AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib Dek 20, 2017 | 17:10 / Konfranslar, İclaslar
İlk olaraq AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanova 70 illik yubileyi münasibətilə AMEA-nın Fəxri Fərmanını təqdim edib.
Sonra akademik Akif Əlizadə Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin imzaladığı "Azərbaycan Respublikasında neft sənayesi işçilərinin təltif edilməsi haqqında" və "Gəncə şəhərinin sosial-iqtisadi və mədəni inkişafında xidmətləri olan şəxslərin təltif edilməsi haqqında" sərəncamlardan danışıb. Bildirib ki, ölkə başçısının 7 noyabr 2017-ci il tarixli Sərəncamına əsasən, Azərbaycanda neft yataqlarından sənaye üsulu ilə iki milyardıncı ton neftin hasil edilməsi münasibətilə neft və qaz sənayesinin inkişafında xidmətlərinə görə bir qrup elm adamının dövlət mükafatları ilə, 27 noyabr 2017-ci il tarixli Sərəncamına əsasən isə AMEA-nın Gəncə Bölməsinin sədri, akademik Fuad Əliyev isə 3-cü dərəcəli "Vətənə xidmətə görə" ordeni ilə təltif ediliblər. Akademik Akif Əlizadə Azərbaycan Respublikasının Elm, texnika, memarlıq, mədəniyyət və ədəbiyyat üzrə Dövlət Mükafatları Komissiyasının məlumatı haqqında da danışıb. Komissiyanın 2018-ci il üçün dövlət mükafatlarına əsərlərin qəbulunu elan etdiyini vurğulayan natiq diqqətə çatdırıb ki, müvafiq sənəd və materialların Dövlət Mükafatları Komissiyasının Əsasnaməsində göstərilən qaydalara uyğun hazırlanaraq gələn ilin aprel ayının 1-dək Komissiyaya təqdim edilməlidir.
Daha sonra iclasda elmi-təşkilati məsələlərə baxılıb. İlk olaraq AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibəyli ölkə başçısı İlham Əliyevin "Azərbaycan Respublikasının Dövlət Dil Komissiyasının yeni tərkibinin təsdiq edilməsi haqqında” Sərəncamının icrasından irəli gələn vəzifələr haqqında məlumat verib. Akademik vurğulayıb ki, görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyev 1978-ci ildə Konstitusiyamızda Azərbaycan dilinin dövlət dili statusunda yer almasına nail olub. Müstəqillik illərində Azərbaycan dilini daha da inkişaf etdirmək və zənginləşdirmək, qloballaşma şəraitində ana dilindən istifadənin imkanlarını genişləndirmək istiqamətlərində dövlət səviyyəsində mühüm addımlar atıldığını söyləyən akademik Prezident İlham Əliyevin sərəncamlarının ana dilimizin saflığının qorunmasına, dilimizin daxili imkanları hesabına inkişaf etdirilməsinə şərait yaratdığını diqqətə çatdırıb.
Məsələ dinlənildikdən sonra Humanitar Elmlər Bölməsinə Nəsimi adına Dilçilik İnstitutu və aidiyyəti dövlət qurumları ilə birlikdə Azərbaycan dilinin saflığının qorunması və dövlət dilindən istifadənin daha da yaxşılaşdırılması ilə bağlı tədbirlər planının layihəsini hazırlayıb AMEA Rəyasət Heyətinin müzakirəsinə təqdim edilməsi qərara alınıb.
Gündəlikdəki növbəti məsələ bir sıra hüquqi şəxslərin "AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı" (YT Park) MMC-nin rezidenti kimi qeydiyyata alınması ilə bağlı olub. AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev bildirib ki, AMEA-nın YT Parkın Ekspertlər Şurasının iclasında "EPC Group" MMC və "DN TECHNOLOGİES" MMC-nin təqdimatlarına baxılıb və gizli səsvermə yolu ilə qeyd olunan hüquqi şəxslərin YT Parkın rezidenti olmaları barədə müvafiq qərar qəbul edilib. Rəyasət Heyəti adı çəkilən qurumların rezident kimi qeydiyyata alınmalarına dair protokolu təsdiq edib.
