V Beynəlxalq Azərbaycan Xalçası Simpoziumu Azərbaycan xalçasının dünyada təbliğinə böyük təkan verəcək + Foto Okt 18, 2017 | 15:41 / Konfranslar, İclaslar
Oktyabrın 18-də Beynəlxalq Muğam Mərkəzində V Beynəlxalq Azərbaycan Xalçası Simpoziumunun açılışı olub.
Tədbir Prezident İlham Əliyevin “V Beynəlxalq Azərbaycan Xalçası Simpoziumunun Bakı şəhərində keçirilməsi haqqında” müvafiq Sərəncamına əsasən təşkil edilib.
Əvvəlcə qonaqlar mərkəzin foyesində xalçaçılıq sənətinə həsr edilmiş sərgi ilə tanış olublar.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət və turizm naziri Əbülfəs Qarayev simpoziumun əhəmiyyətindən, burada müzakirə ediləcək məsələlərin aktuallığından, xalça sənətinə göstərilən diqqət və qayğıdan və ölkəmizdə dünyada bərabəri olmayan müasir xalça muzeyinin yaradılmasından söz açıb.
Tədbir haqqında ətraflı məlumat verən nazir bildirib ki, V Beynəlxalq Azərbaycan Xalçası Simpoziumunun keçirilməsi ilə əlaqədar olaraq Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, AMEA və “Azərxalça” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti (ASC) ilə birgə müvafiq tədbirlər planı hazırlanıb. Simpoziumda 25-dək ölkəni təmsil edən xalça sənəti üzrə aparıcı mütəxəssislər iştirak edir.
“Azərbaycan xalça sənəti bu gün dünya mədəniyyətinin nailiyyətlərindən biri kimi YUNESKO-nun Bəşəriyyətin Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə reprezentativ siyahısına daxil edilib” – deyən Əbülfəs Qarayev hazırda Azərbaycan xalça sənətinin beynəlxalq aləmdə təbliği istiqamətində işlərin uğurla davam etdirildiyini bildirib. O, simpoziumun dünya muzeylərində və dünya tekstil bazarında Azərbaycan xalçasının düzgün atribusiyasına əvəzedilməz töhfə verəcəyini qeyd edib.
Sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan xalça sənətinin öyrənilməsi, tədqiqi, dünyada təbliği istiqamətində aparılan elmi araşdırmalardan bəhs edib. Bildirib ki, xalça sənəti AMEA-da bir neçə istiqamətdə öyrənilir və tədqiq edilir. Son illər akademiyanın alimləri tərəfindən bu yöndə mühüm işlər görülərək sanballı elmi əsərlər nəşr edilib. 2016-cı ildə AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutu ilə “Azərxalça” ASC-nin birgə səyi nəticəsində Xalçaçılıq Mərkəzi fəaliyyətə başlayıb. Qısa zaman kəsiyində mərkəz tərəfindən iki sanballı tədqiqat əsəri çap olunub.
AMEA-nın vitse-prezidenti bugünkü tədbirin xalçaçılıq elminin inkişafına yeni töhfələr verəcəyinə, ölkəmizin xalçaçı alimləri ilə dünyanın nüfuzlu tədqiqatçıları arasında yeni körpülər yaradacağına əminliyini ifadə edib.
Tədbirdə “Azərxalça” ASC-nin İdarə Heyətinin sədri, professor Vidadi Muradov belə bir tədbirin dünyanın qədim və zəngin xalçaçılıq mərkəzlərindən olan Azərbaycanda təşkil olunmasına görə, Prezident İlham Əliyevə və Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevaya bütün iştirakçılar adından təşəkkürünü bildirib.
Simpoziumun keçirilməsinin dünya xalçaçılığında müstəsna əhəmiyyətə malik hadisə olduğunu söyləyən V.Muradov deyib ki, Azərbaycan xalçası beynəlxalq miqyasda tanınmış və qəbul olunmuş milli, eyni zamanda, bəşəri dəyərdir. Simpozium Azərbaycan xalçasını və xalçaçısını tanıtdırmağa, yarandığı tarixi xalçaçılıq məntəqələri ilə tanış olmağa imkan yaradır. “Azərxalça” ASC-nin İdarə Heyətinin sədri bildirib ki, Azərbaycan dünyada yeganə ölkələrdəndir ki, ötən ildən başlayaraq burada “Xalçaçı günü” qeyd edilir.
