“Xətainin qılıncı və qələmi” mövzusunda respublika konfransı keçirilib Noy 24, 2017 | 15:33 / Konfranslar, İclaslar
Noyabrın 24-də AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində xalqımızın ictimai-siyasi və mədəni yüksəlişində müstəsna xidmətlər göstərmiş dövlət xadimi, şair Şah İsmayıl Xətainin anadan olmasının 530 illiyinə həsr edilən “Xətainin qılıncı və qələmi” mövzusunda respublika konfransı keçirilib.
Əvvəlcə Şah İsmayıl Xətainin xatirəsinə həsr olunan sərgi nümayiş etdirilib.
Konfransda muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynov Azərbaycan tarixində böyük dövlət xadimi, istedadlı sərkərdə, vətənpərvər şəxsiyyət kimi tanınmış Şah İsmayıl Xətainin həyat və fəaliyyətindən söz açıb. Qeyd edib ki, Xətai ədəbi dilimizin inkişafında, poeziyamızın əxlaqi-mənəvi dəyərlərlə zənginləşməsində özünəməxsus rol oynamış görkəmli şair olub, Azərbaycan türkcəsində gözəl poetik əsərlər yaradıb. O, Azərbaycan dilini dövlət və şeir dilinə çevirib, ölkənin siyasi, ictimai, iqtisadi və mədəni inkişafı naminə böyük işlər görüb. Ş.İ.Xətai qılıncı və qələmi ilə Azərbaycan tarixində dərin iz qoyub.
Xətaiyə həsr olunan ilk tədbirin 1987-ci ildə Müslüm Maqomayev adına Azərbaycan Dövlət Filarmoniyasında keçirildiyini xatırladan akademik R.Hüseynov hər beş ildən bir Ədəbiyyat Muzeyinin təşəbbüsü ilə Xətainin yubiley və ildönümlərinin qeyd olunduğunu diqqətə çatdırıb. Xətai irsinin Azərbaycan ədəbiyyatşünaslarının diqqətindən kənarda qalmadığını söyləyən muzeyin direktoru Salman Mümtaz, Əzizağa Məmmədov, Oqtay Əfəndiyev, Azadə Rüstəmova, Məhərrəm Qasımlı kimi alimlərin onun yaradıcılığını ciddi araşdırdıqlarını diqqətə çatdırıb.
R.Hüseynov Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının rəhbəri, akademik Ramiz Mehdiyevin son illərdə görkəmli dövlət xadimi Şah İsmayıl Xətaiyə həsr etdiyi “Şah İsmayıl Səfəvi ali məramlı tarixi şəxsiyyət kimi”, “Şah İsmayıl Səfəvi: hökmdarın və döyüşçünün portreti” kitabları barədə də danışıb. Kitabların tarixi və elmi əhəmiyyətindən söz açan  alim bildirib ki, bu dəyərli nəşrlərdə orta əsrlər tarixinə yeni baxış ortaya qoyulub. Akademik R.Mehdiyevin Xətai şəxsiyyəti və yaradıcılığına müraciət etməsi, görkəmli şəxsiyyəti müasir Azərbaycn dövlətçiliyi konteskstində təhlil etməsi onu göstərir ki, bu gün Azərbaycan dövlətinin apardığı siyasətin içərisində də Şah İsmayıl Xətaiyə ehtiyac vardır. Çünki Xətai Azərbaycanda mərkəzləşdirilimiş dövlət anlayışının təfəkkürdə, oturuşmasında əməyi olan insandır.
Konfrans öz işini “Şah İsmayıl Xətainin ədəbi irsi və orta əsrlər Azərbaycan ədəbiyyatının problemləri”, “Şah İsmayıl Xətai dövründə və orta əsrlər Azərbaycanında ana dili və terminologiya problemləri”, “Səfəvilər dönəmi Azərbaycan xarici siyasətinin başlıca istiqamətləri və orta əsrlər Azərbaycan diplomatiyasının problemləri”və s. bölmə iclasları ilə davam etdirib.
İclaslarda filologiya elmləri doktorları, professorlar Şəfəq ƏlibəyliPaşa Kərimov, tarix üzrə elmlər doktoru Şahin Fərzəliyev, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Dilavər Əzimli və başqalarının məruzələri dinlənilib.

Republican conference on "Sword and Feather of Khatai" held Nov 24, 2017 | 15:33 / Conferences, assemblies
ANAS National Museum of Azerbaijani Literature after Nizami Ganjavi hosted a republican conference on "The Sword and Feather of Khatai" dedicated to the Shah Ismail Khatai’s 530th anniversary statesman and poet, who had exceptional merits in the socio-political and cultural revival of our country on November 24.
At the beginning, an exhibition dedicated to the memory of Shah Ismail Khatai was demonstrated.
At the conference, the museum's director, Academician Rafael Huseynov spoke about the life and creative of Shah Ismail Khatai, known as a great statesman, talented commander, patriot in the history of Azerbaijan. He noted that, Khatai was an outstanding poet who played a special role in the development of the literary language, enriching our poetry with moral and spiritual values. He created remarkable poetic works in the Azerbaijani Turkic language, turned the Azerbaijani language into a state and poetic language, did a great job for the public, political, economic and cultural development of the country. His work "Sword and Feather" Sh. I. Khatai left a deep mark in the history of Azerbaijan.
Noted that, the first event dedicated to Khatai was held in 1987 in the Azerbaijan State Philharmonic after Muslim Magomayev, R. Huseynov noted that every five years on the initiative of the Literature Museum, the anniversaries and anniversaries of Shah Ismail Khatai are celebrated.
R.Huseynov also talked about the books dedicated to Shah Ismayil Khatai, the books of the head of the Administration of the President of the Republic of Azerbaijan, Academician Ramiz Mehdiyev "Shah Ismail Safevi as a historical person, sanctified by a high goal", "Shah Ismail Safevi: portrait of a ruler and a warrior". Speaking about the historical and scientific significance of books, the scientist said that these valuable publications reflect a new perspective on the history of the middle Ages.
The conference continued its work at the sessions on "Literary heritage of Shah Ismail Khatai and problems of medieval Azerbaijani literature", "Problems of native language and terminology during the Shah Ismail Khatai period and in medieval Azerbaijan", "The main directions of Azerbaijan's foreign policy of the Safavid era and the problems of medieval Azerbaijani diplomacy " etc.
At the meetings with the reported Doctor of philological sciences, Professor Shafag AlibeyliPasha Karimov, Doctor of historical sciences Shahin Farzaliyev, PhD on history Dilaver Azimli and others.