Müzakirəyə çıxarılan növbəti məsələ "Azərbaycan Respublikasında baramaçılığın və ipəkçiliyin inkişafına dair 2018-2025-ci illər üçün Dövlət Proqramı"nın AMEA-nın icraçısı olduğu tədbirlərin yerinə yetirilməsi ilə bağlı Tədbirlər Planı haqqında olub. Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov bildirib ki, ölkə başçısı İlham Əliyevin 27 noyabr 2017-ci il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş proqramın əsas məqsədi kənd təsərrüfatının prioritet istiqamətlərindən olan baramaçılığın və ipəkçiliyin inkişafına dövlət dəstəyinin gücləndirilməsi, ixrac potensialının artırılması və kənd yerlərində məşğulluğun təmin edilməsinə yönəldilmiş işlərin həyata keçirilməsindən ibarətdir. Natiq sənədin həyata keçirilməsinə dair tədbirlər planında digər təşkilatlarla yanaşı, AMEA-nın da qarşısında mühüm vəzifələr qoyulduğunu vurğulayıb. Rəyasət Heyəti qeyd olunanları nəzərə alaraq proqramın icrası üzrə Tədbirlər Planını təsdiq edib. Həmçinin, görülən işlərin hesabatının Azərbaycan Respublikasının Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinə təqdim olunması qərara alınıb, AMEA-nın daxilində, eləcə də Akademiya ilə digər icraçı təşkilatlar arasında əlaqələndirmənin təmin edilməsi məqsədilə işçi qrupu yaradılıb.
İclasda Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun 85 illik yubileyinin keçirilməsinə dair Tədbirlər planının təsdiqi, AMEA-nın İşlər İdarəsinin strukturunda Sosial məsələlər üzrə şöbənin yaradılması, AMEA-nın Alimlər evinin fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi, Akademiyanın bir qrup əməkdaşının fərqləndirilməsi ilə bağlı qərarlar qəbul olunub.
Rəyasət Heyətinin digər qərarları ilə Fizika İnstitutuNəsrəddin Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanası, Milli Aviasiya Akademiyası və "Azərkosmos" Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin Kosmos və yerətrafı kosmik fəzanın fizikası birgə laboratoriyası, Riyaziyyat və Mexanika İnstitutu ilə Biofizika İnstitutunun İnteqrativ biologiya birgə laboratoriyası, Fizika İnstitutunda Kvant informatikası laboratoriyası, Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunda Siqnalların emalının riyazi problemləri laboratoriyası yaradılıb. Tədbirdə akademik Azad Mirzəcanzadənin 90 illik, akademik Rasim Əliquliyevin 60 illik, akademik Ayaz Əfəndiyevin 80 illik, akademik Əjdər Məcidovun 80 illik, akademik Musa Əliyevin 110 illik, akademik Teymur Bünyadovun 90 illik, AMEA-nın müxbir üzvü Qərib Calalovun isə 80 illik yubileylərinin keçirilməsi haqqında qərarlar qəbul edilib. Həmçinin, Fəlsəfə İnstitutunun strukturunda qismən dəyişiklik olunub, Elm Tarixi İnstitutunda Beynəlxalq əlaqələr və İctimaiyyətlə əlaqələr şöbələri yaradılıb.
Sonda bir sıra kadr məsələsinə baxılıb. Rəyasət Heyətinin qərarları ilə akademik Validə Əlizadə Botanika İnstitutunun, AMEA-nın müxbir üzvü Tofiq Məmmədov isə Dendrologiya İnstitutunun direktorları vəzifələrinə təsdiq olunublar. Həmçinin, Vasif Abbasov "AMEA Təcrübə-Sənaye Zavodu" MMC-nin direktoru, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Florida Mehrəliyeva isə Biofizika İnstitutunun elmi katibi vəzifələrinə təyin ediliblər.

Состоялось очередное заседание Президиума Дек 20, 2017 | 17:10 / Конференции, собрания
20 декабря состоялось очередное заседание Президиума Национальной академии наук Азербайджана. Первым делом президент НАНА, академик Акиф Ализаде вручил Почетную грамоту НАНА академику-секретарю Отделения биологических и медицинских наук, академику Ахлиману Амирасланову по случаю его 70-летнего юбилея.
Затем академик Акиф Ализаде рассказал о распоряжениях «О награждении работников нефтяной промышленности в Азербайджанской Республике» и «О награждении лиц, имеющих заслуги в социально-экономическом и культурном развитии города Гянджа», подписанных Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым. Он сообщил, что, согласно Распоряжению главы государства от 7 ноября 2017 года, по случаю добычи из нефтяных месторождений Азербайджана двухмиллиардной тонны нефти промышленным способом группа ученых была удостоена государственной награды за заслуги в развитии нефтяной и газовой промышленности, а согласно Распоряжению от 27 ноября 2017 года, председатель Гянджинского отделения НАНА, академик Фуад Алиевбыл удостоен ордена «За заслуги перед Родиной» 3-й степени. Говоря об информации Комиссии государственных премий Азербайджанской Республики по науке, технике, архитектуре, культуре и литературе, академик Акиф Ализаде отметил, что Комиссией был объявлен прием трудов на получение государственных премий на 2018 год, соответствующие документы и материалы должны быть подготовлены в соответствии с правилами, указанными в Положении Комиссии государственных премий, и представлены Комиссии до 1 апреля следующего года.
