“Elm günü”nün təsis edilməsi Azərbaycan elminə böyük diqqət və qayğının təcəssümüdür Apr 18, 2018 | 15:46 / Müsahibələr, çıxışlar
“Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin “Elm günü”nün təsis edilməsi haqqında Sərəncamı Azərbaycan elminə böyük diqqət və qayğının təcəssümüdür” – bu sözləri aprelin 18-də keçirilən Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə deyib. Akademik vurğulayıb ki, bu Sərəncama əsasən hər il martın 27-si Azərbaycan Respublikasında “Elm günü” kimi qeyd ediləcək.
AMEA rəhbəri bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin cəmiyyətin inkişafında elmin əhəmiyyətini nəzərə alaraq imzaladığı bu Sərəncam elm siyasətinin tərkib hissəsidir. Akademiya dövlət başçısının genişmiqyaslı islahatlarına, elm siyasətinə uyğun olaraq yeni-yeni uğurlar qazanıb. Belə bir tarixi günün təsis edilməsi AMEA qarşısında daha ciddi vəzifələr qoyur.

The establishment of the "Day of Science" is evidence of great attention and care
"The order of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, on the establishment of "Day of Science" is a testament to the great attention and care" said the President of the Azerbaijan National Academy of Sciences, academician Akif Alizadeh at the next meeting of the Presidium of ANAS on April 18. Academician stressed that, according to this Order, every year on March 27 will be celebrated in the Republic of Azerbaijan as the "Day of Science".
Head of ANAS said that this Order, signed by AR President Ilham Aliyev, taking into account the importance of science in the development of society, is an integral part of scientific policy. In the course of large-scale reforms and scientific policy conducted by the head of state, the Academy has made great strides. The establishment of this historic day puts even more serious tasks for ANAS.