Dekabrın 13-də AMEA Rəyasət Heyətində Humanitar Elmlər Bölməsiİctimai Elmlər Bölməsi və Hüseyn Cavidin Ev Muzeyinin birgə təşkilatçılığı ilə görkəmli şair-dramaturq Hüseyn Cavidin 135 illik yubileyinə həsr olunmuş "Hüseyn Cavid yaradıcılığında ideallar və müasir dövr" mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları görkəmli şair Hüseyn Cavidin həyat və yaradıcılığına həsr olunmuş sərgi ilə tanış olublar.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadəkonfransın Prezident İlham Əliyevin "Böyük Azərbaycan şairi və dramaturqu Hüseyn Cavidin 135 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında" Sərəncamına əsasən təşkil olunduğunu bildirib. Qeyd edib ki, Hüseyn Cavidin yaradıcılığı, bütün fəaliyyəti Azərbaycan xalqının mədəniyyətini yüksəklərə qaldırmaqdan ibarət olub. Akademik yeni nəslin düşüncəsində, dünyagörüşündə Cavid obrazının canlanmasında, onun müasirimizə çevrilməsində ulu öndər Heydər Əliyevin böyük xidmətləri olduğunu xatırladıb. Ümummilli liderin təşəbbüsü ilə 1982-ci ildə dramaturqun nəşinin Azərbaycana gətirilərək, doğulduğu Naxçıvan torpağında dəfn edilməsinin ədəbiyyatımız, mədəniyyətimiz, xalqımız üçün əlamətdar hadisə olduğunu söyləyib. Ulu öndər Heydər Əliyevin ədibin irsinə daim yüksək dəyər verdiyini deyən akademik Akif Əlizadə bu diqqətin ölkə başçısı İlham Əliyev tərəfindən davam etdirildiyini, görkəmli alimin 135 illik yubileyinin dövlət səviyyəsində qeyd edilməsinə dair Sərəncamın Hüseyn Cavid irsinə diqqətin göstəricisi olduğunu bildirib.
Konfransda AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli "Böyük mütəfəkkir şair Hüseyn Cavid haqqında söz" mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Dramaturqun həyat və yaradıcılığından danışan akademik onun fəaliyyətə şeirlə başladığını, ilk pyesi "Ana"nı 1910-cu ildə yazdığını bildirib. Qeyd edib ki, 1937-ci ilə kimi 20-dən çox pyes yazan Cavid Azərbaycan ədəbiyyatında mənzum dramın əsasını qoyub. Onun yaradıcılığındakı fəlsəfi və tarixi faciələri Azərbaycan dramaturgiyasında yeni mərhələ yaratdığı kimi, milli teatr mədəniyyətinin inkişafına da təsir göstərib. Akademik sənətkarın ədəbiyyatımızda mühüm rolundan, şair, dramaturq və istedadlı pedaqoq kimi yaradıcılığından söz açıb, "İblis", "Peyğəmbər", "Şeyx Sənan" və digər əsərləri ilə Azərbaycan ədəbiyyatında özünəməxsus yer tutduğunu vurğulayıb.
Akademik qeyd edib ki, Cavid XX əsrdə Azərbaycanda türkçülük məfkurəsini daha yüksək zirvəyə qaldıran böyük ideoloq və bu ideyaları ədəbiyyata gətirən dahi şəxsiyyət olub. Hüseyn Cavid irsinin müxtəlif dilə, dini etiqada və mədəniyyətə malik insanların çoxmədəniyyətlilik, çoxdillilik, çoxetiqadlılıq şəraitində ahəngdar, birgəyaşayışını və bir-birinə münasibətdə xoşrəftarlılığı təlqin etdiyini söyləyən İ.Həbibbəyli vurğulayıb ki, onun yaradıcılığının milli və coğrafi hüdudları, məkan və zaman çərçivəsi yoxdur. Akademik bildirib ki, Cavid yaradıcılığı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən ölkəmizdə həyata keçirilən multikulturalizm siyasətinə birbaşa xidmət edən dəyərli əsərlərdən ibarətdir.
"Fikirdən hazır misrayadək olan yol: düşüncəni bədiiləşdirmək və şeirə çevirmənin Cavid tərzi" mövzusunda məruzə ilə çıxış edən AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov ədibin əsərləri üzərində özünəməxsus iş xüsusiyyətlərindən danışıb. Qeyd edib ki, böyük Azərbaycan şairi və dramaturqunun yaradıcılıq prosesi son dərəcə fərdi, təkrarsız olmaqla yanaşı, həm də müəyyən məchulluğa malikdir.
