Robot-jurnalist 1 saniyəyə məqalə yazır Yan 24, 2017 | 11:39 / Rəsmi sənədlər
Çinli proqramçılar tərəfindən yaradılmış “Syao Nan” adlı robot-müxbir məqalə yazmağı öyrənib. Bunun üçün ona jurnalistika fakültələrində tələbələrin sərf etdiyindən daha az vaxt lazım olub. Artıq Syao Nanın ilk 300 simvoldan ibarət materialı “Southern Metropolis Daily” nəşrində dərc edilib. Bahar Festivalına edilən səfərə həsr olunmuş mətnin yazılması üçün cəmi 1 saniyə sərf olunub.
İstehsalçıların sözlərinə görə, Syao botu məlumatları adi jurnalistlərdən daha tez təhlil edərək mətn yazır ki, bu da tezliklə xəbər resurslarının bu robotlardan jurnalist, redaktor və müxbir assistentləri kimi istifadə etməyə başlayacağını göstərir.
www.nanonewsnet.ru saytının məlumatına əsasən, Pekin Universitetinin professoru, robot-jurnalistin ixtiraçısı Van Syaotszyun bildirib ki, proqram artıq müxtəlif həcmli mətnləri yaza bilir. Lakin professor jurnalistləri “sakitləşdirmək” üçün proqramın çatışmazlıqlarından da söz açıb: “Məsələn, robot müsahibə ala, qarşılıqlı və əlavə suallar verə, müəyyən mövzuda fikir mübadiləsi apara bilmir. Hər kəs yaza bilər, lakin xəbəri maraqlı təqdim etməyi nəinki robot, hər insan da bacarmır. Bir sözlə, həmkarlar Syao Nan öz ixtiraçısından müsahibə alanadək rahat yata bilərlər”.

Робот-журналист из Китая пишет статьи за одну секунду Янв 24, 2017 | 11:39 / Официальные документы
Робот-корреспондент Сяо Нань, созданный китайскими программистами, научился довольно шустро писать статьи. При этом ему для обучения потребовалось гораздо меньше времени, чем обычно тратят на факультетах журналистики студенты. Сяо Нань уже выкатил свой первый материал объёмом в триста иероглифов. Для написания текста, посвящённого поездке на Фестиваль Весны, ему потребовалась всего одна секунда.
По словам разработчиков, бот Сяо быстрее людей-журналистов анализирует данные и пишет тексты, а значит, совсем скоро новостные ресурсы начнут использовать их в качестве ассистентов репортёров, редакторов и корреспондентов повсеместно.
Вань Сяоцзюнь, профессор Пекинского университета, ответственный за разработку журналиста-робота, рассказал новостному агентству China News, что программа уже способна писать тексты разного объёма. Но тут же профессор поспешил успокоить журналистов, указав и на недостатки программы. Например, она не умеет брать интервью, задавать встречные и дополнительные вопросы, вести диалог в определённом ключе. Писать может каждый, а вот интересно подать материал — это не каждому человеку под силу, куда уж роботу? Словом, коллеги могут спать спокойно по крайней мере до тех пор, пока Сяо Нань не возьмёт интервью у своего создателя.