Dekabrın 13-də AMEA Rəyasət Heyətində Humanitar Elmlər Bölməsiİctimai Elmlər Bölməsi və Hüseyn Cavidin Ev Muzeyinin birgə təşkilatçılığı ilə görkəmli şair-dramaturq Hüseyn Cavidin 135 illik yubileyinə həsr olunmuş "Hüseyn Cavid yaradıcılığında ideallar və müasir dövr" mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları görkəmli şair Hüseyn Cavidin həyat və yaradıcılığına həsr olunmuş sərgi ilə tanış olublar.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadəkonfransın Prezident İlham Əliyevin "Böyük Azərbaycan şairi və dramaturqu Hüseyn Cavidin 135 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında" Sərəncamına əsasən təşkil olunduğunu bildirib. Qeyd edib ki, Hüseyn Cavidin yaradıcılığı, bütün fəaliyyəti Azərbaycan xalqının mədəniyyətini yüksəklərə qaldırmaqdan ibarət olub. Akademik yeni nəslin düşüncəsində, dünyagörüşündə Cavid obrazının canlanmasında, onun müasirimizə çevrilməsində ulu öndər Heydər Əliyevin böyük xidmətləri olduğunu xatırladıb. Ümummilli liderin təşəbbüsü ilə 1982-ci ildə dramaturqun nəşinin Azərbaycana gətirilərək, doğulduğu Naxçıvan torpağında dəfn edilməsinin ədəbiyyatımız, mədəniyyətimiz, xalqımız üçün əlamətdar hadisə olduğunu söyləyib. Ulu öndər Heydər Əliyevin ədibin irsinə daim yüksək dəyər verdiyini deyən akademik Akif Əlizadə bu diqqətin ölkə başçısı İlham Əliyev tərəfindən davam etdirildiyini, görkəmli alimin 135 illik yubileyinin dövlət səviyyəsində qeyd edilməsinə dair Sərəncamın Hüseyn Cavid irsinə diqqətin göstəricisi olduğunu bildirib.
Konfransda AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli "Böyük mütəfəkkir şair Hüseyn Cavid haqqında söz" mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Dramaturqun həyat və yaradıcılığından danışan akademik onun fəaliyyətə şeirlə başladığını, ilk pyesi "Ana"nı 1910-cu ildə yazdığını bildirib. Qeyd edib ki, 1937-ci ilə kimi 20-dən çox pyes yazan Cavid Azərbaycan ədəbiyyatında mənzum dramın əsasını qoyub. Onun yaradıcılığındakı fəlsəfi və tarixi faciələri Azərbaycan dramaturgiyasında yeni mərhələ yaratdığı kimi, milli teatr mədəniyyətinin inkişafına da təsir göstərib. Akademik sənətkarın ədəbiyyatımızda mühüm rolundan, şair, dramaturq və istedadlı pedaqoq kimi yaradıcılığından söz açıb, "İblis", "Peyğəmbər", "Şeyx Sənan" və digər əsərləri ilə Azərbaycan ədəbiyyatında özünəməxsus yer tutduğunu vurğulayıb.
Akademik qeyd edib ki, Cavid XX əsrdə Azərbaycanda türkçülük məfkurəsini daha yüksək zirvəyə qaldıran böyük ideoloq və bu ideyaları ədəbiyyata gətirən dahi şəxsiyyət olub. Hüseyn Cavid irsinin müxtəlif dilə, dini etiqada və mədəniyyətə malik insanların çoxmədəniyyətlilik, çoxdillilik, çoxetiqadlılıq şəraitində ahəngdar, birgəyaşayışını və bir-birinə münasibətdə xoşrəftarlılığı təlqin etdiyini söyləyən İ.Həbibbəyli vurğulayıb ki, onun yaradıcılığının milli və coğrafi hüdudları, məkan və zaman çərçivəsi yoxdur. Akademik bildirib ki, Cavid yaradıcılığı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən ölkəmizdə həyata keçirilən multikulturalizm siyasətinə birbaşa xidmət edən dəyərli əsərlərdən ibarətdir.
"Fikirdən hazır misrayadək olan yol: düşüncəni bədiiləşdirmək və şeirə çevirmənin Cavid tərzi" mövzusunda məruzə ilə çıxış edən AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov ədibin əsərləri üzərində özünəməxsus iş xüsusiyyətlərindən danışıb. Qeyd edib ki, böyük Azərbaycan şairi və dramaturqunun yaradıcılıq prosesi son dərəcə fərdi, təkrarsız olmaqla yanaşı, həm də müəyyən məchulluğa malikdir.
Natiq Cavidin indiyədək araşdırılmamış və nəşr edilməmiş qeyd dəftərləri, qaralamaları əsasında onun fikirlərini şeirə çevirməsi texnologiyasından bəhs edib. Vurğulayıb ki, Hüseyn Cavidin yazacağı şeirin yalnız ideyaca, mənaca deyil, hətta ifadə baxımından necə olacağını əvvəlcədən müəyyənləşdirdiyini həmin əlyazma materialları aşkar nümayiş etdirir. Şeirə keçməzdən əvvəl o, hiss və düşüncələrini nəsrlə yazır, daha sonra isə bu dəqiq cızılmış "yol xəritəsi" əsasında şeirini qurub.