Natiq Cavidin indiyədək araşdırılmamış və nəşr edilməmiş qeyd dəftərləri, qaralamaları əsasında onun fikirlərini şeirə çevirməsi texnologiyasından bəhs edib. Vurğulayıb ki, Hüseyn Cavidin yazacağı şeirin yalnız ideyaca, mənaca deyil, hətta ifadə baxımından necə olacağını əvvəlcədən müəyyənləşdirdiyini həmin əlyazma materialları aşkar nümayiş etdirir. Şeirə keçməzdən əvvəl o, hiss və düşüncələrini nəsrlə yazır, daha sonra isə bu dəqiq cızılmış "yol xəritəsi" əsasında şeirini qurub.
Akademik Rafael Hüseynov çıxışında görkəmli dramaturqun bədii tərcümələr zamanı orijinalın mənasını qorumaqla yanaşı, onu əslindən geri qalmayan yüksək bədiiliklə ifadə etmək üçün yad misraları necə özününküləşdirməsini konkret nümunələr və Ömər Xəyyam irsindən müxtəlif şairlərin tərcümələriylə müqayisələr əsasında təqdim edib.
Sonra Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli "Hüseyn Cavid və klassik irs" mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Hüseyn Cavidin Azərbaycan ədəbiyyatının yetişdirdiyi görkəmli şəxsiyyətlərdən biri olduğunu deyən natiq bildirib ki, böyük dramaturqun sənətinin unikallığı Şərq-Qərb ədəbi-mədəni kontekstinin sintezindən ibarət olmasıdır. T.Kərimli vurğulayıb ki, Şərq təhsili alan, Məhəmmədtağı Sidqi kimi böyük bir pedaqoqun təhsil ocağında yetişən, fars dilinə bələd olan, hətta bu dildə bənzərsiz şeirlər yaradan Cavid Qərb mədəniyyətini və ədəbiyyatını da mükəmməl səviyyədə mənimsəyib, mütəfəkkir-şair-dramaturq kimi formalaşıb.
Natiq bildirib ki, Cavidin müraciət etdiyi klassik əsərlər arasında İran şairləri – Əbülqasım Firdovsi, Ömər Xəyyam və Fəridəddin Əttar daha çox üstünlük təşkil etsə də, bütün bu qaynaqlar ona ancaq forma materialı kimi lazım olub: "Cavidin məzmunca ən çox iki qaynağa – Nizami humanizminə və Füzuli məhəbbətinə söykəndiyini görürük. Xüsusən yaradıcılığının ilk dövrlərində məhəbbət mövzusunda yazılmış əsərlərə üstünlük verən ədib böyük Füzulinin layiqli xələfi kimi çıxış edir. Lakin onu da göstərmək lazımdır ki, Füzuli məhəbbətindən fərqli olaraq, Cavid məhəbbəti daha çox vüsala can atan, ayrılıqdan əzab çəkən bir özəlliyə malikdir. Bu da şairin məhəbbətindəki irfani çaları hədsiz dərəcədə azaldır, onu dünyəvi məhəbbətin tərənnümçüsünə çevirir".
Elmi konfransda Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu "Hüseyn Cavidin poetik dili", Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə "Hüseyn Cavid obrazı Azərbaycan incəsənətində", filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Sona Vəliyeva "Hüseyn Cavid yaradıcılığında multikulturalizm: Şeyx Sənan və Xumar", Hüseyn Cavidin Ev Muzeyinin direktoru, filologiya  üzrə  elmlər doktoru Gülbəniz Babaxanlı "Hüseyn Cavid yaradıcılığında Şərq-Qərb məsələsi", Fəlsəfə İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Eynulla Mədətli "Heydər Əliyev və Hüseyn Cavidin fəlsəfi irsi" mövzulu məruzələrlə çıxış ediblər.

"Huseyn Javid’s Ideals in the activity and the modern period" International scientific conference held + Photo Dec 13, 2017 | 16:24 / Conferences, assemblies
ANAS Presidium by the organizational support of the Division of the HumanitiesDivision of Social Sciences and Huseyn Javid’s Memorial Flat held "Huseyn Javid’s Ideals in the activity and the modern period" the international scientific conference dedicated to the 135th anniversary of the prominent poet and playwright Huseyn Javid on December 13.
At first, the guests got acquainted with the exhibition devoted to the Huseyn Javid’s life and activity of the great poet.
