“Bakı poeziyada və musiqidə” mövzusunda ədəbi-musiqili tədbir keçirilib May 04, 2017 | 12:58 / Konfranslar, İclaslar
AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində bu qurumun və “AYTAM” Uşaqların Mədəni Maarifləndirilməsi İctimai Birliyinin birgə təşkilatçılığı ilə ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 94-cü ildönümünə həsr edilən “Bakı poeziyada və musiqidə” mövzusunda ədəbi-musiqili tədbir keçirilib.
Əvvəlcə iştirakçılar ulu öndərin həyat və fəaliyyətindən bəhs edən sərgi ilə tanış olublar.
Muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynov ulu öndər Heydər Əliyevin çoxcəhətli və zəngin fəaliyyətindən söz açıb, ümummilli liderin Azərbaycan elminin, ədəbiyyatının, mədəniyyətinin, incəsənətinin inkişafındakı xidmətlərini xüsusi vurğulayıb.
Qeyd edilib ki, müasir müstəqil Azərbaycanın memarı və qurucusu ulu öndər Heydər Əliyev ölkəmizə rəhbərlik etdiyi hər iki dövrdə dövlətimizin inkişafı və quruculuğu sahəsində mühüm işlər görüb.
Dahi şəxsiyyətin Azərbaycan rəhbərliyinə qayıdışı ilə ölkənin ictimai-siyasi, sosial, iqtisadi, elmi-mədəni həyatında, beynəlxalq əlaqələrində dönüş yaranıb, elmi əsaslara, beynəlxalq norma və prinsiplərə uyğun müstəqil dövlət quruculuğu prosesi başlanıb. 1994-cü ildə Azərbaycan dövlətçiliyinin mövcudluğuna böyük təhlükə olan çevrilişin qarşısı alınıb, dövlət müstəqilliyimiz qorunub saxlanılıb, ölkəmiz məhv olmaq təhlükəsindən xilas edilib.
Qeyd edilib ki, xalqın təkidli tələbi ilə ikinci dəfə hakimiyyətə qayıdan ulu öndər Azərbaycanın dünyada tanıdılmasında və digər ölkələr arasında nüfuza sahib olmasında əzmlə çalışıb, bir sıra tarixi işlərə, mühüm layihələrə imza atıb.
1969-cu ildən Azərbaycana rəhbərlik edən ümummilli lider Heydər Əliyev Azərbaycanın digər keçmiş sovet respublikaları arasında tanıdılmasında da səylə çalışıb. Ulu öndərin respublikamızda iri sənaye müəssisələrinin, elm, təhsil, mədəniyyət müəssisələrinin açılmasında tarixi xidmətləri olub.
Akademik R.Hüseynov bildirib ki, görkəmli dövlət xadimi hər zaman azərbaycanlı gənclərin təhsil almasına böyük önəm verib, onların savadlı və peşəkar mütəxəssis kimi yetişmələri üçün əlindən gələni əsirgəməyib. Ulu öndərin təşəbbüsü ilə yüzlərlə gənc keçmiş SSRİ-nin nüfuzlu ali məktəblərinə təhsil almağa göndəriliblər. Uşaqların sağlam və savadlı mühitdə böyüməsi dahi şəxsiyyəti düşündürən ən vacib məsələlərdən biri olub.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin Bakını çox sevdiyini söyləyən akademik R.Hüseynov ulu öndərin hər zaman paytaxtımızın gözəlləşməsinə, müasirləşməsinə, qədim, tarixi memarlıq abidələrimizin qorunmasına və eyni zamanda, burada yeni, müasir binaların tikilməsinə böyük önəm verdiyini söyləyib. Qeyd edilib ki, Bakıda elm, təhsil, mədəniyyət ocaqlarının açılmasını daim diqqətdə saxlayan ümummilli lider onların istifadəyə verilməsində də şəxsən iştirak edib.
Azərbaycan bəstəkarlarının yaradıcılığında Bakıya həsr olunan çoxlu mahnıların olduğunu deyən R.Hüseynov tədbirin Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyi ilə “AYTAM” Uşaqların Mədəni Maarifləndirilməsi İctimai Birliyi tərəfindən birgə təşkil olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə Asəf Zeynallı adına Musiqi Kollecinin tələbələri və Bakı şəhər məktəbliləri şeirlər söyləyib, musiqi nömrələri ifa ediblər.

Состоялось литературно-музыкальное мероприятие «Баку в поэзии и музыке»
В Национальном музее азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви НАНА при совместной организационной поддержке этой структуры и Общественного объединения культурного просвещения детей «АЙТАМ» состоялось литературно-музыкальное мероприятие «Баку в поэзии и музыке», посвященное 94-й годовщине со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
Вначале участники мероприятия ознакомились с выставкой, повествующей о жизни и деятельности великого лидера.
Директор музея, академик Рафаэль Гусейнов рассказал о многогранной и богатой деятельности великого лидера Гейдара Алиева и его заслугах в развитии азербайджанской науки, литературы, культуры, искусства.
Было отмечено, что архитектор и созидатель современного независимого Азербайджана - великий лидер Гейдар Алиев в оба периода руководства страной проделал важную работу в области строительства и развития нашего государства.
Возвращение гениальной личности к руководству Азербайджана стал переломным моментом в общественно-политической, социальной, экономической, научно-культурной жизни и международных связях страны, начался процесс строительства независимого государства в соответствии с научными основами, международными нормами и принципами. В 1994 году была предотвращена попытка государственного переворота представлявшего большую угрозу для существования азербайджанской государственности, сохранена государственная независимость, наша страна была спасена от угрозы уничтожения.
Было отмечено, что великий лидер, возвратившийся к власти по настойчивому требованию народа, усердно работал над популяризацией Азербайджана в мире и других стран, добился реализации ряда работ исторического значения и важных проектов.
С 1969 года руководствоваший Азербайджаном общенациональный лидер Гейдар Алиев усердно работал над популяризацией Азербайджана бывших советских республик. Великий лидер имел исторические заслуги в открытии в нашей республике крупных промышленных предприятий, научных, образовательных и культурных учреждений.
Академик Р.Гусейнов отметил, что выдающийся государственный деятель всегда придавал большое значение обучению азербайджанской молодежи, приложил все усилия для подготовки грамотных и профессиональных специалистов. По инициативе великого лидера сотни молодых людей были отправлены на учебу в престижные вузы бывшего СССР.
Академик Р.Гусейнов напомнил, что общенациональный лидер Гейдар Алиев очень любил Баку и придавал большое значение процветанию, модернизации столицы, сохранении древних исторических памятников архитектуры и строительству здесь современных зданий. Он лично принимал в открытии и сдаче в эксплуатацию участие центров науки, образования, культуры.
На мероприятии студенты Музыкального колледжа имени Асафа Зейналлы и школьники города Баку прочитали стихи, исполнили музыкальные номера.