Akademik Rafael Hüseynov: “Dilçilik sahəsində yüksəkixtisaslı kadrların yetişdirilməsi zəruridir” Mart 07, 2017 | 10:53 / Müsahibələr, çıxışlar
AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov Azərbaycanda dilçilik sahəsində mövcud problemlərdən danışıb, onların həlli yollarına dair təkliflərini səsləndirib.
“Dil ən ali sərvətimizdir” – deyə bildirən alim müasir dövrdə filoloq-tərcüməçilərin yetişdirilməsi və klassik ədəbi əsərlərimizin dünyanın müxtəlif dillərinə tərcümə edilməsinin vacibliyini vurğulayıb. Bildirib ki, bu istiqamətdə işlərin yüksək səviyyədə təşkili məqsədilə gənc və yüksək potensialı olan kadrlar Avropa ölkələrinə ezam olunmalı, müvafiq dilləri mükəmməl öyrənməlidirlər.
Akademik Azərbaycanın tanınmış klassik şair və yazıçılarının bütün dünyaya tanıdılmasının humanitar elmlər sahəsinin qarşısında duran əsas vəzifələrdən olduğunu qeyd edərək, ayrı-ayrı tarixi şəxsiyyətlərlə bağlı kitab və monoqrafiyaların Avropa dillərində yayılmasının zəruriliyini önə çəkib: “Humanitar sahənin uğurlarını təbliğ edən əsərlər yazaraq dünya elminə inteqrasiya etməliyik”. Akademikin sözlərinə görə, bu, alimlərimizin ölkə hüdudlarından kənarda tanınmasına xidmət etməklə yanaşı, həm də mövcud problemlərimizin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
O, qədim əlyazma nümunələrinin oxunmasının Azərbaycan tarixinin öyrənilməsi baxımından xüsusi önəm daşıdığını qeyd edərək, bu sahədə peşəkar mütəxəssislərin yetişdirilməsinin vacibliyindən danışıb. Hazırda AMEA-da dilçilik sahəsində fəaliyyət göstərən mütəxəssisləri, ədəbiyyatşünas alimləri bu prosesdə fəal iştiraka səsləyib.
R.Hüseynov ölkədə dilçilik və lüğətçilik sahəsində mövcud olan problemlərə də toxunub. Azərbaycanda lüğətçilik sahəsində klassik təcrübənin olduğunu qeyd edən alim orfoqrafiya lüğətinin hər 5 ildən bir yüksək səviyyədə yenidən çap olunmasının zəruriliyini qeyd edib. Azərbaycan dilinin izahlı lüğəti, eləcə də terminoloji və sahə lüğətlərinin hazırlanması sahəsində peşəkar kadrların yetişdirilməsinin vacib olduğunu diqqətə çatdırıb.

Academician Rafael Huseynov: "It is necessary to train highly qualified specialists in the field of linguistics"
Mar 07, 2017 | 10:53 / Interviews, speeches
At the meeting of the Presidium of ANAS Director of the National Museum of Azerbaijani Literature, Academician Rafael Huseynov spoke about the existing problems in the field of national linguistics, voiced proposals on ways to solve them.
"Language is the highest treasure", the scientist said and stressed the importance of training philologists and translators in the modern period and translating the pearls of Russian classical literature into various languages of the world. He noted that, in order to organize high-level work in this direction, young and high-potential personnel should be seconded to the relevant European countries and to study languages in perfection.
Noting that, the popularization of famous classical poets and writers of Azerbaijan throughout the world is the main task facing the humanities, the academician highlighted the need for the distribution in European languages of books and monographs devoted to individual historical personalities.
He noted that, the study of ancient manuscripts is of particular importance from the point of view of studying the history of Azerbaijan and spoke about the importance of training professional specialists in this field. The scientist called upon specialists and scholars of literature specialists who are active at ANAS in the field of linguistics to take an active part in this process.
R.Huseynov also touched upon the problems existing in the field of linguistics and lexicography in the country. He noted the importance of training professional staff in the compilation of an explanatory dictionary of the Azerbaijani language, as well as terminological and regional dictionaries.