Opening the event, ANAS President, Academician Akif Alizadeh said that, the conference was organized in accordance with the Order of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev "On holding the 135th anniversary of the great Azerbaijani poet and playwright Huseyn Javid." He noted that, the creativity and activity of Huseyn Javid as a whole was aimed at raising the culture of the Azerbaijani people. Academician recalled the great merits of the national leader Heydar Aliyev in reviving the images of Javidav's consciousness and worldview of a new generation, turning him into our contemporary.
He stressed that, in 1982, by the initiative of the great leader, the dramatist's body was brought to Azerbaijan and buried in his native Nakhchivan land, which became a significant event for the national literature, culture, for the people as a whole. Having said that the national leader Heydar Aliyev always highly appreciated the literary heritage of the classic, Academician Akif Alizade added that today this attention is rendered by the head of state Ilham Aliyev, as evidenced by the signing of the Order on holding the 135th anniversary of the great poet and playwright at the state level.
ANAS Vice-President, Academician Isa Habibbeyli spoke at the conference with the report "About the great poet-thinker Huseyn Javid". Speaking about the life and activity of the playwright, Academician said that, he began his literary activity with verse creativity, his first play "Mother" wrote in 1910. Academician noted that, until 1937 Javid created more than 20 plays, laid the foundation of the genre of verse drama in Azerbaijani literature, the philosophy and historical tragedies reflected in his works became the beginning of a new period in the domestic drama and influenced the development of the national theater. Academician spoke about the important role of the classics in the development of literature, about his poetic, dramatic and pedagogical activity and stressed that, his works "Iblis", "Prophet", "Sheikh Sanan", etc. Huseyn Javid took an honorable place in the Azerbaijani literature.
Academician Isa Habibbayli noted that, Javid is an outstanding personality, who even more exalted in the 20th century the ideology of Turkism in Azerbaijan and brought these ideas to literature. Noting that, in the context of the existence of a large number of cultures, languages and religions, the legacy of Huseyn Javid instills in people of different linguistic, religious and cultural affiliations the ability to live harmoniously and peacefully side by side, I.Habibbeyli emphasized that, the work of a classic has no national and geographical boundaries, it is not limited to space and time. Academician noted that, Javid's work consists of valuable works directly in tune with the multiculturalism policy pursued by President Ilham Aliyev in the republic.
Speaking with the report on "The way from thought to the finished line: Javid's manner of giving thoughts artistic and poetic form", Director of ANAS National Museum of Azerbaijan Literature after Nizami Ganjavi, Academician Rafael Huseynov told about the peculiar features of the classic's work on his works. He noted that, along with the fact that the creative process of the great Azerbaijani poet and playwright is distinguished by his individuality and uniqueness, he also has some uncertainty.
In his speech, Academician Rafael Huseynov also spoke about the process of artistic translation, during which the prominent playwright retained the meaning of the original and expressed it with high skill, while the work was not inferior to the original. The speaker gave concrete examples and compared his translations of Omar Khayyam's works with translations of various poets.
Then, Academician-Secretary of the Department of the Humanities, Academician Teymur Kerimli delivered a report on "Huseyn Javid and the classical heritage". Having said that, Huseyn Javid is one of the outstanding representatives of Azerbaijani literature, he noted that the uniqueness of the great playwright's skill lies in the synthesis of the Eastern and Western literary and cultural contexts.
He said that, although Javid often referred to the works of Persian poets such as Abulkasim Firdousi, Omar Khayyam and Faridaddin Attar, all of these sources were needed only as material for the form: "We see that Javid relied heavily on two source - humanism Nizami and love lyrics of Fizuli.
At the scientific conference, Director of the Institute of Linguistics after Nasimi, Academician Mohsun Nagisoylu, delivered a report on "The Poetic Language of Huseyn Javid", Director of the Institute of Architecture and Arts, corresponding member of ANAS Erteng Salamzadeh on "The Image of Hussein Javid in the Art of Azerbaijan", Ph.D. in Philology Sona Veliyeva on "Multiculturalism in the work of Huseyn Javid: Shaykh Sanan and Humar", Director of the House-Museum of Huseyn Javid of ANAS, Doctor of Philology Gulbeniz Babakhanli on "Problem East and West in the work of Huseyn Javid", Deputy Director of the Institute of Philosophy for Research, Ph.D. in Philosophy Einullah Madatli on "Heydar Aliyev and the philosophical heritage of Hussein Javid".