Azərbaycan Respublikasının Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının Filologiya problemləri üzrə elmi şurasının cari ildəki 4-cü iclası keçirilib.
AMEA-nın Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynovun sədrliyi ilə keçirilən iclasda 4-ü elmlər doktorluğu, 18-i fəlsəfə doktorluğu hazırlığı üzrə təqdim olunmuş 22 dissertasiya mövzusu müzakirə olunub, tədqiqatçılara elmi işlərini daha da təkmilləşdirmələri üçün müəyyən tövsiyə və tapşırıqlar verilib.
İclasda elmlər doktoru hazırlığı proqramı üzrə müraciət etmiş Azərbaycan Dillər Universitetinin dissertantı Nuranə Nuriyevanın “ABŞ ədəbiyyatında oriyentalizm: təşəkkülü, mərhələləri və tipologiyası” mövzusu adında heç bir dəyişiklik olunmadan təsdiq olunub. Bakı Dövlət Universitetinin dissertantı Vüqar Qaradağlının “Quran qiraətlərinin fonetik xüsusiyyətləri (Həfs rəvayəti ilə Şübə və Vərş rəvayətlərinin əsasında)” mövzusu “Həfs, Şübə və Vərş rəvayətləri əsasında Quran qiraətlərinin fonetik xüsusiyyətləri” kimi, AMEA Folklor İnstitutunun dissertantı Fidan Qasımovanın “Oğuz və kelt eposlarında obrazların, süjetlərin və formulların tipologiyası” mövzusu “Oğuz və kelt eposlarında süjet və obrazların tipologiyası” kimi təsdiq edilib. Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin dissertantı Fərqanə Əliyevanın “XIX-XX əsrlər Azərbaycan alim ədiblərinin bədii yaradıcılığı” mövzusu isə iddiaçının iclasda iştirak etməməsi səbəbindən müzakirə edilməyib.
Tədbirdə, həmçinin fəlsəfə doktorluğu hazırlığı proqramı üzrə “Azərbaycan dilində qeyri-məhsuldar şəkilçilərin morfosemantik təhlili”, “Azərbaycan bayatılarının poetik sintaksisi”, “Abbasqulu ağa Bakıxanovun poetik irsi və ədəbi görüşləri”, “Müxtəlifsistemli dillərdə kəmiyyət məzmunlu vahidlərin struktur-semantik arxitektonikası”, “İngilis dilində flektiv sözyaratma prosesləri və onların Azərbaycan dilində qarşılıqları”, “Azərbaycan dilində alqış və qarğışların linqvistik xüsusiyyətləri”, “Təbriz-Qaradağ aşıq mühiti (XIX əsrə qədər)” və digər mövzular ətrafında geniş müzakirələr aparılıb.
Ümumilikdə iclasda 5-nin adında dəyişiklik edilməklə, 16 mövzu təsdiq olunub. Müzakirələrdə akademik Rafael Hüseynovla yanaşı, professorlar Aida Qasımova, Bilal İsmayılov, Cəlil Nağıyev, Əsgər Rəsulov, Fəxrəddin Veysəlli, İmamverdi Həmidov, Mehdi Kazımov, Qorxmaz Quliyev, Nadir Məmmədli, Seyfəddin Rzasoy, Şəfəq Əlibəyli, Şirindil Alışanov, Paşa Kərimov çıxış edərək fikir və təkliflərini səsləndiriblər.

Scientific Council on Philology held wide discussions on theses + Photo
The 4th meeting of the Scientific Council on Problems of Philology of the Scientific Research Coordination Council of the Republic of Azerbaijan was held.
At a meeting chaired by the director of ANAS National Museum of Azerbaijani Literature, academician Rafael Huseynov were discussed 22 topics of dissertations, 4 are presented for the degree of Doctor of Sciences, 18 - Ph.D.
At the meeting, the topic on "Orientalism in the US literature: the formation, stages and typology" of the candidate of the Azerbaijan University of Languages, Nurana Nuriyeva, who applied for the Doctor of Science program, was approved without any changes in the title.
The title of the theme of the thesis of dissertate of the Baku State University Vugar Garadaghli "Phonetic features of the Koran reading (based on the Hafs legend or the Shuba and Varsh legends)" was changed to "Phonetic features of the Koran reading on the basis of the legends Hafs, Shuba and Varsh). The title of the theme of the thesis of the dissertate Institute of Folklore of ANAS Fidan Gasimova "Typology of images, plots and formulas in Oguz and Celtic epics" was changed to "Typology of subjects and images in Oguz and Celtic epics".
The event was widely discussed around the following topics: "Morphosemantic analysis of non-production suffixes in the Azerbaijani language", "Poetic Syntax of Azerbaijani Bayati", "Poetic Heritage and Literary Views of Abbasgulu Agi Bakikhanov", "Structural and Semantic Architectonics of Quantitative Content Units in Different-System Languages", "The inflectional word-formation process in English and their translation in the Azerbaijani language", etc.
In general, 16 topics were approved at the meeting, the names of five were changed. Academician Rafael Huseynov, professors Aida Gasimova, Bilal Ismailov, Jalil Nagiyev, Asker Rasulov, Fakhraddin Veyselly, Imamverdi Hamidov, Mehdi Kazimov, Gorkhmaz Guliyev, Nadir Mammadli, Seyfaddin Rzasoy, Shafag Alibeyli, Shirindil Alishanov and Pasha Karimov participated in the discussions.