Akademik Rafael Hüseynov çıxışında görkəmli dramaturqun bədii tərcümələr zamanı orijinalın mənasını qorumaqla yanaşı, onu əslindən geri qalmayan yüksək bədiiliklə ifadə etmək üçün yad misraları necə özününküləşdirməsini konkret nümunələr və Ömər Xəyyam irsindən müxtəlif şairlərin tərcümələriylə müqayisələr əsasında təqdim edib.
Sonra Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli "Hüseyn Cavid və klassik irs" mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Hüseyn Cavidin Azərbaycan ədəbiyyatının yetişdirdiyi görkəmli şəxsiyyətlərdən biri olduğunu deyən natiq bildirib ki, böyük dramaturqun sənətinin unikallığı Şərq-Qərb ədəbi-mədəni kontekstinin sintezindən ibarət olmasıdır. T.Kərimli vurğulayıb ki, Şərq təhsili alan, Məhəmmədtağı Sidqi kimi böyük bir pedaqoqun təhsil ocağında yetişən, fars dilinə bələd olan, hətta bu dildə bənzərsiz şeirlər yaradan Cavid Qərb mədəniyyətini və ədəbiyyatını da mükəmməl səviyyədə mənimsəyib, mütəfəkkir-şair-dramaturq kimi formalaşıb.
Natiq bildirib ki, Cavidin müraciət etdiyi klassik əsərlər arasında İran şairləri – Əbülqasım Firdovsi, Ömər Xəyyam və Fəridəddin Əttar daha çox üstünlük təşkil etsə də, bütün bu qaynaqlar ona ancaq forma materialı kimi lazım olub: "Cavidin məzmunca ən çox iki qaynağa – Nizami humanizminə və Füzuli məhəbbətinə söykəndiyini görürük. Xüsusən yaradıcılığının ilk dövrlərində məhəbbət mövzusunda yazılmış əsərlərə üstünlük verən ədib böyük Füzulinin layiqli xələfi kimi çıxış edir. Lakin onu da göstərmək lazımdır ki, Füzuli məhəbbətindən fərqli olaraq, Cavid məhəbbəti daha çox vüsala can atan, ayrılıqdan əzab çəkən bir özəlliyə malikdir. Bu da şairin məhəbbətindəki irfani çaları hədsiz dərəcədə azaldır, onu dünyəvi məhəbbətin tərənnümçüsünə çevirir".
Elmi konfransda Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu "Hüseyn Cavidin poetik dili", Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə "Hüseyn Cavid obrazı Azərbaycan incəsənətində", filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Sona Vəliyeva "Hüseyn Cavid yaradıcılığında multikulturalizm: Şeyx Sənan və Xumar", Hüseyn Cavidin Ev Muzeyinin direktoru, filologiya  üzrə  elmlər doktoru Gülbəniz Babaxanlı "Hüseyn Cavid yaradıcılığında Şərq-Qərb məsələsi", Fəlsəfə İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Eynulla Mədətli "Heydər Əliyev və Hüseyn Cavidin fəlsəfi irsi" mövzulu məruzələrlə çıxış ediblər.

Состоялась международная научная конференция «Идеалы в творчестве Гусейна Джавида и современный период» + Фото Дек 13, 2017 | 16:24 / Конференции, собрания
13 декабря в Президиуме Национальной академии наук Азербайджана при совместной организационной поддержке Отделения гуманитарных наукОтделения общественных наук и Дома-музея Гусейна Джавидасостоялась международная научная конференция «Идеалы в творчестве Гусейна Джавида и современный период», посвященная 135-летнему юбилею видного поэта и драматурга Гусейна Джавида.
Вначале гости ознакомились с выставкой, посвященной жизни и творчеству великого поэта Гусейна Джавида.
Открыв мероприятие вступительным словом, президент НАНА, академик Акиф Ализаде сообщил, что конференция организована в соответствии с Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева «О проведении 135-летнего юбилея великого азербайджанского поэта и драматурга Гусейна Джавида». Он отметил, что творчество и вся деятельность Гусейна Джавида в целом была нацелена на возвышение культуры азербайджанского народа. Академик напомнил о больших заслугах общенационального лидера Гейдара Алиева в оживлении образов Джавидав сознании и мировоззрении нового поколения, превращении его в нашего современника. Он подчеркнул, что в 1982 году по инициативе великого лидера тело драматурга было привезено в Азербайджан и похоронено на родной для него Нахчыванской земле, что стало знаменательным событием для отечественной литературы, культуры, для народа в целом. Сказав, что общенациональный лидер Гейдар Алиев всегда высоко ценил литературное наследие классика, академик Акиф Ализаде добавил, что сегодня это внимание оказывается главой государства Ильхамом Алиевым, о чем свидетельствует подписание Распоряжения о проведении 135-летнего юбилея великого поэта и драматурга на государственном уровне.
