AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqovun 55 yaşı tamam olur Dek 18, 2017 | 12:36 / Yubileylər
Dekabrın 18-də kompüter elmləri üzrə tanınmış alim, Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsinin rəisi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqovun 55 yaşı tamam olur.
Əminağa Bəhmən oğlu Sadıqov 18 dekabr 1962-ci ildə Lerikdə anadan olub. 1980-ci ildə Bakı şəhərində 1 saylı respublika fizika-riyaziyyat təmayüllü orta məktəbi bitirərək, Ukraynanın Dnepropetrovsk Dövlət Universitetinin Tətbiqi-riyaziyyat fakültəsinə qəbul olub. 1992-ci ildə həmin universitetdə fizika-riyaziyyat elmləri namizədi alimlik dərəcəsini alıb. 2013-cü ildə AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda “Fövqəladə hallarda idarəetmə məsələlərinin həlli üçün riyazi modellər və informasiya texnologiyaları” mövzusunda doktorluq dissertasiyasını müdafiə edib və texnika elmləri doktoru alimlik dərəcəsini alıb. Həmçinin 2010-cu ildə dosent, 2016-cı ildə professor elmi adını alıb. 2017-ci il mayın 2-də "Kompüter elmləri" ixtisası üzrə AMEA-nın müxbir üzvü seçilib.
Ə.Sadıqov əmək fəaliyyətinə 1985-ci ildə AMEA-nın Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunda kiçik elmi işçi kimi başlayıb. 1988-ci ildən AMEA-nın Rəyasət Heyətində elmi katib, baş mütəxəssis, 1998-ci ildən Rəyasət Heyəti Elmi-təşkilat şöbəsinin rəisi, 2013-cü ildən isə Elmi-təşkilat idarəsinin rəisi işləyib. Alim 2015-ci ildən Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsinin rəisidir. Bundan əlavə, AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda Qəzaların monitorinqi və proqnozlaşdırılması laboratoriyasının müdiri vəzifəsində çalışır. O, müxtəlif illərdə universitetlərdə əvəzçiliklə pedaqoji fəaliyyət göstərib. Hazırda ictimai əsaslarla Əqli Mülkiyyət və İnnovasiya İctimai Birliyinin sədri, Respublika Elmi Tədqiqatların Təşkili və Əlaqələndirilməsi Şurasının elmi katibi, AMEA elmi müəssisələrinin direktorları şurasının məsul katibi, İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda fəaliyyət göstərən dissertasiya şurasının üzvü, Milli Məclisin Elm və Təhsil Komitəsinin işçi qrupunun üzvü, Beynəlxalq Elmlər Akademiyaları Assosiasiyasının İntellektual mülkiyyətin qorunması və texnologiyaların ötürülməsi üzrə Məsləhət Şurasının və Elmşünaslıq üzrə Elmi Şurasının üzvü, Amerika Mülki Araşdırmalar Fondunun eksperti, Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının elm və texnologiyalar üzrə işçi qrupunun üzvüdür.
Dünyanın 40-a yaxın ölkəsində keçirilmiş 60-dan çox mötəbər beynəlxalq tədbirdə Azərbaycanı təmsil edib. Amerika Birləşmiş Ştatları, İsrail, Malayziya, Almaniya, Yunanıstan, Tailand və digər ölkələrdə elm, təhsil, texnologiya və idarəetməyə dair ixtisaslaşma kurslarında, treninqlərdə iştirak edib.
Ə.Sadıqov fövqəladə hallarda obyektlərin və regionların mühafizəsinin idarə olunmasının avtomatlaşdırılması üçün riyazi modellər və bu modellər əsasında əhalinin, təsərrüfat obyektlərinin və ətraf mühitin təhlükəsizliyinin artırılması, fövqəladə hallarda itkilərin və maddi ziyanın minimuma endirilməsi üçün bir sıra metodlar və informasiya texnologiyaları yaradıb. Bu metodlar və informasiya texnologiyaları fövqəladə hallar zamanı qəbul olunan qərarların, görülən tədbirlərin operativliyini və əsaslılığını əhəmiyyətli dərəcədə artırır. Alimin sözügedən elmi nailiyyəti hazırda müvafiq dövlət qurumları və təşkilatlar tərəfindən istifadə olunur.
Əminağa Sadıqov 119 elmi əsərin, o cümlədən 3 monoqrafiya, 1 patent və 2 ixtiranın müəllifidir.
