Doktorant və dissertantların informatika fənni üzrə doktorluq imtahanları başlanıb Yan 16, 2018 | 10:10 / Mühüm hadisələr
Yanvarın 15-də AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda doktorant və dissertantların informatika fənni üzrə doktorluq imtahanlarına start verilib.
2017-ci ilin sentyabr ayından başlayaraq imtahanlara hazırlıq məqsədilə doktorant və dissertantlar üçün institutun Tədris-İnnovasiya Mərkəzində (TİM) müxtəlif müddətli kurslar təşkil olunub. Bu kurslarda informatikanın nəzəri və praktiki əsasları tədris edilib. Elmi tədqiqatçılar üçün sınaq imtahanları keçirilib, imtahanın ümumi qaydaları haqqında zəruri məlumatlar verilib.
Qeyd edək ki, imtahanlar ildə 2 dəfə - yanvar və iyun aylarında keçirilir. Müdafiə ərəfəsində olan doktorant və dissertantlar üçün isə aprel və oktyabr aylarında növbədənkənar imtahanlar təşkil olunur.
Xatırladaq ki, 2003-cü ildən etibarən respublikanın bütün doktorant və dissertantlarına informatika fənninin tədrisi və doktorluq imtahanlarının qəbulu mərkəzləşdirilmiş qaydada İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda keçirilir. AMEA rəhbərliyinin təşəbbüsü ilə doktorant və dissertantlar üçün informatika fənni üzrə doktorluq imtahanları 2013-cü ilin iyun ayından başlayaraq elektron test üsulu ilə aparılır. AMEA Gəncə Bölməsi, Naxçıvan Dövlət Universiteti və AMEA Naxçıvan Bölməsində institutun distant tədris mərkəzləri fəaliyyət göstərir. Gəncə və Naxçıvanda yaşayan doktorant və dissertantlar üçün müvafiq dərslər TİM tərəfindən distant formada tədris olunur. 2016-cı ildən həmin bölgələrdə yaşayan elmi tədqiqatçılar üçün informatika fənni üzrə imtahanlar da İnternet üzərindən distant formada keçirilir.

Стартовали докторские экзамены докторантов и диссертантов по информатике
15 января в Институте информационных технологий НАНА стартовали докторские экзамены докторантов и диссертантов по информатике.
С сентября 2017 года в Учебно-инновационном центре (УИЦ) института с целью подготовки к экзаменам для докторантов и диссертантов были организованы различные курсы. В ходе курсов преподавались теоретические и практические основы информатики, проводились испытательные экзамены для научных исследователей и давались необходимые сведения об общих правилах экзамена.
Отметим, что экзамены проводятся дважды в год - в июне и январе. А для докторантов и диссертантов, находящихся накануне защиты, организуются внеочередные экзамены в апреле и октябре.
Напомним, что, начиная с 2003 года, преподавание информатики и прием докторских экзаменов по информатике в республике осуществляются в централизованном порядке в Институте информационных технологий. С июня 2013 года по инициативе руководства НАНА докторские экзамены по информатике начали проводиться методом электронного тестирования. В Гянджинском и Нахчыванском отделениях НАНА, Нахчыванском государственном университете функционируют центры дистанционного обучения института. Преподавание соответствующих предметов докторантам и диссертантам, проживающим в Гяндже и Нахчыване, УИЦ осуществляет в дистанционной форме. С 2016 года для научных исследователей, проживающих в этих регионах, экзамены по информатике проходят в дистанционной форме посредством Интернета.