Hüseyn Cavid Azərbaycan ədəbiyyatında milli romantik şeirin, mənzum dram və faciə janrlarının əsasını qoyub + Foto Noy 29, 2017 | 16:35 / Yubileylər
Noyabrın 29-da  AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin Aran Regional şöbəsi Kürdəmir şəhər Səyavuş Paşayev adına 6 saylı orta məktəblə birlikdə Azərbaycan ədəbiyyatının böyük nümayəndəsi, milli romantik şeirin və mənzum faciənin banisi, görkəmli şair və dramaturq  Hüseyn Cavidin 135-ci ildönümünə həsr olunan tədbir keçirib.
Tədbir “Böyük Azərbaycan şairi və dramaturqu Hüseyn Cavidin 135 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2017-ci il 24 oktyabr tarixli Sərəncamına əsasən təşkil olunub.
Əvvəlcə Hüseyn Cavidin “Şeyx Sənan” dramına yazılmış “Kor ərəbin mahnısı” səsləndirilib.
Yubiley tədbirini muzeyin Aran Regional şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Yaqut Bahadurqızı açaraq böyük sənətkar Hüseyn Cavidin həyat və yaradıcılığından danışıb, onun əsərlərinin (“Ana”, “Şeyx Sənan”, “İblis”, “Peyğəmbər”, “Səyavuş”, “Xəyyam” və s.) əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb. Qeyd olunub ki, ədəbiyyatımızda mənzum dramaturgiyanın əsasını yaradan böyük sənətkar, eyni zamanda, lirik şeirlər yazıb.
Sonra məktəbin dil-ədəbiyyat müəllimi Flora Yaqubova Cavidlər ailəsinin faciəli taleyindən danışıb. Bildirib ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin diqqəti və qətiyyəti sayəsində Hüseyn Cavidin nəşi uzaq Sibirdən doğma Azərbaycana gətirilərək doğulduğu Naxçıvan torpağında dəfn edilib.
Məktəbin direktoru Elmira Şıxəliyeva isə çıxışında böyük ədibin xatirəsinin həmişə xalqımız tərəfindən əziz tutulduğunu, onun yaradıcılıq irsinin hələ uzun illər boyu araşdırılacağını və tədqiq ediləcəyini söyləyib.
Daha sonra məktəbin şagirdlərindən Lalə Alıyeva, Günay Səlimova, Aysu Babayeva, İlham Əliyev və başqaları ədibin əsərlərindən parçalar söyləyiblər.
Sonda muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynovun 1982-ci ildə Hüseyn Cavidin nəşinin uzaq Sibirdən doğma Vətənə gətirilməsi ilə bağlı yazdığı ssenari əsasında çəkilmiş “Qayıdış” filmindən kadrlar nümayiş etdirilib.

Гусейн Джавид заложил основу жанров национальной романтической поэзии, стихотворной драмы и трагедии в азербайджанской литературе + Фото
Ноя 29, 2017 | 16:35 / Юбилеи
29 ноября Аранское региональное отделение Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви НАНА совместно со средней школой номер 6 имени Сиявуша Пашаева организовало мероприятие, посвященное 135-й годовщине выдающегося представителя азербайджанской литературы, великого поэта и драматурга Гусейна Джавида.
Мероприятие состоялось в соответствии с Распоряжением Президента Азербайджанской Республики от 24 октября 2017 года «О проведении 135-летнего юбилея выдающегося азербайджанского поэта и драматурга Гусейна Джавида».
Вначале прозвучала «Песня слепого араба», написанная для драмы Гусейна Джавида «Шейх Санан».
Открывая юбилейное мероприятие, руководитель Аранского регионального отделения музея, доктор философии по филологии Ягут Бахадургызы рассказала о жизни и творчестве великого мастера слова Гусейна Джавида, отметила важность его трудов «Мать», «Шейх Санан», «Иблис», «Пророк», «Сиявуш», «Хайям» и др. Довела до внимания, что великий мастер слова, заложивший основу стихотворной драматургии в отечественной литературе, в то же время создавал лирические стихотворения.
Далее преподаватель языка и литературы школы Флора Гасымова рассказала о трагической судьбе семьи Джавидов. Отметила, что благодаря решительности и вниманию общенационального лидера Гейдара Алиева останки Гусейна Джавида были доставлены из далекой Сибири в родной Азербайджан, где был похоронен на Нахчыванской земле.
Директор школы Эльмира Шихалиева в своем выступлении отметил, что творческое наследие великого литератора еще на протяжении долгих лет будет предметом исследований.
Затем в исполнении учащихся школы Лалы Алиевой, Гюнай Салимовой, Айсу Бабаевой, Ильхама Алиева и других прозвучали отрывки из произведений великого мастера слова.
В заключение были продемонстрированы кадры из фильма «Возвращение», снятого на основе сценария, написанного директором музея, академиком Рафаэлем Гусейным в связи с доставкой останков Гусейна Джавида из далекой Сибири на Родину в 1982 году.