AMEA-nın müxbir üzvü Zakir Məmmədovun 80 illik yubileyi qeyd edilib + Foto Noy 02, 2016 | 16:44 / Yubileylər
Noyabrın 2-də AMEA-nın Əsas binasında Fəlsəfə İnstitutunun təşkilatçılığı ilə görkəmli filosof, AMEA-nın müxbir üzvü Zakir Məmmədovun anadan olmasının 80 illik yubileyinə həsr olunan “Müstəqil Azərbaycanın 25 illiyi və elmi-fəlsəfi irsimiz” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü Nərgiz Axundova görkəmli alimin həyat və fəaliyyəti, zəngin elmi irsi barədə məlumat verib. Bildirib ki, Z.Məmmədovun fəlsəfə tarixi elminin inkişafında və zənginləşməsində göstərdiyi xidmətlər onun xatirəsini yaddaşlarda əbədi həkk edib. N.Axundova tədqiqatçılar tərəfindən  Z.Məmmədovun elmi fəaliyyətinin araşdırıldığını, alim haqqında məqalələrin yazıldığını, onun elmi irsindən geniş istifadə olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Sonra akademik Vasim Məmmədəliyev “Zakir yaxın dost və görkəmli bir alim kimi” mövzusunda məruzəsini təqdim edib. Akademik bildirib ki, Zakir Məmmədov bütün elmi fəaliyyəti boyunca müxtəlif dillərdə, xüsusən ərəb və fars dillərində olan mənbələrdən istifadə etməklə Azərbaycan fəlsəfə tarixinin öyrənilməsində əvəzsiz xidmətlər göstərib. Alim müxtəlif qaynaqlardakı mənbələrdə apardığı araşdırmalar nəticəsində orta əsrlərdə müsəlman Şərqində, o cümlədən Azərbaycanda dini fəlsəfi təlimlərlə yanaşı, elmi-fəlsəfi təlimlərin də olduğunu sübuta yetirib.
Fəlsəfə İnstitutunun direktoru, professor İlham Məmmədzadə “Görkəmli filosof - Zakir Məmmədov” adlı məruzəsində alimin elmi əsərlərinin orta əsr fəlsəfəsi və tarixini araşdıran tədqiqatçılar üçün dəyərli mənbə olduğunu söyləyib. O, mərhum alimlə bağlı xatirələrini bölüşərək, institutda Zakir Məmmədovun xatirəsinin əbədiləşdirilməsi istiqamətində görülən işlərdən danışıb. İ.Məmmədzadə AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Zakir Məmmədovun nəşr olunmamış əsərlərinin çap olunacağını qeyd edib.
Tədbirdə AMEA-nın Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov “Orta əsrlərdə fəlsəfə tariximizin ilk salnaməsi” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Bildirib ki, alimin bütün tədqiqatları ilk mənbələr əsasında aparılıb. O, araşdırma və tədqiqatlar aparmaq üçün görkəmli alimin  üzləşdiyi çətinliklərdən bəhs edib. Bildirib ki, onun tədqiqatlarına qədər Bəhmənyarın “Metafizikanın mövzusu” və “Mövcudatın mərtəbələri” adlı kiçik həcmli iki əsəri məlum idi. Zakir Məmmədovun araşdırmaları nəticəsində filosofun genişhəcmli “Təhsil” əsəri aşkar edilib. Alim “Təhsil” əsərini ilk dəfə tam halda tədqiqata cəlb edib. Görkəmli alimin tərcüməçilik fəaliyyəti haqqında məlumat verən akademik R.Hüseynov qeyd edib ki, Bəhmənyarın “Metafizikanın mövzusu”, “Mövcudatın mərtəbələri” əsərləri ilə yanaşı, “Təhsil” kitabı da Zakir Məmmədov tərəfindən tam şəkildə Azərbaycan dilinə tərcümə edilib.
Tədbirdə çıxış edən fəlsəfə üzrə elmlər doktorları Azər Mustafayev, Rəfiqə Əzimova və digərləri görkəmli alimin Azərbaycan elminə verdiyi töhfələrdən, həyat və yaradıcılığından, yüksək insani keyfiyyətlərindən bəhs ediblər.
Sonda Z.Məmmədovun qızı Aytək Məmmədova atasının xatirəsinə göstərilən yüksək hörmət və ehtirama görə ailə üzvləri adından tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına minnətdarlığını bildirib.

Отпразднован 80-летний юбилей члена-корреспондента НАНА Закира Мамедова + Фото
2 ноября в Главном здании при организационной поддержке Института философии НАНА состоялась научная конференция «25-летие независимого Азербайджана и наше научно-философское наследие» по случаю 80-летнего юбилея со дня рождения видного философа, члена-корреспондента НАНА Закира Мамедова.
Открыв мероприятие вступительным словом, и.о. академика-секретаря Отделения общественных наук, член-корреспондент НАНА Наргиз Ахундова рассказала о жизни, деятельности и богатом научном наследии видного ученого. Было отмечено, что З.Мамедов имел неоценимые заслуги в развитии и обогащении истории философии как науки. Она также довела до внимания, что научная деятельность ученого и сегодня исследуется, ему посвящаются статьи, а его научное наследие широко используется.
Затем академик Васим Мамедалиев представил свой доклад «Закир как близкий друг и видный ученый». Академик отметил, что, обращение З.Мамедовым в течение всей научной деятельности к источникам на самых различных языках, в частности, персидском и арабском, оказало неоценимые заслуги в изучении истории азербайджанской философии. В результате исследований проведенных на основе различных источников, ученый доказал, что в средние века на мусульманском Востоке, в том числе в Азербайджане помимо философских учений существовали и научно-философские учения.
Директор Института философии, профессор Ильхам Мамедзаде в своем докладе «Выдающийся философ - Закир Мамедов» подчеркнул, что научные труды ученого являются ценным источником для исследователей, занятых в области истории и философии средних веков. Он поделился своими воспоминаниями о З.Мамедове и рассказал о работе, проделанной в институте в направлении увековечения памяти покойного ученого. И.Мамедзаде сообщил, что по решению Президиума НАНА увидят свет неизданные труды З. Мамедова.
На мероприятии директор Национального музея азербайджанской литературы НАНА, академик Рафаэль Гусейнов выступил с докладом на тему «Первая летопись отечественной истории философии в средние века». Было сказано, что все исследования ученого были проведены на основе первоисточников. Он рассказал о трудностях, с которыми ученый сталкивался на пути проведенных исследований. Он отметил, что до его исследований были известны небольшие труды Бахманьяра «Предмет науки метафизики» и «Иерархия существ». В результате исследований З.Мамедова был обнаружен объемный труд философа «Образование». Рафаэль Гусейнов отметил, что все три труда Бахманьяра были переведены видным ученым на азербайджанский язык.
Принявшие участие в мероприятии доктора философских наук Азер Мустафаев, Рафига Азимова и другие рассказали о жизни и творчестве Закира Мамедова, его вкладе в азербайджанскую науку и высоких человеческих качествах.
В заключение дочь З.Мамедова Айтек Мамедова выразила признательность организаторам и участникам мероприятия от имени членов семьи за почтение памяти ее отца.