AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib + Foto Noy 15, 2017 | 13:49 / Konfranslar, İclaslar
Öncə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının rektoru, akademik Ömər Eldarova 90 illik yubileyi münasibətilə AMEA-nın Fəxri Fərmanını təqdim edib.
Sonra iclasda elmi-təşkilati məsələlərə baxılıb. Rəyasət Heyəti Azərbaycan Dövlət mükafatı laureatı, Əməkdar elm xadimi, akademik Məmməd Cəfər Cəfərovun Azərbaycan ədəbiyyatşünaslıq elminin inkişafındakı xidmətlərini nəzərə alaraq, onun əsərlərinin 10 cildliyinin nəşrə hazırlanmasını qərara alıb. Bununla bağlı AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu və Hüseyn Cavidin Ev Muzeyinə müvafiq tapşırıqlar verilib.
Daha sonra ölkə başçısı İlham Əliyevin “Böyük Azərbaycan şairi və dramaturqu Hüseyn Cavidin 135 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” Sərəncamının icrası ilə bağlı AMEA-nın Tədbirlər planı müzakirə edilib və təsdiqlənib. AMEA-nın əlaqədar institutlarının rəhbərlərinə planın icrası ilə bağlı tapşırıqlar verilib.
Rəyasət Heyətinin digər qərarı ilə AMEA-nın Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun elmi işçisi Xaqani Eynullazadənin ABŞ-ın Şimali Karolina Universitetinə 6 ay müddətinə ezam edilməsi təsdiq edilib.
Sonda kadr məsələsinə baxılıb. Rəyasət Heyətinin qərarı ilə kimya üzrə elmlər doktoru Kazım Quliyev AMEA-nın Polimer Materialları İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini vəzifəsinə  təyin olunub.

Next meeting of the Presidium held + Photo
First of all, ANAS President, Academician Akif Alizadeh awarded the Rector of the Azerbaijan State Academy of Arts, Academician Omar Eldarov with the Certificate of Honor of ANAS on the occasion of his 90th anniversary.
Then, meeting considered scientific and organizational issues. Taking into account the merits of the laureate of the State Prize of Azerbaijan, Honored Worker of Science, Academician Mammad Jafar Jafarov in the development of national literary criticism, Presidium adopted a resolution on the preparation for publication of the 10-volume volume of his works. In this regard, were given relevant instructions to the Institute of Literature after Nizami Ganjavi ANAS and the Huseyn Javid’s Memorial Flat.
Next, was discussed the Action Plan of ANAS prepared for the execution of the Order of the Head of the Republic Ilham Aliyev "On holding the 135th anniversary of the great Azerbaijani poet and playwright Huseyn Javid".
After the discussion, the Action Plan was approved. The relevant instructions were given to the heads of the corresponding institutes of ANAS.
Also, a resolution was adopted by the Presidium on sending a scientific employee of the Institute of Genetic Resources of ANAS Khagani Einullazadeh to the University of North Carolina (USA) for 6 months.
Then, the personnel question was considered. By decision of the Presidium, Doctor of Chemistry Kazim Guliyev was appointed as Deputy Director of the Institute of Polymer Materials of ANAS on scientific work.