“Risalə. Araşdırmalar toplusu” kitabının XIII cildi işıq üzü görüb Avg 01, 2017 | 12:05 / Yeni nəşrlər
AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyi tərəfindən “Risalə. Araşdırmalar toplusu” kitabının XIII cildi nəşr olunub.
“Elm və təhsil” nəşriyyatında çapdan çıxmış kitabın redaktoru muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynovdur.
Muzeyin beş topludan ibarət elmi-tədqiqat “Xəmsə”sinə daxil olan “Risalə” – Araşdırmalar toplusunun bu sayı akademik Rafael Hüseynovun rəhbəri olduğu gənc alimlərin məqalələrindən tərtib edilib. Məqalə müəllifləri arasında elmlər doktorları, fəlsəfə doktorları, dissertasiya müdafiəsinə hazırlaşan gənc tədqiqatçılar var. Akademik R.Hüseynovun elmi məktəbinin təmsilçiləri olan bu araşdırmaçılar Azərbaycan klassik və müasir ədəbiyyatının bir sıra aktual və az öyrənilmiş problemlərinə yeni görüş bucağından yanaşırlar.
Toplunun XIII cildində “Klassik irs: Tarixi və nəzər problemləri”, “Yeni və masir dövrdə ədəbi-mədəni proses”, “Tarixi-mədəni abidələrin qorunması və tədqiqi. Muzeyşünaslıq” başlıqlı sərlövhələrdə dərc olunan məqalələr ən qədim və müasir Azərbaycan ədəbiyyatı və mədəniyyətinin böyük aktuallıq kəsb edən problemlərini əhatə edir.
Nəşrin redaksiya heyəti filologiya elmləri doktorları Kamil Allahyarov, Xatirə Bəşirli, Şəfəq Əlibəyli  və Aidə Qasımovadır.
Qeyd edək ki, “Risalə” toplusu ildə bir dəfə nəşr edilir. Məzmun etibarilə klassik, müasir ədəbiyyat, fəlsəfə, mədəniyyət problemləri, həmçinin muzeyşünaslıq məsələlərini əhatə edir.

XIII volume of “Risalə. "Collection of Studies" published
The National Museum of Azerbaijan Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS, "Risale. XIII volume of the book "Collection of Studies".
The editor of the book published in the "Science and Education" publishing house is the director of the museum, academician Rafael Huseynov.
Risale Research Collection, which includes five collections of the museum, is composed of articles of young scholars.Among the authors of the article there are doctors of science, philosophy doctors, young researchers preparing for dissertation defense. These researchers, representing the academician R. Huseynov's scientific school, view the issue from a new perspective on a number of topical and less studied problems of Azerbaijan's classical and contemporary literature.
"Classical heritage: Historical and Glance Problems", "Literary-Cultural Process in New and Strong Period", "Protection and Study of Historical-Cultural Monuments. The articles published in the titles of "Museum Studies" cover the most urgent problems of ancient and contemporary Azerbaijani literature and culture.
Editorial staff of the edition are doctors of philology Kamil Allahyarov, Khatira Bashirli, Shafag Alibeyli and Aida Gasymova.
It should be noted that the collection "Risale" is published once a year. Content covers classical, contemporary literature, philosophy, cultural problems, and museum studies.