AMEA-nın prezidenti Daşkənddə “İslam həmrəyliyi Özbəkistan-Azərbaycan dostluğu timsalında” mövzusunda beynəlxalq konfransda iştirak edib Okt 22, 2017 | 10:10 / Mühüm hadisələr
Oktyabrın 18-də Daşkənddə “İslam həmrəyliyi Özbəkistan-Azərbaycan dostluğu timsalında” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib.
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin, Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin, Özbəkistan Nazirlər Kabineti yanında Dini İşlər üzrə Komitəsi və Özbəkistan Müsəlmanları İdarəsinin təşkilatçılığı ilə keçirilən konfransda Milli Məclisin deputatları, tanınmış elm, mədəniyyət və din xadimlərindən ibarət nümayəndə heyəti, Türkiyənin din xadimləri iştirak ediblər. Nümayəndə heyətinə Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin sədri, şeyxülislam Allahşükür Paşazadə, Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Mübariz Qurbanlı, AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə, Milli Məclisin İctimai birliklər və dini qurumlar komitəsinin sədri Siyavuş Novruzov, Aqrar siyasət komitəsinin sədri, Azərbaycan-Özbəkistan parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun rəhbəri Eldar İbrahimov, “Yeni Azərbaycan” qəzetinin baş redaktoru, deputat Hikmət Babaoğlu, deputat Cavanşir Paşazadə və digərləri daxildir.Əvvəlcə konfransda Özbəkistan Prezidentinin müşaviri Alişer Sultanov dövlət başçısı Şavkat Mirziyayevin konfrans iştirakçılarına müraciətini oxuyub.
Tədbirdə çıxış edən şeyxülislam Allahşükür Paşazadə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin elan etdiyi “İslam Həmrəyliyi İli”ndə Özbəkistanda bu tədbirin keçirilməsindən məmnunluğunu bildirib. Özbəkistanın İslam dünyasının bir hissəsi kimi İslam sivilizasiyasının inkişafına öz töhfəsini verdiyini söyləyən şeyxülislam Allahşükür Paşazadə qeyd edib ki, bu konfrans Azərbaycanın və Özbəkistanın İslam həmrəyliyi ideyalarına, o cümlədən mədəniyyətlərarası dialoq ənənələrinə sadiq olduğunu sübut edir.
Şeyxülislam vurğulayıb ki, müstəqil Azərbaycan və Özbəkistan arasında münasibətlərin təməli ümummilli lider Heydər Əliyev və Özbəkistanın birinci Prezidenti İslam Kərimov tərəfindən qoyulub. Bu gün bu münasibətləri ölkə prezidentləri İlham Əliyev və Şavkat Mirziyayev uğurla davam etdirirlər. Azərbaycan və Özbəkistan inamla irəliyə doğru addımlayır.
Daha sonra Mübariz Qurbanlı Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin konfrans iştirakçılarına müraciətini oxuyub.
Müraciətdə qeyd olunur ki, müsəlman intibahında mühüm rol oynayan Azərbaycan və Özbəkistan Şərqlə Qərb arasında birləşdirici körpü olaraq müxtəlif mədəniyyətlərin, dinlərin və konfessiyaların inkişafına əvəzsiz töhfə verib. Bu günlərə qədər qorunub saxlanılan tolerantlıq və mədəni-etnik rəngarənglik mühiti xalqlarımızın mənəvi zənginliyini göstərən tarixi nailiyyətdir.
Beynəlxalq konfransda Milli Məclisin ictimai birliklər və dini qurumlar komitəsinin sədri Siyavuş Novruzov çıxış edərək xalqımızın tarixi keçmişindən qalan tolerantlıq və multikulturalizm prinsiplərinin ölkəmizin qanunvericiliyində də öz əksini tapdığını bildirib. Qeyd edib ki, parlament “Dini etiqad azadlığı haqqında”, “Dini ekstremizmə qarşı mübarizə haqqında” qanunlar qəbul edib.
Parlamentin komitə sədri vurğulayıb ki, xalqlarımızın İslam sivilizasiyasına verdiyi töhfəni dahi Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvinin, Azərbaycan alimi Nəsirəddin Tusinin, dahi özbək şairi Əlişir Nəvainin, məşhur alim və dövlət xadimi Mirzə Uluqbəyin yaradıcılığında görmək olar. Bu yaxınlığın nəticəsidir ki, Bakıda Əlişir Nəvainin, Daşkəndə Nizami Gəncəvinin abidələri qoyulub.
Tədbirdə çıxış edən Milli Məclisin aqrar siyasət komitəsinin sədri, Azərbaycan-Özbəkistan parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun rəhbəri Eldar İbrahimov Azərbaycanın bütün dünyada İslam həmrəyliyinin təmin edilməsinin tərəfdarı kimi çıxış etdiyini vurğulayıb.
M.Qurbanlı bildirib ki, İslam həmrəyliyi bu gün İslam dünyası qarşısında duran mühüm vəzifədir. İslam həmrəyliyi ancaq müsəlman ölkələrində deyil, bütün dünyada harmoniyanın və dinc yanaşı yaşamağın mühüm şərtlərindəndir. Müsəlman dünyasını ümumi məqsəd əsasında birləşdirmək və vahid mövqedən çıxış etmək Azərbaycanın dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən biridir. Biz müsəlman ölkələri öz aramızdakı problemləri sülh yolu ilə həll etməli və həmrəyliyi gücləndirməliyik.
