Filologiya problemləri üzrə elmi şuranın cari ilə olan yekun toplantısı keçirilib + Foto Dek 18, 2016 | 12:47 / Konfranslar, İclaslar
Dekabrın 15-də AMEA-nın Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində Respublika Elmi Tədqiqatların Əlaqləndirilməsi Şurasının Filologiya problemləri üzrə elmi şurasının bu ildəki son 10-cu iclası keçirilib.
Şuranın sədri, akademik Rafael Hüseynovun sədrliyi ilə keçirilən iclasda 3-ü elmlər doktorluğu, 15-i fəlsəfə doktorluğu hazırlığı proqramı üzrə təqdim olunmuş 18 iddiaçının mövzusu müzakirə edilib.
Tədbirdə elmlər doktoru hazırlığı üzrə təqdim edilmiş 3 mövzunun qənaətbəxş səviyyədə olmadığı qeyd edilib. Elmlər doktorluğu mövzuları iddiaçılarından Gülnarə Həsənovanın “Lev Tolstoyun Azərbaycan ədəbiyyatına təsir problemləri” mövzusu qəbul olduğu ixtisas şifrinə uyğun gəlmədiyindən, Səməngül Qafarovanın “XX əsrin I yarısında Azərbaycan və rus uşaq ədəbiyyatının janrları” mövzusu doktorluq dissertasiyası işi üçün sanballı problematikanı hədəf götürmədiyindən, Xatirə Hüseynovanın “Müasir qlobal informasiya telekanallarının iş xüsusiyyətləri (CNN və Euronews-un timsalında)” mövzusu isə ciddi elmi əhəmiyyətli problematika qoymadığından və iddiaçıdan mükəmməl ingilis dili bilgisi tələb olunması səbəbindən təsdiq edilməyib.
Tədbirdə “Alman dilindən Azərbaycan dilinə bədii tərcümədə semantik və üslubi ekvivalentlik”, “XX əsrin əvvəlləri Azərbaycan uşaq mətbuatının yaranması və inkişaf mərhələləri”, “Azərbaycan nağıllarında süjet içində süjet (kontaminasiya) problemi”, “İngilis-Azərbaycan tarixi romanlarında tarixilik və müasirlik konsepsiyası”, “İngilis xüsusi isimlərinin azərbaycancaya transliterasiyası”, “Müasir dövrdə dil və mədəniyyət problemi”, “Fars dilində məkan konseptinin ifadə vasitələri”, “Gilqamış” ingilis-amerikan mənbələrində”, “Azərbaycan və rus romanlarında tarixi şəxsiyyət problemi (1930-1960-cı illər)” və digər filologiya üzrə fəlsəfə doktorluğu hazırlığı mövzuları nəzərdən keçirilib. Baxılmış mövzulardan 7-si təsdiq edilməyib.
Beləliklə, iclasda 8-nin adında dəyişiklik edilməklə, 11 mövzu təsdiq edilib. Bəzi mövzularda araşdırma obyektlərinin yetərincə dəqiq müəyyənləşdirilmədiyi, ayrı-ayrı hallarda konkretləşdirilmələrə ehtiyac duyulduğu, təklif olunan mövzunun əvvəllər başqa tədqiqatçılar tərəfindən işləndiyi, eləcə də mövzunun ixtisas şifrinə aid olmadığı diqqətə çatdırılıb, bəzi mövzularla əlaqədar isə daha dolğun plan-prospektin hazırlanması tövsiyə edilib.
Müzakirələrdə akademik Rafael Hüseynov, filologiya üzrə elmlər doktorları, professorlar Azadə Musayeva, Bilal İsmayılov, Cəlil Nağıyev, Nadir Məmmədli, Ramiz Əsgər, Şəfəq Əlibəyli çıxış edərək rəy və tövsiyələrini səsləndiriblər.

Final assembly of Academic Council on Problems of Philology held + Photo
ANAS National Museum of Azerbaijani Literature held the last 10th meeting for the current year of the Academic Council of the Republican Council for Coordination of Research on February 15.
At the meeting, chaired by Academician Rafael Huseynov were discussed 18 topics of applicants – 3 training program for doctors of sciences, 15 - doctors of philosophy.
At the event was noted that, 3 themes presented on the training program for doctors, are not at a satisfactory level.
Due to the fact that, the theme of the applicant on scientific degree competition of Doctor of Science Gulnara Hasanova on "Problems of the influence of creativity of Lev Tolstoy on Azerbaijani literature" does not match with her specialty, theme Samangul Gafarova "Genres of Azerbaijani and Russian literature for children in the first half the XX century" is not devoted to the study of the fundamental problems for doctoral work, and the theme of Khatira Huseynova "Features of works by contemporary global information channels (for example, CNN və Euronews-un)» did not set a goal of learning a serious knowledge-based issues they were not approved.
At the event were discussed topics for the preparation of doctors of philosophy on "The Semantic and stylistic equivalence in literary translation from German into Azerbaijani language", "The problem of the plot (contamination) in the plot in the Azerbaijani tales", "The concept of historicity and modernity in the Anglo-Azerbaijani historical novels," "Transliteration into Azerbaijani English proper nouns", "Problems of language and culture at the present stage", "Means of expression of the concept of space in the Persian language," "Gilgamesh" in the Anglo-American sources"," Problems of historical personalities to the Azerbaijani and Russian novels"(1930-1960). From the considered subjects 7 haven't been approved.
Thus, at the meeting were approved the 11 topic with the introduction of certain changes in the names of 8.