2016-cı il üçün Nizami Gəncəvi adına Qızıl medal müsabiqəsi elan olunub Fev 21, 2016 | 12:22 / Mühüm hadisələr
AMEA Rəyasət Heyətinin dünənki iclasında Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalına 2016-cı il üçün müsabiqə elan edilməsi barədə qərar qəbul olunub.
Qızıl medala namizədlər AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvləri, AMEA-nın elmi bölmələri, elmi-tədqiqat və ali təhsil müəssisələrinin elmi şuraları, elmi cəmiyyətlər, nazirlik və dövlət komitələri yanında fəaliyyət göstərən elmi-texniki şuralar tərəfindən irəli sürülə bilər. Namizədlər haqqında təqdimatlar, müvafiq sənədlərlə bilikdə cari il martın 18-dək AMEA prezidentinin 31 mart 2014-cü il tarixli sərəncamı ilə yaradılmış Ekspert Komissiyasına təqdim edilməlidir. Ekspert Komissiyasının qiymətləndirməsindən sonra iddiaçılar sırasından 2016-cı il aprelin 1-dək Qızıl medalla təltif ediləcək namizədlərin seçilməsi və onlar haqqında müvafiq rəylərin AMEA Rəyasət Heyətinə təqdim edilməsi nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı ilə AR vətəndaşları və əcnəbilər ildə bir dəfə mühüm fundamental və tətbiqi elmi nəticələrə, əsərlərə, kəşflərə, ixtiralara, habelə elmin inkişafında xüsusi xidmətlərə görə təltif edilirlər. AR Prezidenti İlham Əliyevin  27 iyun 2014-cü il tarixli Fərmanının 2-ci bəndinə əsasən Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı ilə təltif etmək səlahiyyəti AMEA Rəyasət Heyətinə verilmişdir.

Competition announced for Gold medal named after Nizami Ganjavi for 2016 Feb 21, 2016 | 12:22 / Important events
Gold medal is annually awarded to citizens of AR and foreigners for basic and applied research results, works, inventions, discoveries, as well as for special merits in the development of science.
According with paragraph 2 of Decree of President of the Republic of Azerbaijan, from June 27, 2014 the authority of awarding the Gold Medal named after Nizami Ganjavi was transferred to Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS).
Competition is held in accordance with the "Rules of awarding by Gold Medal of Azerbaijan Republic named after Nizami Ganjavi" approved by the decision of Presidium of ANAS dated 18 February 2015.
Nominating can be put forward by the active and corresponding members of ANAS, scientific departments of ANAS, scientific councils of the research and higher educational institutions, scientific societies, as well as scientific councils under ministries and state committees.
Documents (2 copies, along with electronic version) for nominators should be submitted to Expert Commission (Baku city, Istiglaliyyat str., 30, room 502) until March 18, 2016.
- Submission on the candidate's nomination (common data on scientific activities of the nominee, and detail data on scientific and practical importance of scientific work submitted to the competition should be reflected in presentation);
- List of candidates’ approved scientific works;
- Personal card for staff accounting;
- 2 photos (6x9 cm.);
- Higher education, research and scientific names of certified copies of documents;
- Biography;
- Contact telephone numbers.
- Established by the President of the Republic of Azerbaijan's state awards and other awards of the state, according to the authors of those studies are not allowed to be nominated for the awards named.
For more information, please refer to the Department of Education and Scienceof Azerbaijan National Academy of Sciences.