Görkəmli şair Sergey Yeseninin anadan olmasının 121-ci ildönümü qeyd edilib + Foto Okt 04, 2016 | 17:51 / Mühüm hadisələr
Oktyabrın 4-də AMEA-nın Dendrologiya İnstitutunda böyük rus şairi Sergey Yeseninin anadan olmasının 121-ci ildönümünə və Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin S.Yesenin adına Azərbaycan-Rusiya Ədəbi Əlaqələr Mərkəzinin yeni ekspozisiyasının açılışına həsr olunan elmi, ədəbi-musiqili tədbir keçirilib.
Öncə S.Yesenin adına Azərbaycan-Rusiya Ədəbi Əlaqələr Mərkəzinin yeni ekspozisiyasının açılışı baş tutub.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov açaraq öz əsərləri ilə dünya ədəbiyyatında əbədi iz qoymuş görkəmli rus şairi Sergey Yeseninin həyat və yaradıcılığından danışıb. O, Yeseninin ilk memorialının 1975-ci ildə ümummilli lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə, şairin anadan olmasının 80 illiyi münasibətilə açıldığını bildirib. Natiq Azərbaycan və Rusiya xalqları arasında dostluq və mədəni əlaqələrin gücləndirilməsində bu kimi tədbirlərin keçirilməsinin əhəmiyyətini önə çəkib.
R.Hüseynov hər il oktyabrın 3-ü Yeseninin doğum gününün Azərbaycanda da qeyd olunduğunu xatırladaraq onu “sadəliyin şair”i adlandırıb: “Bu xüsusiyyət Yesenin kimi şairlərə xasdır”.
AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə çıxış edərək böyük rus şairinin həyat və yaradıcılığına həsr olunmuş tədbiri yüksək qiymətləndirib. Alim Yeseninin dünyanın əvəzedilməz, özünəməxsus yazarlarından biri olduğunu vurğulayaraq, bu tədbir vasitəsilə şairi bir daha xatırlamaqdan məmnunluq duyduğunu dilə gətirib. A.Əlizadə təqdim olunan ekspozisiyanın Yeseninin Azərbaycan və azərbaycanlılara olan sevgisinin əksi olduğunu bildirib: “Bu ekspozisiyanın yaradılmasında əsas məqsəd görkəmli şairin xatirəsini əbədiləşdirməkdir. Yesenin təkcə rus xalqının deyil, bizim də sevimli şairimizdir. Azərbaycana, xüsusən də Bakıya olan sevgisi şairin zəngin yaradıcılığında öz əksini tapıb”.
Tədbirdə çıxış edən Rusiyanın Azərbaycandakı səfiri Vladimir Doroxin S.Yeseninin 121 illiyinin Azərbaycanda qeyd edilməsini iki ölkə arasında ədəbi-mədəni əlaqələrin möhkəmləndirilməsi baxımından yüksək qiymətləndirib. Qeyd edib ki, Azərbaycanda rus ədəbiyyatına göstərilən diqqət və məhəbbət, rus yazıçı və şairlərinin yubileylərinin keçirilməsi ənənəsi olduqca təqdirəlayiq haldır.
Səfir təşkil edilmiş ekspozisiyanın şairin həyat və yaradıcılığını geniş şəkildə əks etdirdiyini vurğulayaraq, bütün yeseninşünasları bu guşə ilə tanış olmaq üçün Azərbaycana dəvət edib. Şairin keçdiyi çətin və keşməkeşli həyat yolundan söz açan səfir onun 50-dən çox şeiri və iki poemasını məhz Azərbaycanda qələmə aldığını xatırladıb. Bu əsərlərin ərsəyə gəlməsində Şərqin, xüsusilə Azərbaycanın xidmətləri olduğunu diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, Yeseninin Azərbaycanda yazdığı şeirlər onun poeziyasının ən qiymətli əsərlərindəndir.
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Yeseninin rus romantikası və lirikasının öndə gedən nümayəndələrindən biri olduğunu deyib. Ədəbiyyatın bu növünün Yeseninin doğumundan əsrlər əvvəl yaranmasına baxmayaraq, şairin bu axının parlaq simalarından birinə çevrildiyini vurğulayıb. Şairin insanların gündəlik həyatını öz əsərlərində sadə dillə ən gözəl şəkildə ifadə etdiyini bildirib. O, Yeseninin əsərlərinin dəfələrlə Azərbaycan dilinə tərcümə olunduğunu, məqalələrinin Azərbaycanın ədəbi nəşrlərində bugünədək dərc edildiyini xatırladıb. Həmçinin Azərbaycan alimi İsaxan İsaxanlının Yeseninin həyat və yaradıcılığına dair doktorluq dissertasiyası üzərində işlədiyini diqqətə çatdırıb.
Akademik bildirib ki, 1925-ci ilin may-iyun aylarında şairin sonuncu işıq üzü görmüş kitabı olan "Persidskiye motivı” onun Bakının Mərdəkan qəsəbəsində yaşadığı vaxt qələmə aldığı şeirlər toplusudur.
