AMEA-da yalançı elmə qarşı mübarizə üzrə Komissiya yaradılıb Fev 16, 2017 | 16:39 / Konfranslar, İclaslar
AMEA-nın yalançı elmə qarşı mübarizə üzrə Komissiyasının yaradılması elmi nüfuzdan salan, saxtalaşdırılmış elmi nəticələrə əsaslanan yalançı elmi iddiaların yayılmasına və təbliğatına qarşı fəaliyyət göstərmək məqsədi daşıyır.
Bu fikirləri AMEA-nın vitse-prezidenti v.i.e., Kimya Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Dilqəm Tağıyev AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında yalançı elmə qarşı mübarizə üzrə Komissiyası haqqında Əsasnaməyə dair çıxışı zamanı səsləndirib. Bildirib ki, Əsasnaməyə görə, bu qurum AMEA Rəyasət Heyətinin nəzdində olmaqla ictimai əsaslarla AMEA-nın elmi-məsləhətçi orqanı sayılır.
Alim qeyd edib ki, Komissiya AMEA-nın elmi bölmələrinin, müəssisə və təşkilatlarının yalançı elmə və elmi tədqiqatların saxtalaşdırılmasına qarşı mübarizə üzrə fəaliyyətinin koordinasiyasını təşkil edir. Həmçinin istehsalata tətbiq olunan və hərbi təyinatlı yeni layihələrin elmi ekspertizasının təşkilinə və keçirilməsinə yardım edir.
D.Tağıyevin sözlərinə görə, ehtiyac olan hallarda müxtəlif nazirliklər, ali məktəblər və ictimai təşkilatlarla əməkdaşlıq etmək, kütləvi informasiya vasitələrində yalançı elmlə mübarizəyə qarşı yönəldilmiş materialların nəşr olunmasına köməklik göstərmək və ölkədə yalançı elmə  məxsus olan məlumatların yayılması və təbliği ilə əlaqədar mövcud vəziyyəti analiz etmək Komissiyanın əsas fəaliyyət istiqamətlərindəndir.

Anti-pseudoscience commission established in ANAS
The purpose of the Commission is to clarify the essence and bringing to the public the pseudoscientific claims, as well as in awareness-raising activities to combat pseudoscience.
It was decleared by ANAS Acting Vice-President, Academician-Secretary of Department of Chemical Sciences, Academician Dilgam Tagiyev during his speech in connection with the Regulations of the Commission on the fight against pseudoscience at a meeting of the Presidium of ANAS. He noted that, according to the Regulation, the structure of the Presidium of ANAS volunteer considered scientific advisory body of ANAS.
The scientist noted that, Commission coordinates the activities of the scientific departments, institutions and organizations of ANAS to combat the falsification of science and research, as well as providing support for the organization and conduct of scientific expertise of new projects, used in the production and military.
According D.Tagiyev, main activities of the Commission - working with different ministries, universities and public organizations, providing media support for the publication of materials aimed at combating pseudoscience, analysis of the current state of the propagation and promotion of pseudoscience in the country information.