AMEA-da yalançı elmə qarşı mübarizə üzrə Komissiya yaradılıb Fev 16, 2017 | 16:39 / Konfranslar, İclaslar
AMEA-nın yalançı elmə qarşı mübarizə üzrə Komissiyasının yaradılması elmi nüfuzdan salan, saxtalaşdırılmış elmi nəticələrə əsaslanan yalançı elmi iddiaların yayılmasına və təbliğatına qarşı fəaliyyət göstərmək məqsədi daşıyır.
Bu fikirləri AMEA-nın vitse-prezidenti v.i.e., Kimya Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Dilqəm Tağıyev AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında yalançı elmə qarşı mübarizə üzrə Komissiyası haqqında Əsasnaməyə dair çıxışı zamanı səsləndirib. Bildirib ki, Əsasnaməyə görə, bu qurum AMEA Rəyasət Heyətinin nəzdində olmaqla ictimai əsaslarla AMEA-nın elmi-məsləhətçi orqanı sayılır.
Alim qeyd edib ki, Komissiya AMEA-nın elmi bölmələrinin, müəssisə və təşkilatlarının yalançı elmə və elmi tədqiqatların saxtalaşdırılmasına qarşı mübarizə üzrə fəaliyyətinin koordinasiyasını təşkil edir. Həmçinin istehsalata tətbiq olunan və hərbi təyinatlı yeni layihələrin elmi ekspertizasının təşkilinə və keçirilməsinə yardım edir.
D.Tağıyevin sözlərinə görə, ehtiyac olan hallarda müxtəlif nazirliklər, ali məktəblər və ictimai təşkilatlarla əməkdaşlıq etmək, kütləvi informasiya vasitələrində yalançı elmlə mübarizəyə qarşı yönəldilmiş materialların nəşr olunmasına köməklik göstərmək və ölkədə yalançı elmə  məxsus olan məlumatların yayılması və təbliği ilə əlaqədar mövcud vəziyyəti analiz etmək Komissiyanın əsas fəaliyyət istiqamətlərindəndir.

В НАНА создана Комиссия по борьбе с псевдонаукой Фев 16, 2017 | 16:39 / Конференции, собрания
Создание Комиссии по борьбе с псевдонаукой в НАНА преследует цель осуществления деятельности против распространения и пропаганды псевдонаучных претензий, основанных на фальсифицированных научных результатах.
Об этом заявил и.о. вице-президента НАНА, академик-секретарь Отделения химических наук, академик Дильгам Тагиев во время своего выступления в связи с Положением о Комиссии по борьбе с псевдонаукой на заседании Президиума НАНА. Отметил, что согласно Положению, эта структура при Президиуме НАНА на общественных началах считается научно-консультативным органом НАНА.
Ученый отметил, что Комиссия координирует деятельность научных отделений, учреждений и организаций НАНА по борьбе с фальсификацией науки и научных исследований, а также оказывает поддержку организации и проведению научной экспертизы новых проектов, применяемых в производстве и военного назначения.
По словам Д.Тагиева, основные направления деятельности Комиссии – сотрудничество с различными министерствами, вузами и общественными организациями, оказание поддержки СМИ в публикации материалов, направленных на борьбу с псевдонаукой, анализ существующего состояния распространения и пропаганды информации о псевдонауке в стране.