Tədbirdə İCOC-un Akademik Komitəsinin sədri Alberto Boralevi, İCOC İcraiyyə Komitəsinin sədri Vandel Svan, İslam İncəsənət Muzeyinin elmi işçisi, “Hali Publication Limitet” şirkətinin direktoru Maykıl Fransis və başqaları çıxış edərək Şərq və Qərbi təmsil edən nüfuzlu alimləri bir araya gətirən simpoziumda xalçaçılıq sənətinin gələcək inkişafı ilə bağlı müzakirələrin aparılacağını bildiriblər.
Sonda Maykıl Fransis “Qafqaz ulduzları: XVI-XVIII əsrlərdə Azərbaycanın naxışları” adlı kitabı mədəniyyət və turizm naziri Əbülfəs Qarayevə təqdim edib. Bildirib ki, kitabda erkən Azərbaycan tikmələri, Osmanlı dövrü, Azərbaycanda xanlıqlar və XIX əsr Azərbaycan xalça sənəti haqında geniş məlumatlar yer alıb.

Opened the V International Symposium on Azerbaijan Carpet + Photo Oct 18, 2017 | 15:41 / Conferences, assemblies
The V International International Symposium on Azerbaijan Carpets was held at International Mugam Center on October 18.
The event was organized under the relevant decree of President Ilham Aliyev “On holding the V International Azerbaijan Carpet Symposium in Baku city”.
Initially, the guests got acquainted with the exhibition of carpet weaving in the foyer of the center.
Minister of Culture and Tourism of Azerbaijan Abulfas Garayev spoke about the importance of the symposium, the relevance of the issues to be discussed, care and attention to carpet art, and the creation of a modern carpet museum in our country.
Speaking about the event, the minister said that in accordance with the 5th International Carpets Symposium, the Ministry of Culture and Tourism, ANAS and "Azerkhalcha" Open Stock Company (OSC) have prepared a plan of action. The symposium is attended by leading carpet art professionals representing about 25 countries.
"Azerbaijan's carpet art today has been included in UNESCO's Representative List of Intangible Cultural Heritage" said Abulfas Garayev, who emphasized that, working on promoting the Azerbaijani carpet art in the international arena are continuing successfully.
Then, vice-president of ANAS, academician Isa Habibbeyli spoke about scientific researches in the direction of studying and popularization of Azerbaijani carpet art. He said that the carpet art is studied in several directions in ANAS. In recent years scientists of the academy have made important works in this direction and published scientific works. In 2016, as a result of joint efforts of the Institute of Archeology and Ethnography of ANAS and "Azerhalcha" OJSC, the Carpet Center was launched. In the short period of time, the Center has published two major research works.
Vice President of ANAS expressed confidence that today's event will contribute to the development of carpet weaving science and will create new bridges between carpet weavers and world-renowned researchers.
Chairman of the Board of "Azərkhalça" OJSC, Professor Vidadi Muradovexpressed gratitude to President Ilham Aliyev and First Vice President of Azerbaijan Mehriban Aliyeva for organizing such an event in Azerbaijan, one of the oldest and rich carpet weaving centers in the world.
V.Muradov said that the symposium was an event of exceptional importance in world carpet weaving. The Azerbaijani carpet is internationally recognized and accepted worldwide. The symposium will help introduce the Azerbaijani carpet and get acquainted with the history of carpet weaving.
At the event, the Chairperson of the Academic Committee of ICCO Alberto Boralevi, Chairman of ICOC Executive Committee Vandel Svan, Scientific Worker at the Museum of Islamic Art, Director of “Hali Publicition Limited” Michael Francis made speeches at the symposium.
At the end, Michael Francis presented his book "Caucasian stars: patterns of Azerbaijan in the XVI-XVIII centuries" to Abulfas Garayev, Minister of Culture and Tourism. The book contains extensive information about the ancient Azerbaijani buildings, the Ottoman era, khanates in Azerbaijan and the 19th century Azerbaijani carpet art.