdə fotometrik, yerüstü teleskoplarda spektral sinxron eksperimentlərin aparılması müasir elmin tələbidir. ŞAR-ın bu istiqamətdə tədqiqatlara başladığını deyən N.Cəlilov Kanadanın Monreal Universiteti ilə birgə massiv- isti Volf-Rayet tipli ulduzların və Rusiyanın Moskva Dövlət Universiteti ilə birgə Seyfert tipli qalaktikaların tədqiqinin aparıldığını bildirib. Məruzəçi onu da qeyd edib ki, ulduzlararası mühitin fizikası sahəsində Polşanın Kopernik Universiteti və Rusiyanın Xüsusi Astrofizika Rəsədxanası ilə aparılan birgə tədqiqatlar beynəlxalq arenaya çıxmağa imkan verəcək.
Məruzə dinlənildikdən sonra kadr hazırlığına köməklik üçün Şamaxı Astrofizika Rəsədxanası üzrə AMEA-nın magistraturasında yer ayrılması, qəbul edilmiş prioritet istiqamətlərə uyğun olaraq elmi təşkilatın strukturunda dəyişikliklər edilməsi və s. bağlı müvafiq qərarlar qəbul olunub.
İclasda Botanika, Zoologiya, Fiziologiya, Mikrobiologiya institutlarında Təhsil şöbələrinin yaradılması, həmçinin akademik Aslan Aslanovun 90, AMEA-nın müxbir üzvləri Rafiq Qasımovun 85 və Vəli Əliyevin 80, AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin elmi katibi Ramiz Babayevin isə 80 illik yubileylərinin qeyd olunması qərara alınıb.

29 июня в Шемахинской астрофизической обсерватории имени Н.Туси (ШАО) Национальной Академии Наук Азербайджана состоялось выездное заседание Президиума НАНА. На мероприятии с докладом «Перспективные направления развития науки в Шемахинской астрофизической обсерватории имени Насиреддина Туси НАНА» выступил директор ШАО, член-корреспондент НАНА Намиг Джалилов.
Рассказав о достижениях, полученных в различных сферах астрофизики, ученый отметил, что в настоящее время основной целью астрономов является развитие астрофизики в республике и выведение ее на передние ряды в мире. Говоря об особенностях развития астрофизики в современный период как фундаментальной науки, докладчик подчеркнул, что данная научная отрасль может развиваться только в условиях совместной кооперации научных центров мира: «Так как процесс комплексного исследования космического объекта требует очень больших финансовых затрат, ведущие научные центры мира объединяют свои возможности и осуществляют совместные космические научные проекты. Если учесть, что в настоящее время Азербайджан также обладает определенными возможностями в космической сфере, необходимо это использовать и разместить на наших искусственных спутниках научно-исследовательские приборы».
Намиг Джалилов также озвучил такие предложения, как налаживание связей с азербайджанскими учеными, которые работают в зарубежных странах в области астрофизики и близких к ней наук, создание совместных научно-исследовательских групп, осуществление совместных с проводящими космические наблюдения научными центрами синхронных наземных и космических наблюдений. Он отметил, что для этого, в первую очередь, необходимо начать мобилизацию астрофизиков, работающих в Азербайджане, и завершить процесс модернизации астрономических приборов, имеющихся в республике.
Докладчик выдвинул предложение использовать возможности Батабатской астрофизической обсерватории Нахичеванского отделения НАНА и расположенной в Ордубаде Агдаринской астрономической станции для проведения фотометрических наблюдений. Он отметил, что для этого специалисты должны оценить техническое состояние имеющихся в этих учреждениях телескопов, провести необходимые мероприятия по их модернизации и началу совместной эксплуатации телескопов на основе соответствующих договоров.
Затем Намиг Джалилов перечислил важные научные результаты, полученные в Шемахинской обсерватории как теоретическим, так и экспериментальным путем. Он сообщил, что данные результаты получены в таких важных сферах, как актуальные проблемы теоретической астрофизики и космологии, особенности различных этапов звездной эволюции, актуальные проблемы физики Солнца и солнечно-земных связей, в том числе проблем безопасности Земли и искусственных спутников.
Ученый отметил, что для проведения комплексных исследований с целью изучения космических объектов требованием современной науки является проведение фотометрических экспериментов на искусственных спутниках и спектральных синхронных экспериментов в наземных телескопах. Сообщив, что в ШАО уже начаты работы в данной сфере, Намиг Джалилов добавил, что совместно с Монреальским Университетом (Канада) ведутся исследования массивных горячих звезд Вольфа-Райе, совместно с Московским Государственным Университетом (Россия) – исследования Сейфертовских галактик. Докладчик также отметил, что исследования, которые ведутся в области физики межзвездной среды совместно с Университетом Коперника (Польша) и Специальной астрофизической обсерваторий (Россия), дадут возможность выйти на международную арену.
После заслушивания доклада для оказания помощи в кадровой подготовке были приняты соответствующие постановления о выделении мест в магистратуре НАНА по Шемахинской астрофизической обсерватории, внесении изменений в структуре научного учреждения в соответствии с принятыми приоритетными направлениями и т.д.