Daha sonra çıxış edən AMEA-nın prezidenti akademik Akif Əlizadə ölkəmizdə ayrı-ayrı dinlərin nümayəndələrinin sülh şəraitində yaşadığını, Bakıda Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin uğurla fəaliyyət göstərdiyini bildirib. Bir neçə il bundan əvvəl Bakının İslam mədəniyyətinin paytaxtı elan edildiyini söyləyən alim Azərbaycanda milli mənəvi dəyərlərə hörmət edildiyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, gələcək nəsillər dini fanatizmin qurbanına çevrilməməlidir. Bu məsələdə, ilk növbədə, biz alimlər və ilahiyyatçılar məsuliyyət daşıyırıq. Təkcə İslam alimləri deyil, həm də tarixçilər, şərqşünaslar, hətta dəqiq fundamental elmlərin nümayəndələri bu işdə fəal olmalıdırlar.
Fasilədən sonra konfrans işini panel iclasla davam etdirib. İclaslarda “Din və sosial əməkdaşlıq”, “Azərbaycanda dövlət-din münasibətləri”, “Müasir dünyagörüşdə tolerantlıq problemləri: keçmiş və müasirlik”, “Tolerantlığın formalaşmasında dinin rolu”, “Müasir İslam dünyagörüşündə tolerantlıq problemləri” mövzularında məruzələr dinlənilib.

President of ANAS attends international conference “Islamic solidarity: on the example of Uzbekistan and Azerbaijan” Oct 22, 2017 | 10:10 / Important events
An international conference titled  “Islamic solidarity: on the example of Uzbekistan and Azerbaijan” was held in Tashkent on October18.
Members of the Milli Majlis, well-known figures of science, culture and religious figures of Turkey attended the conference, organized by the State Committee for Religious Associations, the Caucasus Muslims Office, the Religious Affairs Committee under the Cabinet of Ministers of Uzbekistan and the Uzbek Muslims Office. The delegation includes Chairman of the Caucasian Muslims Office Sheikh-ul-islam Allahshukur Pashazade, Chairman of the State Committee for Work with Religious Organizations Mubariz Gurbanli, President of ANAS, academician Akif Alizadeh, Chairman of the Parliamentary Committee on Public Associations and Religious Organizations Siyavush Novruzov, Chairman of the Committee on Agrarian Policy, head of Azerbaijan-Uzbekistan working group on interparliamentary relations Eldar Ibrahimov, editor-in-chief of "Yeni Azerbaijan" newspaper, deputy Hikmet Babaoglu, deputy Javanshir Pashazade and others. At first, the adviser of the President of Uzbekistan Alisher Sultanov read the appeal of the head of state Shavkat Mirziyayev to conference participants.
Speaking at the event, Sheikh-ul-Islam Allahshukur Pashazade expressed his satisfaction with the holding of this event at the "Islamic Solidarity Anniversary", announced by President Ilham Aliyev. Uzbekistan, as part of the Islamic world, contributed to the development of Islamic civilization, this conference proves that Azerbaijan and Uzbekistan are loyal to the ideas of Islamic solidarity, including the traditions of intercultural dialogue. The foundation of relations between independent Azerbaijan and Uzbekistan was laid by national leader Heydar Aliyev and First President of Uzbekistan Islam Karimov. The presidents Ilham Aliyev and Shavkat Mirziyayev successfully continue this relationship today. Azerbaijan and Uzbekistan are confidently stepping forward, Sheikhulislam emphasized.
Later, Mubariz Gurbanli read the appeal of Azerbaijani President Ilham Aliyev to conference participants.
The appeal states that Azerbaijan and Uzbekistan, playing an important role in the Muslim Renaissance, have made an invaluable contribution to the development of various cultures, religions and religions as a unifying bridge between the East and the West.
Speaking at the international conference, Chairman of the Parliamentary Committee on Public Associations and Religious Organizations Siyavush Novruzov said that the principles of tolerance and multiculturalism from the historical past of our people are reflected in the legislation of our country. He noted that the parliament adopted laws "On religious freedom", "On combating religious extremism".
The Chairman of the Parliamentary Committee noted that the contribution of our peoples to the Islamic civilization can be seen in the work of great Azerbaijani poet Nizami Ganjavi, Azerbaijani scientist Nasiraddin Tusi, genius Uzbek poet Alisher Navoiy, famous scientist and statesman Mirza Ulghaber.
Speaking at the event, head of the Agrarian Policy Committee of the Milli Majlis, head of the Azerbaijan-Uzbekistan Interparliamentary Relations Working Group Eldar Ibrahimov said that Azerbaijan acts as a supporter of Islamic solidarity all over the world.
Islamic solidarity today is an important task for the Islamic world. Islamic solidarity is one of the crucial conditions for peace and harmony not only in Muslim countries, but all over the world. One of the main directions of the state policy of Azerbaijan is to unite the Muslim world on a common ground and to act in a unified position. We must solve the problems between the Muslim countries peacefully and strengthen our solidarity, Gurbanli lined out.
Later, academician Akif Alizadeh, president of ANAS, said that representatives of different religions live in peace in our country, and International Center for Multiculturalism successfully operates in Baku. Future generations should not become victims of religious fanaticism. In this regard, first of all, we are responsible scientists and theologians. Not only Islamic scholars, but also historians, orientalists, and even accurate fundamentalists must be active in this work, A.Alizade noted.
After the break, the conference continued with panel discussions. Reports on "Religion and social co-operation", "State-religion relations in Azerbaijan", "Challenges of tolerance in the modern world: past and present", "Role of religion in formation of tolerance", "Problems of tolerance in modern Islamic world view" were listened.