Hüseyn Cavid Azərbaycan ədəbiyyatında milli romantik şeirin, mənzum dram və faciə janrlarının əsasını qoyub + Foto Noy 29, 2017 | 16:35 / Yubileylər
Noyabrın 29-da  AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin Aran Regional şöbəsi Kürdəmir şəhər Səyavuş Paşayev adına 6 saylı orta məktəblə birlikdə Azərbaycan ədəbiyyatının böyük nümayəndəsi, milli romantik şeirin və mənzum faciənin banisi, görkəmli şair və dramaturq  Hüseyn Cavidin 135-ci ildönümünə həsr olunan tədbir keçirib.
Tədbir “Böyük Azərbaycan şairi və dramaturqu Hüseyn Cavidin 135 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2017-ci il 24 oktyabr tarixli Sərəncamına əsasən təşkil olunub.
Əvvəlcə Hüseyn Cavidin “Şeyx Sənan” dramına yazılmış “Kor ərəbin mahnısı” səsləndirilib.
Yubiley tədbirini muzeyin Aran Regional şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Yaqut Bahadurqızı açaraq böyük sənətkar Hüseyn Cavidin həyat və yaradıcılığından danışıb, onun əsərlərinin (“Ana”, “Şeyx Sənan”, “İblis”, “Peyğəmbər”, “Səyavuş”, “Xəyyam” və s.) əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb. Qeyd olunub ki, ədəbiyyatımızda mənzum dramaturgiyanın əsasını yaradan böyük sənətkar, eyni zamanda, lirik şeirlər yazıb.
Sonra məktəbin dil-ədəbiyyat müəllimi Flora Yaqubova Cavidlər ailəsinin faciəli taleyindən danışıb. Bildirib ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin diqqəti və qətiyyəti sayəsində Hüseyn Cavidin nəşi uzaq Sibirdən doğma Azərbaycana gətirilərək doğulduğu Naxçıvan torpağında dəfn edilib.
Məktəbin direktoru Elmira Şıxəliyeva isə çıxışında böyük ədibin xatirəsinin həmişə xalqımız tərəfindən əziz tutulduğunu, onun yaradıcılıq irsinin hələ uzun illər boyu araşdırılacağını və tədqiq ediləcəyini söyləyib.
Daha sonra məktəbin şagirdlərindən Lalə Alıyeva, Günay Səlimova, Aysu Babayeva, İlham Əliyev və başqaları ədibin əsərlərindən parçalar söyləyiblər.
Sonda muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynovun 1982-ci ildə Hüseyn Cavidin nəşinin uzaq Sibirdən doğma Vətənə gətirilməsi ilə bağlı yazdığı ssenari əsasında çəkilmiş “Qayıdış” filmindən kadrlar nümayiş etdirilib.

Huseyin Javid laid the foundation of genres of national romantic poetry, verse drama and tragedy in Azerbaijani literature + Photo
Nov 29, 2017 | 16:35 / Jubilees
The Aran regional Department of ANAS National Museum of Azerbaijan Literature after Nizami Ganjavi and secondary school # 6 after Siyavush Pashayev organized an event dedicated to the 135th anniversary of the outstanding representative of Azerbaijani literature, great poet and playwright Huseyn Javid on November 29.
The event was held in accordance with the Order of the President of the Republic of Azerbaijan dated October 24, 2017 "On holding the 135th anniversary of the outstanding Azerbaijani poet and playwright Huseyn Javid."
At first, was sounded the song "The Song of a Blind Arab" was written for Hussein Javid's drama Sheikh Sanan.
Opening the anniversary event, Head of the Aran regional Department of the museum, Ph.D. in Philology Yagut Bahadurgizi spoke about the life and work of the great master of the word Huseyn Javid, noted the importance of his works "Mother", "Sheikh Sanan", "Iblis", "Prophet", "Siyavush "," Khayyam", etc. and brought to the attention that the great master of the word, who laid the foundation for verse drama in Russian literature, at the same time created lyrical poems.
Then, the teacher of the language and literature of the school Flora Gasimova told about the tragic fate of the Javid family. She noted that, due to the determination and attention of the national leader Heydar Aliyev, the remains of Hussein Javid were brought from faraway Siberia to his native Azerbaijan, where he was buried in Nakhchivan land.
Director of the school Elmira Shikhaliyeva in his speech noted that, the creative legacy of the great writer for many years will be the subject of research.
Then, excerpts from the works of the great master of the word were performed by students of the school Lala Aliyeva, Gunay Salimova, Aisu Babayeva, Ilham Aliyev and others.
In conclusion, the footage from the movie "Return" was shot, based on a script written by the museum director, Academician Rafael Huseyn, in connection with the delivery of the remains of Hussein Javid from faraway Siberia to his homeland in 1982.