Alim Prezident İlham Əliyevin 14 dekabr 2005-ci il tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan elminin inkişafındakı xidmətlərinə görə “Tərəqqi” medalı ilə təltif olunub. Səmərəli elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə görə 3 dəfə AMEA-nın Fəxri fərmanı, Ukrayna Milli Elmlər Akademiyası prezidentinin təqdimatına əsasən “Zolotaya Fortuna”, Beynəlxalq Reytinq Akademiyasının “Şərəf, Şöhrət, Əmək” medalı ilə təltif edilib.
Görkəmli alimi 55 illik yubileyi münasibətilə ürəkdən təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı, elm və təhsilimizin tərəqqisi yolunda yaradıcılıq uğurları arzu edirik!

Члену-корреспонденту НАНА Аминаге Садыгову исполняется 55 лет
18 декабря исполняется 55 лет известному ученому в области компьютерных наук, начальнику Управления науки и образования аппарата Президиума, члену-корреспонденту НАНА Аминаге Садыгову.
18 декабря 1962 года Аминага Бахман оглу Садыгов родился в Лерике. Окончив в 1980 году республиканскую среднюю школу с физико-математическим уклоном №1 в городе Баку, поступил в факультет прикладной математики Днепропетровского государственного университета Украины. В 1992 году в том же университете получил ученую степень кандидата физико-математических наук. В 2013 году, защитив докторскую диссертацию «Математические модели и информационные технологии для решения вопросов управления в чрезвычайных ситуациях» в Институте систем управления НАНА, получил ученую степень доктора технических наук. В 2010 году получил ученое звание доцента, а в 2016 году - профессора. 2 мая 2017 года был избран членом-корреспондентом НАНА по специальности «Компьютерные науки».
А.Садыгов начал трудовую деятельность в 1985 году в Институте математики и механики НАНА в качестве младшего научного сотрудника. С 1988 года начал работать ученым секретарем и главным специалистом Президиума НАНА, с 1998 года – заведующим Научно-организационным отделом Президиума, а с 2013 года - начальником Научно-организационного управления. С 2015 года ученый является начальником Управления науки и образования аппарата Президиума. Кроме того, осуществляет деятельность руководителя Лаборатории мониторинга и прогнозирования аварий Института систем управления НАНА. В разные годы, исполняя обязанности преподавателя университета, занимался педагогической деятельностью в вузах. В настоящее время является председатеделем Общественного объединения интеллектуальной собственности и инновации, ученым секретарем Республиканского совета организации и координации научных исследований, ответственным секретарем совета директоров научных учреждений НАНА, членом рабочей группы Комитета науки и образования Милли Меджлиса, членом Консультативного совета по вопросам охраны интеллектуальной собственности и передаче технологий Международной ассоциации академий наук и Ученого совета по науковедению, экспертом Американского фонда гражданских исследований, членом рабочей группы Организации черноморского экономического сотрудничества.
Представлял Азербайджан в более 60 авторитетных международных мероприятии, состоявшихся примерно в 40 странах мира. Также принимал участие в тренингах и курсах по повышению квалификации по науке, образованию, технологиям и управлению в Соединенных Штатах Америки, Израиле, Малайзии, Германии, Греции, Таиланде и других странах.
Разработал математические модели для автоматизации управления защиты объектов и регионов в чрезвычайных ситуациях и на основе этих моделей некоторые методы и информационные технологии по повышению безопасности населения, производственных объектов и окружающей среды, для минимизации потерь и материального ущерба в чрезвычайных ситуациях. Эти методы и информационные технологии значительно увеличивают оперативность и обоснованность принимаемых решений и проводимых мероприятий в чрезвычайных ситуациях. Эти научные достижения используются соответствующими государственными органами и организациями.
Аминага Садыгов является автором 119 научных трудов, в том числе 3 монографий, 1 патента и 2 открытий.
Распоряжением Президента Ильхама Алиева от 14 декабря 2005 года ученый награжден Медалью «Терегги» за заслуги в развитии азербайджанской науки. За плодотворную научную и научно-организационную деятельность 3 раза награжден Почетной грамотой НАНА, Медали «Честь. Слава. Труд» Международной академии рейтинга «Золотaя Фортуна».
Поздравляем видного ученого с 55-летним юбилеем и желаем ему успехов в дальнейшей научной деятельности!