AMEA-da III Beynəlxalq Elm Festivalının yüksək səviyyədə təşkili ilə bağlı müzakirələr aparılıb May 02, 2018 | 16:33 / Konfranslar, İclaslar
9-24 oktyabr 2018-ci il tarixlərdə Bakıda III Beynəlxalq Elm Festivalı keçiriləcək. Festival AMEA-nın təşəbbüsü, UNESCO-nun himayəsi, Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti, AR Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu, AR Prezidenti yanında Bilik Fondu, Təhsil, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar nazirlikləri, Moskva Dövlət Universiteti və ABŞ-ın ölkəmizdəki səfirliyinin təşkilati dəstəyi ilə baş tutacaq.
Bu gün AMEA-nın Əsas binasında III Beynəlxalq Elm Festivalının yüksək səviyyədə təşkili ilə əlaqədar görüləcək işlərin müzakirəsinə həsr olunan müşavirə keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə artıq 3-cü dəfədir keçiriləcək festivalın Azərbaycan elminin gələcək prioritetlərinin müəyyənləşdirilməsi və AMEA-da son 5 ildə əldə olunan nailiyyətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması baxımından böyük əhəmiyyətə malik olduğunu diqqətə çatdırıb.
“Müasir bilikləri təbliğ etmək, gəncləri elmi fəaliyyətə cəlb etməklə elmi-tədqiqat işlərinə marağı artırmaq festivalın əsas hədəflərindəndir”, – deyə bildirən alim akademiyanın bütün institut və təşkilatlarını bu mühüm tədbirdə fəal iştirak etməyə, əldə etdiyi son elmi və innovativ nailiyyətləri məqsədyönlü şəkildə təqdim etməyə çağırıb. AMEA rəhbəri bu tədbirlərin ardıcıl və səmərəli şəkildə həyata keçirilməsi məqsədilə İşçi qrupun yaradılmasının vacibliyini vurğulayıb.
Sonra çıxış edən Alimlər Evinin direktoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Nuridə Quliyeva Elm Festivalının AMEA-nın yeni elmi texnologiya və innovasiyalarının təqdim olunması, bilik və yeniliklərin populyarlaşdırılması, gənc nəsildə elmə marağın formalaşdırılması baxımından böyük rol oynayacağına əminliyini ifadə edib. O, festivalın Azərbaycanın müxtəlif şəhərlərində keçiriləcəyini, tədbir çərçivəsində bir sıra muzey, texnopark və digər məkanlara elmi ekskursiyaların təşkil olunacağını diqqətə çatdırıb.
Tədbirin sonunda akademiklər Vaqif FərzəliyevGövhər Baxşəliyeva, AMEA-nın müxbir üzvləri Tofiq MəmmədovMisir Mərdanov, professor İlham Məmmədzadə, tarix üzrə elmlər doktoru Məryəm Seyidbəyli və digərləri çıxış edərək Elm Festivalının yüksək səviyyədə təşkili istiqamətində fikir mübadiləsi aparıb, bir sıra təkliflər səsləndiriblər.

В НАНА были обсуждены вопросы организации на высоком уровне III Международного фестиваля науки
С 9 по 24 октября 2018 года в Баку пройдет III Международный фестиваль науки. Фестиваль будет проведен по инициативе НАНА, покровительстве ЮНЕСКО, организационной поддержке Исполнительной власти города Баку, Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики, Фонда знаний при Президенте Азербайджанской Республики, министерств Образования, Транспорта, связи и высоких технологий, Московского государственного университета и Посольства США в нашей стране.
Сегодня в главном здании НАНА состоялась встреча, в ходе которой обсуждалась работа в связи с организацией на высоком уровне III Международного фестиваля науки.
Выступая на мероприятии, президент НАНА, академик Акиф Ализадеотметил, что фестиваль, который будет проходить третий раз, имеет большое значение с точки зрения определения дальнейших приоритетов азербайджанской науки и доведения до мировой общественности достижений НАНА за последние пять лет.
«Пропаганда современных знаний, повышение интереса к проведению научно-исследовательских работ путем привлечения молодежи к научной деятельности являются основными целями фестиваля», - сказал академик и призвал всех институтов и организаций академии принять активное участие в этом важном мероприятии, целенаправленно представить свои последние научные и инновационные достижения. Глава НАНА подчеркнул важность создания Рабочей группы с целью последовательного и эффективного осуществления этих мер.
Выступившая затем директор Дома ученых, доктор философии по истории Нурида Гулиева сказала, что Фестиваль науки сыграет большую роль с точки зрения представления научных, технологических и инновационных достижений НАНА, популяризации знаний и новшеств, формирования у молодого поколения интереса к науке. Она также довела до внимания, что фестиваль будет проходить не только в Баку, но и в других регионах Азербайджана, в рамках мероприятия будут организованы экскурсии в ряд музеев и технопарков.
В заключение мероприятия академики Вагиф Фарзалиев, Говхар Бахшалиева, члены-корреспонденты НАНА Тофик Мамедов, Мисир Марданов, профессор Ильхам Мамедзаде, доктор исторических наук Марьям Сеидбейли и другие выступившие провели обмен мнениями касательно организации фестиваля на высоком уровне, озвучили ряд предложений.