Далее на заседании были рассмотрены научно-организационные вопросы. Первым делом вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейлирассказал о задачах, связанных с выполнением Распоряжения главы государства «Об утверждении нового состава Государственной комиссии Азербайджанской Республики по языку». Академик подчеркнул, что в 1978 году видный политический деятель Гейдар Алиев добился того, чтобы азербайджанский язык получил в Конституции статус государственного языка. Сказав, что в годы независимости на государственном уровне были осуществлены важные мероприятия, нацеленные на еще большее развитие и обогащение азербайджанского языка и расширение возможностей пользования родным языком в условиях глобализации, академик Иса Габиббейли добавил, что распоряжения Президента Ильхама Алиева способствуют сохранению чистоты родного языка и его развитию за счет внутренних возможностей. После рассмотрения вопроса Отделению гуманитарных наук было поручено подготовить совместно с Институтом языкознания имени Насими НАНА и прочими соответствующими государственными организациями республики проект Плана мероприятий, связанных с сохранением чистоты азербайджанского языка и улучшением условий для использования государственного языка, и представить его на обсуждение Президиума НАНА.
Следующим на повестке дня стоял вопрос о регистрации ряда юридических лиц в качестве резидентов ООО «Парк высоких технологий НАНА» («Парк ВТ»). В своем выступлении вице-президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев отметил, что на заседании Экспертного совета «Парка ВТ» были рассмотрены представления ООО «EPC Group» и ООО «DN TECHNOLOGİES», путем тайного голосования было принято соответствующее решение о предоставлении вышеупомянутым юридическим лицам статуса резидента Парка. Президиум утвердил протокол о регистрации этих организаций в качестве резидента.
Следующим на рассмотрение был вынесен вопрос о Плане мероприятий, связанных с осуществлением в НАНА мероприятий, предусмотренных в «Государственной программе по развитию коконоводства и шелководства в Азербайджанской Республике на 2018-2025 годы». Академик-секретарь Отделения биологических и медицинских наук, академик Ахлиман Амирасланов сообщил, что основной целью программы, утвержденной Распоряжением главы государства Ильхама Алиева от 27 ноября 2017 года, является реализация мероприятий, нацеленных на усиление государственной поддержки развитию коконоводства и шелководства, которые являются одними из приоритетных сфер сельского хозяйства, повышение экспортного потенциала и обеспечение занятости в сельской местности. Оратор подчеркнул, что в плане мероприятий по реализации документа, наряду с прочими организациями, и перед НАНА поставлены важные задачи. Учитывая все вышеизложенное, Президиум утвердил План мероприятий по выполнению программы. Было постановлено предоставить отчет о проделанных работах Министерству сельского хозяйства Азербайджанской Республики. Для обеспечения координирования деятельности внутри НАНА, а также между Академией и прочими исполняющими организациями была создана рабочая группа.
На мероприятии были приняты постановления в связи с такими вопросами, как утверждение Плана мероприятий по проведению 85-летнего юбилея Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА, создание в структуре Управления делами НАНА Отдела по социальным вопросам, усовершенствование деятельности Дома ученых НАНА, выражение благодарности ряду сотрудников Академии.
Следующими постановлениями Президиума была создана совместная лаборатория Института физики и Шемахинской астрофизической обсерватории имени Н.Туси НАНА, Национальной академии авиации и Открытого акционерного общества «Азеркосмос» под названием «Физика космоса и космического пространства вокруг Земли», совместная лаборатория Института математики и механики и Института биофизики НАНА «Интегративная биология». Также в Институте физики НАНА была создана базовая лаборатория «Квантовая информатика», в Институте математики и механики НАНА – лаборатория «Математические проблемы обработки сигналов». На мероприятии были приняты постановления о проведении 90-летнего юбилея академика Азада Мирзаджанзаде, 60-летнего юбилея академика Расима Алигулиева, 80-летнего юбилея академика Аяза Эфендиева, 80-летнего юбилея академика Аждара Меджидова, 110-летнего юбилея академика Мусы Алиева, 90-летнего юбилея академика Теймура Буньядова, 80-летнего юбилея члена-корреспондента НАНА Гариба Джалалова. Также были внесены частичные изменения в структуру Института философии НАНА, в Институте истории науки НАНА были созданы Отдел международных связей и Отдел по связям с общественностью.
В заключение были рассмотрены некоторые кадровые вопросы. Постановлениями Президиума академик Валида Ализаде была утверждена на должности директора Института ботаники НАНА, член-корреспондент НАНА Тофик Мамедов – на должности директора Института дендрологии НАНА. Также Васиф Аббасов был назначен директором ООО «Опытно-промышленный завод НАНА», а доктор философии по биологии Флорида Мехралиева – ученым секретарем Института биофизики НАНА.