Görkəmli qəzəlxan şairimiz Əlağa Vahidin 120 illik yubileyi qeyd olunub Dek 29, 2015 | 15:11 / Yubileylər
"Vahidəm – xalqımın qəzəl şairi..."
Dekabrın 28-də AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, böyük şair Əlağa Vahidin 120 illik yubileyinə həsr edilən musiqili ədəbi-bədii tədbir keçirilib.
Tədbirdən öncə Əlağa Vahidə həsr edilən sərgi nümayiş etdirilib.
Tədbirdə çıxış edən muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynov Prezident İlham Əliyevin "Əlağa Vahidin 120 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında" 2015-ci il 18 mart tarixli Sərəncamının əhəmiyyətini vurğulayıb, Azərbaycanda, eləcə də Yaxın Şərqdə qəzəl şairi kimi şöhrət qazanmış Vahidin həyat və yaradıcılığı barədə ətraflı danışıb. Bildirilib ki, Füzuli ənənələrinin davamçısı olan Ə.Vahidin qəzəlləri poetik dilin sadəliyi, xəlqiliyi və ahəngdarlığı ilə seçilir, xanəndələrin repertuarında mühüm yer tutur. O, Nizami, Xaqani, Nəvai və digər şairlərin qəzəllərini Azərbaycan dilinə tərcümə edib.
Qeyd olunub ki, ədəbiyyatımıza misilsiz töhfələr bəxş etmiş Vahidin 120 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında sərəncam dövlətimizin başçısının sənətə, ümumilikdə ədəbiyyatımıza verdiyi yüksək diqqət və qayğının nəticəsidir.
Sonda tanınmış xanəndələrin ifasında ustad sənətkarın qəzəllərinə bəstələnmiş musiqilər səsləndirilib.

Dec 29, 2015 | 15:11 / Jubilees
On December 28, ANAS National Museum of Azerbaijan Literature held musical literary event devoted to 120th anniversary of notable representative of Azerbaijan literature, great poet Alaga Vahid.
Before the event, exhbition dedicated to Alaga Vahid was demonstrated.
Director of the museum, Academician Rafael Huseynov stressed out the importance of President Ilham Aliyev’s order “On celebrating 120th anniversary of Alaga Vahid” dated March 18, 2015, and spoke about life and creativity of ghazelkhan who gained fame not only in Azerbaijan, but also in the Near East. Being successor of Fuzuli traditions, Vahid has been one of the notable representatives of ghazel genre in modern Azerbaijan literature. Poet’s biography has an interesting and unique aspects and his ghazels differs with simplicity of poetic language and harmony.
Noted that, celebrating great poet Vahid’s 120th anniversary is the result of care and attention of Mr. President to art and literature.