İsa Həbibbəylinin sözlərinə görə, rus ədəbiyyatının inkişafında misilsiz xidmətləri olan Yeseninin əsərləri təkcə rus xalqı deyil, dünyanın bütün xalqları tərəfindən sevilir. Onun rus xalqının arzuları və zəkasının parlaq ifadəsi olan əsərləri bir çox dillərə tərcümə olunub.
Tədbirdə Rusiyanın Ryazan vilayətinin Mədəniyyət və Turizm naziri Vitaliy Popov, Konstantinova kəndində yerləşən Yesenin adına Dövlət Qoruq Muzeyinin direktoru Boris İoqanson və digər cıxış edənlər böyük şairin həyat və yaradıcılığına dair fikirlərini bölüşərək, bu gün Yeseninin sadə şeirlərinə bəstələnən mahnıların bütün dünyada sevə-sevə dinlənildiyini qeyd ediblər.
Sonra şairin Azərbaycanla bağlı xatirələri səsləndirilib.
Tədbirin ədəbi-bədii hissəsində Yeseninin əsərlərindən nümunələr səsləndirilib, şeirlərinə bəstələnən mahnılar ifa olunub.

Отмечена 121-я годовщина видного русского поэта Сергея Есенина + Фото
4 октября в Институте дендрологии состоялось научное, литературно-музыкальное мероприятие, посвященное 121-й годовщине со дня рождения выдающегося русского поэта Сергея Есенина и открытию новой экспозиции Центра Азербайджано-Российских литературных связей имени С.Есенина Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви НАНА.
Вначале состоялось открытие новой экспозиции Центра Азербайджано-Российских литературных связей имени С.Есенина.
Открывая мероприятие вступительным словом, директор Музея азербайджанской литературы НАНА, академик Рафаэль Гусейнов рассказал о жизни и творчестве известного русского поэта Сергея Есенина, который своими произведениями оставил неизгладимый след в мировой литературе. Он отметил, что первый мемориал Есенина был открыт в 1975 году по случаю 80-летия со дня рождения поэта по инициативе общенационального лидера Гейдара Алиева. Оратор выдвинул на передний план важность проведения подобных мероприятий в укреплении культурных связей и дружбы между народами Азербайджана и России.
Напомнив, что каждый год 3 октября в Азербайджане так же справляется день рождения Есенина, Р.Гусейнов назвал его «поэтом простоты».
Президент НАНА, академик Акиф Ализаде в своем выступлении высоко оценил мероприятие, посвященное жизни и творчеству великого русского поэта. А.Ализаде отметил, что представленная экспозиция является выражением любви Есенина к Азербайджану и азербайджанцам: «Главная цель в создании экспозиции заключалась в увековечении памяти выдающегося поэта. Есенин является любимым поэтом не только русского народа, но и нашего. Его любовь к Азербайджану, в частности, к Баку нашла свое отражение в творчестве поэта».
Выступивший на мероприятии посол России в Азербайджане Владимир Дорохин высоко оценил проведение 121-й годовщины С.Есенина в Азербайджане с точки зрения укрепления культурных связей между двумя странами. Отметив, что внимание и любовь к русской литературе, традиция проведения юбилеев русский писателей и поэтов в Азербайджане является весьма похвальным фактом.
Подчеркнув, что организованная экспозиция широко отражает жизнь и творчество поэта, посол пригласил в Азербайджан всех есениноведов для ознакомления с этим уголком. Рассказав о сложном жизненном пути, пройденном поэтом, посол напомнил, что именно в Азербайджане им было написано более 50 стихотворений и 2 поэмы. Было доведено до внимания, что роль Востока, в частности, Азербайджана в создании этих произведений очень велика. Он отметил, что стихи Есенина, написанные в Азербайджане, являются самыми ценными произведениями его поэзии.
Вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли отметил, что Есенин был одним из передовых представителей русской лирики и романтики. Он подчеркнул, что несмотря на то, что данное литературное течение возникло намного раньше рождения поэта, Есенин превратился в одного из самых ярких его представителей. Академик добавил, что поэт на доступном языке прекрасно излагал в своих произведениях повседневную жизнь людей. Он напомнил, что произведения Есенина неоднократно переводятся на азербайджанский язык, а статьи до сих пор публикуются в азербайджанских литературных изданиях. Также было доведено до внимания, что азербайджанский ученый Исахан Исаханлы работает над докторской диссертацией, посвященной жизни и творчеству Есенина.
Академик отметил, что вышедшая в свет в мае-июне 1925 года последняя книга поэта «Персидские мотивы». является сборником стихотворений, написанном в период его проживания в бакинском поселке Мардакян.
По словам Исы Габиббейли, произведения Есенина, которому принадлежат неоценимые заслуги в развитии русской литературы, снискали славу не только у русского народа, но и во всем мире. Его произведения, являющиеся ярким выражением желаний и мыслей русского народа переведены на многие языки мира.
Выступив на мероприятии, министр культуры и туризма Рязанской области Виталий Попов, директор Государственного музея-заповедника имени Есенина села Константинова Борис Иогансон и другие поделились своими мыслями относительно жизни и творчества великого поэта и отметили, что песни, написанные на его стихотворения с радостью слушают во всем мире.
Далее прозвучали воспоминания поэта, связанные с Азербайджаном.
В литературно-художественной части мероприятия прозвучали отрывки из произведений Есенина, исполнялись песни на его стихотворения.