Martın 1-də AMEA Rəyasət Heyətində Humanitar Elmlər Bölməsinin ümumi iclası keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, bölmə üzvləri, elmi müəssisələrin rəhbərləri, elmi katibləri və aidiyyəti üzrə əməkdaşlar iştirak ediblər.
İclası giriş sözü ilə açan akademik İsa Həbibbəyli iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib.
Elmi-təşkilati məsələlərdən ilk olaraq bölmənin elmi müəssisələrində 2017/18-ci tədris ili üçün fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru hazırlığı üzrə dissertantura, elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktoranturaya qəbulun nəticələri müzakirə olunub. Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, dissertasiya mövzularını müəyyənləşdirərkən müasir elmin qarşısında duran əsas tələb və vəzifələr nəzərə alınmalı, eyni zamanda mühüm sosial-iqtisadi və mədəni-mənəvi əhəmiyyət kəsb etməlidir.
Bölmənin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli doktorant və dissertantlara gələcəkdə də müvafiq elmi sahələrin perspektiv inkişafı üçün əhəmiyyətli mövzulara üstünlük verilməsini tövsiyə edib.
Müzakirələrdən sonra bölmə qəbulun nəticələrini təsdiq edib, mövzuların Rəyasət Heyətinə təqdim olunmasını qərara alıb.
Tədbirdə Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun yeni strukturunun təsdiqi, Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun strukturunda dəyişiklik edilməsi məqsədilə Rəyasət Heyəti qarşısında vəsatət qaldırılması ilə bağlı qərarlar qəbul olunub.

Mar 01, 2018 | 17:02 / Conferences, assemblies
The event was attended by the vice-president of ANAS, academician Isa Habibbeyli, members of the department, heads of scientific institutions, academic secretaries.
Opening the meeting, Academician Isa Habibbayli informed the participants on the issues on the agenda.
First, were discussed the results of admission of PhDs and Doctorate students, the program for the preparation of doctors of sciences for the 2017-2018 academic year. Academician Isa Habibbeyli noted that, when determining the topic of a dissertation, it is necessary to take into account the basic requirements and tasks facing modern science, as well as the important socio-economic and cultural-moral significance of the topics.
The academician-secretary of the department, academician Teymur Kerimli recommended that doctoral candidates and dissertators give preference to topics that are of great importance from the point of view of the future development of the corresponding scientific spheres in the future.
After the discussions, department approved the results of the reception and decided to submit the topics to the Presidium.
At the event, the decisions were made in connection with the approval of the new structure of the Institute of Literature. Nizami Ganjavi and appeal to the Presidium with a request to amend the structure of the Institute of Manuscripts named after Muhammad Fizuli.