На конференции с докладом «О великом поэте-мыслителе Гусейне Джавиде» выступил вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли. Говоря о жизни и творчестве драматурга, академик сообщил, что он начал свою литературную деятельность со стихотворного творчества, свою первую пьесу «Мать» написал в 1910 году. Академик отметил, что до 1937 года Джавид создал больше 20 пьес, заложил основу жанра стихотворной драмы в азербайджанской литературе, философия и исторические трагедии, отраженные в его произведениях, стали началом нового периода в отечественной драматургии и оказали влияние на развитие национального театра. Академик рассказал о важной роли классика в развитии литературы, о его поэтической, драматургической и педагогической деятельности и подчеркнул, что своими произведениями «Иблис», «Пророк», «Шейх Санан» и т.д. Гусейн Джавид занял почетное место в азербайджанской литературе.
Академик Иса Габиббейли отметил, что Джавид является выдающейся личностью, еще более возвысившей в ХХ веке идеологию тюркизма в Азербайджане и принесшей эти идеи в литературу. Отметив, что в условиях существования большого количества культур, языков и вероисповеданий наследие Гусейна Джавида прививает людям различной языковой, религиозной и культурной принадлежности способность гармонично и мирно жить рядом друг с другом, И.Габиббейли подчеркнул, что творчество классика не имеет национальных и географических границ, оно не ограничивается пространством и временем. Академик отметил, что творчество Джавида состоит из ценных произведений, непосредственно созвучных с политикой мультикультурализма, проводимой Президентом Ильхамом Алиевым в республике.
Выступив с докладом «Путь от мысли к готовой строке: манера Джавида придавать мыслям художественную и поэтическую форму», директор Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви НАНА, академик Рафаэль Гусейнов рассказал о своеобразных особенностях работы классика над своими произведениями. Он отметил, что наряду с тем, что творческий процесс великого азербайджанского поэта и драматурга отличается индивидуальностью и неповторимостью, ему присуща и некоторая неопределенность.
На основе записных тетрадей и черновиков Джавида, которые до сих пор не изучены и не изданы, оратор рассказал о его технологии превращения мыслей в стихи. Он подчеркнул, что эти рукописные материалы наглядно показывают, что Гусейн Джавид заранее знал не только об идейном и смысловом содержании стихотворного произведения, но также заранее определял то, каким образом оно будет выражено. До написания стихотворения он записывал свои чувства и мысли в прозе, а затем на основе этой точно определенной «дорожной карты» строил стихотворение.
В своем выступлении академик Рафаэль Гусейнов рассказал также о процессе художественного перевода, во время которого видный драматург сохранял смысл оригинала и выражал его с высоким мастерством, при этом произведение не уступало оригиналу. Оратор привел конкретные примеры и сравнил его переводы произведений Омара Хайяма с переводами различных поэтов.
Затем академик-секретарь Отделения гуманитарных наук, академик Теймур Керимли выступил с докладом «Гусейн Джавид и классическое наследие». Сказав, что Гусейн Джавид является одним из выдающихся представителей азербайджанской литературы, оратор отметил, что уникальность мастерства великого драматурга заключается в синтезе восточного и западного литературного и культурного контекстов. Т.Керимли подчеркнул, что, получивший блестящее образование на Востоке, обучавшийся в классе такого великого педагога, как Мухаммед Таги Сидги, прекрасно знавший персидский язык и даже создававший на этом языке прекрасные стихи, Джавид в то же времядостаточно усвоил Западную культуру и литературу, сформировался как мыслитель, поэт и драматург современного уровня.
Оратор сообщил, что хотя Джавид чаще всего обращался к произведениям таких персидских поэтов, как Абулькасим Фирдоуси, Омар Хайям и Фаридаддин Аттар, все эти источники были нужны ему только как материал для формы: «Мы видим, что по содержательности Джавид больше всего опирался на два источника – гуманизм Низами и любовную лирику Физули. Особенно в первые периоды своего творчества Джавид, отдающий предпочтение любовной теме, выступает как достойный последователь великого Физули. Но необходимо также отметить, что, в отличие от героев Физули, герои Джавида больше тянутся к воссоединению с любимыми, больше страдают от разлуки. Это существенно уменьшает в поэзии Джавида философские оттенки и превращает его в глашатая мирской любви».
На научной конференции директор Института языкознания имени Насими, академик Мохсун Нагисойлу  выступил с докладом «Поэтический язык Гусейна Джавида», директор Института архитектуры и искусств,член-корреспондент НАНА Эртегин Саламзаде – с докладом «Образ Гусейна Джавида в искусстве Азербайджана», доктор философии по филологии Сона Велиева – с докладом «Мультикультурализм в творчестве Гусейна Джавида: Шейх Санан и Хумар», директор Дома-музея Гусейна Джавида НАНА, доктор филологических наук Гюльбениз Бабаханлы – с докладом «Проблема Востока и Запада в творчестве Гусейна Джавида», заместитель директора Института философии по научной работе, доктор философии по философии Эйнулла Мадатли – с докладом «Гейдар Алиев и философское наследие Гусейна Джавида».