Filologiya problemləri üzrə elmi şuranın cari ilə olan yekun toplantısı keçirilib + Foto Dek 18, 2016 | 12:47 / Konfranslar, İclaslar
Dekabrın 15-də AMEA-nın Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində Respublika Elmi Tədqiqatların Əlaqləndirilməsi Şurasının Filologiya problemləri üzrə elmi şurasının bu ildəki son 10-cu iclası keçirilib.
Şuranın sədri, akademik Rafael Hüseynovun sədrliyi ilə keçirilən iclasda 3-ü elmlər doktorluğu, 15-i fəlsəfə doktorluğu hazırlığı proqramı üzrə təqdim olunmuş 18 iddiaçının mövzusu müzakirə edilib.
Tədbirdə elmlər doktoru hazırlığı üzrə təqdim edilmiş 3 mövzunun qənaətbəxş səviyyədə olmadığı qeyd edilib. Elmlər doktorluğu mövzuları iddiaçılarından Gülnarə Həsənovanın “Lev Tolstoyun Azərbaycan ədəbiyyatına təsir problemləri” mövzusu qəbul olduğu ixtisas şifrinə uyğun gəlmədiyindən, Səməngül Qafarovanın “XX əsrin I yarısında Azərbaycan və rus uşaq ədəbiyyatının janrları” mövzusu doktorluq dissertasiyası işi üçün sanballı problematikanı hədəf götürmədiyindən, Xatirə Hüseynovanın “Müasir qlobal informasiya telekanallarının iş xüsusiyyətləri (CNN və Euronews-un timsalında)” mövzusu isə ciddi elmi əhəmiyyətli problematika qoymadığından və iddiaçıdan mükəmməl ingilis dili bilgisi tələb olunması səbəbindən təsdiq edilməyib.
Tədbirdə “Alman dilindən Azərbaycan dilinə bədii tərcümədə semantik və üslubi ekvivalentlik”, “XX əsrin əvvəlləri Azərbaycan uşaq mətbuatının yaranması və inkişaf mərhələləri”, “Azərbaycan nağıllarında süjet içində süjet (kontaminasiya) problemi”, “İngilis-Azərbaycan tarixi romanlarında tarixilik və müasirlik konsepsiyası”, “İngilis xüsusi isimlərinin azərbaycancaya transliterasiyası”, “Müasir dövrdə dil və mədəniyyət problemi”, “Fars dilində məkan konseptinin ifadə vasitələri”, “Gilqamış” ingilis-amerikan mənbələrində”, “Azərbaycan və rus romanlarında tarixi şəxsiyyət problemi (1930-1960-cı illər)” və digər filologiya üzrə fəlsəfə doktorluğu hazırlığı mövzuları nəzərdən keçirilib. Baxılmış mövzulardan 7-si təsdiq edilməyib.
Beləliklə, iclasda 8-nin adında dəyişiklik edilməklə, 11 mövzu təsdiq edilib. Bəzi mövzularda araşdırma obyektlərinin yetərincə dəqiq müəyyənləşdirilmədiyi, ayrı-ayrı hallarda konkretləşdirilmələrə ehtiyac duyulduğu, təklif olunan mövzunun əvvəllər başqa tədqiqatçılar tərəfindən işləndiyi, eləcə də mövzunun ixtisas şifrinə aid olmadığı diqqətə çatdırılıb, bəzi mövzularla əlaqədar isə daha dolğun plan-prospektin hazırlanması tövsiyə edilib.
Müzakirələrdə akademik Rafael Hüseynov, filologiya üzrə elmlər doktorları, professorlar Azadə Musayeva, Bilal İsmayılov, Cəlil Nağıyev, Nadir Məmmədli, Ramiz Əsgər, Şəfəq Əlibəyli çıxış edərək rəy və tövsiyələrini səsləndiriblər.

Состоялось итоговое за текущий год заседание научного совета по проблемам филологии + Фото
15 декабря в Национальном музее азербайджанской литературы НАНА состоялось последнее 10-е за текущий год заседание научного совета по проблемам филологии Республиканского совета по координации научных исследований.
На заседании, прошедшем под председательством академика Рафаэля Гусейнова, были обсуждены темы 18 претендентов – 3 по программе подготовки докторов наук, 15 – докторов философии.
На мероприятии было отмечено, что 3 темы, представленные по программе подготовки докторов наук, не находятся на удовлетворительном уровне. Ввиду того, что тема претендента на соискание ученой степени доктора наук Гульнары Гасановой «Проблемы влияния творчества Льва Толстого на азербайджанскую литературу» не соответствует коду ее специальности, тема Самангюль Гафаровой «Жанры азербайджанской и русской детской литературы в первой половине ХХ века» не посвящена исследованию фундаментальной для докторской работы проблематики, а тема Хатиры Гусейновой «Особенности работы современных глобальных информационных телеканалов (на примере CNN və Euronews-un)» не поставила целью изучение серьезной наукоёмкой проблематики они не были утверждены.
На мероприятии были рассмотрены темы по подготовке докторов философии «Семантическая и стилистическая эквивалентность в художественном переводе с немецкого языка на азербайджанский язык», «Проблема сюжета (контаминация) в сюжете в азербайджанских сказках», «Концепция историчности и современности в англо-азербайджанских исторических романах», «Транслитерация на азербайджанский язык английских собственных имен», «Проблемы языка и культуры на современном этапе», «Средства выражения концепции места на персидском языке», «Гильгамеш» в англо-американских источниках», «Проблемы исторической личности в азербайджанских и русских романах» (1930-1960 гг.). Из рассмотренных тем 7 не были утверждены.
Таким образом, на заседании были утверждены 11 тем с внесением определенных изменений в названия 8.
Выступившие в обсуждениях академик Рафаэль Гусейнов, доктора филологических наук, профессора Азада Мусаева, Билал Исмайлов, Джалил Нагиев, Надир Мамедли, Рамиз Аскер, Шафаг Алибейли высказали свои мнения и рекомендации.