Akademik Rafael Hüseynov: “Dilçilik sahəsində yüksəkixtisaslı kadrların yetişdirilməsi zəruridir” Mart 07, 2017 | 10:53 / Müsahibələr, çıxışlar
AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov Azərbaycanda dilçilik sahəsində mövcud problemlərdən danışıb, onların həlli yollarına dair təkliflərini səsləndirib.
“Dil ən ali sərvətimizdir” – deyə bildirən alim müasir dövrdə filoloq-tərcüməçilərin yetişdirilməsi və klassik ədəbi əsərlərimizin dünyanın müxtəlif dillərinə tərcümə edilməsinin vacibliyini vurğulayıb. Bildirib ki, bu istiqamətdə işlərin yüksək səviyyədə təşkili məqsədilə gənc və yüksək potensialı olan kadrlar Avropa ölkələrinə ezam olunmalı, müvafiq dilləri mükəmməl öyrənməlidirlər.
Akademik Azərbaycanın tanınmış klassik şair və yazıçılarının bütün dünyaya tanıdılmasının humanitar elmlər sahəsinin qarşısında duran əsas vəzifələrdən olduğunu qeyd edərək, ayrı-ayrı tarixi şəxsiyyətlərlə bağlı kitab və monoqrafiyaların Avropa dillərində yayılmasının zəruriliyini önə çəkib: “Humanitar sahənin uğurlarını təbliğ edən əsərlər yazaraq dünya elminə inteqrasiya etməliyik”. Akademikin sözlərinə görə, bu, alimlərimizin ölkə hüdudlarından kənarda tanınmasına xidmət etməklə yanaşı, həm də mövcud problemlərimizin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
O, qədim əlyazma nümunələrinin oxunmasının Azərbaycan tarixinin öyrənilməsi baxımından xüsusi önəm daşıdığını qeyd edərək, bu sahədə peşəkar mütəxəssislərin yetişdirilməsinin vacibliyindən danışıb. Hazırda AMEA-da dilçilik sahəsində fəaliyyət göstərən mütəxəssisləri, ədəbiyyatşünas alimləri bu prosesdə fəal iştiraka səsləyib.
R.Hüseynov ölkədə dilçilik və lüğətçilik sahəsində mövcud olan problemlərə də toxunub. Azərbaycanda lüğətçilik sahəsində klassik təcrübənin olduğunu qeyd edən alim orfoqrafiya lüğətinin hər 5 ildən bir yüksək səviyyədə yenidən çap olunmasının zəruriliyini qeyd edib. Azərbaycan dilinin izahlı lüğəti, eləcə də terminoloji və sahə lüğətlərinin hazırlanması sahəsində peşəkar kadrların yetişdirilməsinin vacib olduğunu diqqətə çatdırıb.

Академик Рафаэль Гусейнов: «Необходимо подготовка высококвалифицированных кадров в области языкознания» Мар 07, 2017 | 10:53 / Интервью, выступления
На заседании Президиума НАНА директор Национального музея азербайджанской литературы, академик Рафаэль Гусейнов рассказал о существующих проблемах в области отечественного языкознания, озвучил предложения о путях их решения.
«Язык - самое высшее достояние», сказал ученый и подчеркнул важность подготовки филологов-переводчиков в современный период и перевода на различные языки мира жемчужин отечественной классической литературы. Отметил, что с целью организации на высоком уровне работ в этом направлении молодые и имеющие высокий потенциал кадры должны быть откомандированы в соответствующие Европейские страны и в совершенстве изучить языки.
Отметив, что популяризация известных классических поэтов и писателей Азербайджана во всем мире является основной задачей, стоящей перед гуманитарными науками, академик выдвинул на первый план необходимость распространения на Европейских языках книг и монографий, посвященных отдельным историческим личностям.
Он, отметив, что исследование образцов древних рукописей имеет особое значение с точки зрения изучения истории Азербайджана, рассказал о важности подготовки профессиональных специалистов в этой сфере. Ученый призвал специалистов и ученых-литературоведов, осуществляющих деятельность в НАНА в области языкознания, к активному участию в этом процессе.
Р.Гусейнов также затронул проблемы, существующие в области языкознания и лексикографии в стране. Отметил важность подготовки профессиональных кадров в области составления толкового словаря азербайджанского языка, а также терминологических и областных словарей.