AMEA-da beynəlxalq təcrübə və əlaqələrin qurulmasına dair müzakirələr aparılıb Mart 02, 2018 | 15:00 / Konfranslar, İclaslar
Bu gün AMEA-nın Əsas binasında Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin təşkilatçılığı ilə akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarında beynəlxalq əlaqələr üzrə fəaliyyətin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı tədbir keçirilib.
Tədbirdə idarənin rəisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva çıxış edərək AMEA-da bu formatda görüşün ilk dəfə baş tutduğunu söyləyib. O, son illər ərzində akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının beynəlxalq əlaqələrinin təkmilləşdirilməsi və peşəkarlaşdırılması istiqamətində əməli tədbirlərin görüldüyünü diqqətə çatdırıb.
Daha sonra İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar MusayevKataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun Beynəlxalq əlaqələr, innovasiyalar və qrant layihələri şöbəsinin müdiri, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Ülviyyə MəmmədovaƏdəbiyyat İnstitutunun Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Xanım Zairova, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Beynəlxalq və ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri Minaxanım Əliyeva və Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun Təhsil və Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri Racıv Qurbanov çıxış edərək təmsil etdikləri qurumların ötən illər ərzində gördükləri işlərdən və beynəlxalq təcrübələrindən danışıblar. Qeyd olunub ki, son illərdə Azərbaycan elminin beynəlxalq elmi mühitə inteqrasiyası, qlobal rəqabət mühitində fəaliyyət, eləcə də multidissiplinar tədqiqatlar və qrant layihələrdə iştirak istiqamətində bir sıra işlər görülüb. Bundan əlavə, bildirilib ki, BMT-nin, Avropa Birliyinin, MDB ölkələrinin elmi təşkilatları ilə, o cümlədən AMEA-nın beynəlxalq əlaqələri və müqavilələri əsasında müştərək proqramlar yerinə yetirilib.
Daha sonra Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq Əlaqələr İdarəsinin əməkdaşları - Firuzə Xəlilova, Günay Cəfərova və Məlahət Qurbanova "AMEA-nın elmi müəssisələri ilə əlaqə vasitələri, problemlər və perspektivlər" mövzusunda təqdimatla çıxış ediblər.

ANAS hosts an event dedicated to international relations and exchange of experience
The event was organized by the International Relations Office of the Presidium of ANAS with an exchange of experience and experience on the international relations of the Academy's scientific institutions and organizations.
The head of the department, PhD in biology, Esmira Alirzayeva, said the meeting was the first in the format. During last two years, practical measures have been taken to improve and enhance the international relations of the Academy's scientific institutions and organizations, she underlined.
Head of International Relations Department of the Institute of Information Technology, PhD in Technical Sciences Vugar Musayev, Head of International Relations, Innovation and Grant Projects Department of Catalysis and Inorganic Chemistry Institute, PhD in Chemistry Ulviya Mammadova, Head of International Relations Department of Literature Institute, PhD in Philology Khanim Zairova, Head of International and Public Relations Department of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology Minakhanim Aliyeva and Head of the Department of Education and International Relations of the Institute of Law and Human Rights Rajiv Gurbanov spoke about their work and their international experience over the past years.. In addition, it was noted that joint programs were implemented on the basis of international relations and agreements of the UN, EU and CIS countries, as well as with ANAS.
Then, Firuza Khalilova, Gunay Jafarova and Malahat Gurbanova, employees of the International Relations Office of the Presidium, made presentations on the topic of "Communication, Problems and Prospects of ANAS Scientific Institutions".