Görkəmli xanəndə Eynulla Cəbrayılovun xatirəsi anılıb + Foto May 09, 2018 | 13:57 / Mühüm hadisələr
AMEA-nın N.Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin Aran regional şöbəsi və Kürdəmir Regional Mədəniyyət İdarəsinin birgə təşkilatçılığı ilə muğam sənətimizin görkəmli nümayəndəsi Eynulla Cəbrayılovun xatirəsinə həsr olunan ədəbi-bədii gecə keçirilib.
Kürdəmir rayon Mədəniyyət mərkəzində baş tutan tədbirdə muzeyin Aran regional şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Yaqut Bahadurqızı muğamın nəsildən-nəslə ötürülməsində əvəzsiz xidmətləri olan görkəmli sənətkar Eynulla Cəbrayılovun yaradıcılığına nəzər salıb. Bildirib ki, Şirvan musiqi mühitində yetişən E.Cəbrayılov bu bölgənin ustad sənətkarlarının ənənələrindən bəhrələnib, muğam və aşıq sənətinin sirlərinə yiyələnib. O, ifaçılığında bu iki sənətin xüsusiyyətlərini qovuşdurmağa nail olub.
Sonra Kürdəmir Regional Mədəniyyət İdarəsinin rəisi Elman Məmmədov çıxış edərək E.Cəbrayılovun aşıq havalarını (“Nazlana-nazlana”, “Bala nərgiz”, “Kimə yalvarım” və s.) böyük şövqlə oxuyan xanəndə kimi məşhurlaşdığını söyləyib.
“E.Cəbrayılov geniş diapazonlu, rəngarəng tembrli güclü səsə malik xanəndə olmuşdur” –deyən idarə rəisi sənətkarın ifasında “Rast”, “Segah-Zabul”, “Mirzə Hüseyn Segahı”, “Çahargah” və başqa muğamların Azərbaycan Televiziyasının qızıl fondunda saxlanıldığını diqqətə çatdırıb.
Daha sonra akademik Vasim Məmmədəliyev, Xalq artisti, professor Mirnazim Əsədullayev, Əməkdar artist, tarzən, professor Vamiq Məmmədəliyev, Göyçay Uşaq incəsənət məktəbinin direktoru Rövşən Zamanov, yazıçı-publisist Yusif Cəfərli çıxış edərək görkəmli sənətkarla bağlı xatirələrini bölüşüb, onun mənəvi keyfiyyətlərindən danışıblar.
Sonda tədbir bədii hissə ilə davam etdirilib. Gecədə tanınmış xanəndə və aşıqların ifasında canlı musiqilər, eləcə də E.Cəbrayılovun lent yazıları səsləndirilib.

Почтена память выдающегося ханенде Эйнуллы Джабраилова + Фото
При совместной организационной поддержке Аранского регионального отделения и Кюрдамирского регионального управления культуры Национального музея азербайджанской литературы имени НизамиНАНА состоялся литературно-художественный вечер, посвященный памяти выдающегося представителя искусства мугама Эйнуллы Джабраилова.
На мероприятии, состоявшемся в Центре культуры Кюрдамирского района, заведующая Аранским региональным отделением музея, доктор философии по филологии Ягут Бахадургызы проинформировала о творчестве выдающегося мастера Эйнуллы Джабраилова, которому принадлежат неоценимые заслуги в передаче мугама от поколения к поколению. Сказала, что вышедший из Ширванской музыкальной среды Э.Джабраилов перенял традиции мастеров мугама и ашугского искусства этого региона. Он в исполнительстве добился объединения особенностей этих двух искусств.
Затем начальник Кюрдамирского регионального управления культуры Эльман Мамедов в своем выступлении отметил, что Э.Джабраилов был прославлен как ханенде – исполнитель ашугских песен (“Nazlana-nazlana”, “Bala nərgiz”, “Kimə yalvarım”).
Далее выступили академик Васим Мамедалиев, Народный артист, профессор Мирназим Асадуллаев, Заслуженный артист, тарист, профессор Вамиг Мамедалиев, директор Гейчайской детской школы искусства Ровшан Заманов, писатель-публицист Юсиф Джафарли, которые рассказали о моральных качествах выдающегося мастера, поделились своими воспоминаниями о нем.
Затем мероприятие продолжилось художественной частью. На вечере прозвучала живая музыка в исполнении ашугов.