Respublika Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurası üçün informasiya sistemləri yaradılacaq Yan 18, 2017 | 17:12 / Rəsmi sənədlər
Yanvarın 18-də AMEA-nın Rəyasət Heyətinin iclasında Respublika Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurası üçün informasiya sistemlərinin yaradılması məsələsi müzakirə olunub.
İclasda AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək müasir texnologiyalar əsasında elmin informasiya təminatının formalaşdırılması, inkişaf etdirilməsi, elmmetrik texnologiyaların köməyi ilə elmi fəaliyyətin təşkili və idarə olunmasının elmin mühüm istiqamətlərindən olduğunu bildirib. Akademik qeyd edib ki, son illər AMEA-da bu sahədə ardıcıl və məqsədyönlü tədbirlər həyata keçirilir: “Respublika Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurası və onun nəzdində fəaliyyət göstərən Elmi problemlər üzrə elmi şuralarda bu baxımdan mühüm işlər aparılır. Elmi tədqiqatların əlaqələndirilməsi, fundamental və tətbiqi tədqiqatların səmərəliliyinin artırılması, innovasiya fəaliyyətinin gücləndirilməsi məqsədilə onların fəaliyyətləri daima təkmilləşdirilir və inkişaf etdirilir. Respublikanın elmi qurumlarında aparılan tədqiqatların təşkili və idarə olunmasında pərakəndəlik və müasir texnologiyaların imkanlarından geniş istifadə olunmaması elmin idarə edilməsində ciddi problemlər yaradır”.
Akademik Respublika Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının fəaliyyətinə dəstək kimi ölkə üzrə elmi problemlərin və dissertasiya mövzularının reyestrlərinin (informasiya sistemlərinin) yaradılması zərurətinin meydana çıxdığını vurğulayıb. AMEA Rəyasət Heyətinin müvafiq qərarı ilə artıq Respublika Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının və Elmi problemlər üzrə elmi şuraların veb-saytlarının yaradıldığını qeyd edən akademik Rasim Əliquliyev bu resurslarda müntəzəm olaraq öz əksini tapan məlumatların analizinin elmin idarə olunması məsələlərinin həllinə dəstək verəcəyini bildirib.
Akademik elmi problemlər və dissertasiya mövzuları haqqında məlumatların uyğun olaraq “Elmi problemlər reyestri” və “Dissertasiya mövzuları reyestri” informasiya sistemlərində saxlanmasının respublikada elmi-tədqiqatların təşkili, əlaqələndirilməsi, idarə olunması, monitorinqi və qiymətləndirilməsi, büdcə vəsaitlərinin təyinatlı və səmərəli istifadə edilməsi, təkrarçılığın aşkarlanması və aradan qaldırılmasında mühüm rol oynayacağına əminliyini ifadə edib. Vurğulayıb ki, informasiya sistemlərinin verilənlər bazalarının AMEA-nın DATA mərkəzində yerləşdirilməsi ilə onların informasiya təhlükəsizliyi də təmin olunacaq.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq, AMEA Rəyasət Heyəti Respublika Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurası və Elmi problemlər üzrə elmi şuraların veb-saytlarının yaradılması işlərini başa çatmış hesab edərək, onların təhvil verilməsi haqqında qərar qəbul edib. İclasda həmçinin Respublika Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurası üçün “Elmi problemlər reyestri” və “Dissertasiya mövzuları reyestri” informasiya sistemlərinin yaradılması haqqında qərar qəbul edilib, müvafiq təşkilati və elmi-texniki işlərin təmin edilməsi İnformasiya Texnologiyaları İnstitutuna həvalə olunub.

Будут созданы информационные системы для Республиканского совета по координации научных исследований
Янв 18, 2017 | 17:12 / Официальные документы
На заседании Президиума Национальной академии наук Азербайджана, которое состоялось 18 января, был рассмотрен вопрос о создании информационных систем для Республиканского совета по координации научных исследований.
В своем выступлении на заседании академик-секретарь НАНА, директор Института информационных технологий, академик Расим Алигулиев отметил, что важными задачами является формирование и развитие информационного обеспечения науки на основе современных технологий, организация и управление научной деятельностью посредством наукометрических технологий. Академик сообщил, что в последние годы в НАНА проводятся последовательные и целенаправленные мероприятия в данной сфере: «Важные мероприятия в данной области проводятся в Республиканском совете по координации научных исследований и научных советах по Научным проблемам, которые функционируют при нем. Для координации научных исследований, повышения эффективности фундаментальных и прикладных исследований, усиления инновационной деятельности их деятельность постоянно совершенствуется и развивается. Неупорядоченность в организации и управлении научными исследованиями, которые проводятся в научных организациях республики, и недостаточное использование возможностей современных технологий создают серьезные проблемы в управлении наукой».
Академик подчеркнул, что для оказания поддержки деятельности Республиканского совета по координации научных исследований назрела необходимость в создании реестров (информационных систем) научных проблем и диссертационных тем, охватывающих всю страну. Отметив, что соответствующим постановлением Президиума НАНА уже созданы веб-сайты Республиканского совета по координации научных исследований и научных советов по Научным проблемам, академик Расим Алигулиев добавил, что анализ сведений, которые периодически размещаются на данных ресурсах, поможет решить вопросы управления наукой.
Академик выразил свою уверенность в том, что сохранение сведений о научных проблемах и диссертационных темах соответственно в информационных системах «Реестр научных проблем» и «Реестр диссертационных тем» сыграет важную роль в организации, координации, управлении, мониторинге и оценивании научных исследований в республике, рациональном использовании бюджетных средств по назначению, обнаружении и устранении дублирования. Он подчеркнул, что размещение баз данных информационных систем в Дата-центре НАНА обеспечит их информационную безопасность.
Учитывая все вышеизложенное, Президиум НАНА, посчитав работы по созданию веб-сайтов Республиканского совета по координации научных исследований и научных советов по Научным проблемам завершенными, принял постановление об их сдаче. Также на заседании было принято постановление о создании для Республиканского совета по координации научных исследований информационных систем «Реестр научных проблем» и «Реестр диссертационных тем»; выполнение соответствующих организационных и научно-технических работ было поручено Институту информационных технологий НАНА.