Azərbaycanın Xalq şairi Zəlimxan Yaqubun məzarüstü abidəsinin açılışı olub + Foto Yan 09, 2017 | 12:56 / Mühüm hadisələr
Yanvarın 9-da  I Fəxri xiyabanda mərhum Xalq şairi Zəlimxan Yaqubun məzarüstü abidəsinin açılışı olub.
Elm və mədəniyyət xadimlərinin, ictimaiyyət nümayəndələrinin iştirakı ilə keçirilən anma mərasimində Milli Məclisin mədəniyyət komitəsinin sədri, Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov çıxış edərək şairin Azərbaycan ədəbiyyatının inkişafındakı xidmətlərindən danışıb. O, Prezident İlham Əliyevin şairə xüsusi qayğısının və ehtiramının olduğunu bildirib, dövlətimizin böyük şairin irsinə yüksək dəyər verdiyini deyib. Akademik R.Hüseynov qeyd edib ki, şairin xatirəsinə ucaldılmış abidənin müəllifi, Xalq rəssamı Natiq Əliyev, memarı Tərlan Həsənovdur.
Mərasimdə çıxış edən Bakı Dövlət Universitetinin rektoru, akademik Abel Məhhərəmov, AMEA-nın müxbir üzvü Nizami Cəfərov, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri, Xalq yazıçısı Anar, Xalq şairi Fikrət Qoca və başqaları Zəlimxan Yaqubun sözün, millətin və ölkənin qarşısında tarixi məsuliyyətini hiss edən bir şair olduğunu bildiriblər. Onun son anadək qələmi yerə qoymadığını və yazdığı şeirlərin hər zaman aktual olduğunu söyləyiblər.

Состоялось открытие надгробного памятника Народному поэту Азербайджана Зелимхану Ягубу + Фото
9 января в I Аллее Почетного захоронения состоялось открытие надгробного памятника Народному поэту Азербайджана Зелимхану Ягубу.
Выступая на церемонии почтения памяти, проведенной с участием деятелей науки и культуры, представителей общественности, председатель комитета культуры Милли Меджлиса, директор Национального музея азербайджанской литературы, академик Рафаэль Гусейнов рассказал о заслугах поэта в развитии азербайджанской литературы. Он отметил, что руководство нашего государства проявляет особую заботу и уважение к наследию великого поэта. Академик Р.Гусейнов довел до внимания, что автором мемориала памяти поэта является Народный художник Натиг Алиев, архитектором Тарлан Гасанов.
Выступивший на церемонии ректор Бакинского государственного университета, академик Абель Магеррамов, член-корреспондент НАНА Низами Джафаров, председатель Союза писателей Азербайджана, Народный писатель Анар, Народный поэт Фикрет Годжа и другие отметили, что Зелимхан Ягуб был видным поэтом, который чувствовал историческую ответственность перед словом, нацией и страной.
Было подчеркнуто, что память о Зелимхане Ягубе, как выдающемся мастере пера, всегда будет жить в сердцах нашего народа.