Füzulinin “Divan”ının əlyazma nüsxəsinin “Dünya Yaddaşı” Proqramı Reyestrinə daxil edilməsi onun müstəsna dəyərini əks etdirir May 30, 2018 | 18:14 / Mühüm hadisələr
Mayın 30-da AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutundadahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Məhəmməd Füzulinin “Divan”ının əlyazma nüsxəsinin “Dünya Yaddaşı” Beynəlxalq Reyestrinə daxil edilməsi ilə bağlı təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə dahi şairin “Divan”ının əlyazma nüsxəsinin “Dünya Yaddaşı” Beynəlxalq Reyestrinə daxil edilməsini Azərbaycan üçün əlamətdar hadisə kimi dəyərləndirib. O, Prezident İlham Əliyevin və birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın xüsusi qayğısı sayəsində ölkəmizin zəngin mədəni irsinin dünyada tanıdılması və təbliği istiqamətində əməli tədbirlərin həyata keçirildiyini vurğulayıb.
Şairin dünya mədəniyyəti xəzinəsinə verdiyi böyük töhfələrdən danışan AMEA rəhbəri bildirib ki, haqqında söhbət gedən əsər Füzulinin türkcə (azərbaycanca) “Divan”ının ən mötəbər nüsxəsi sayılan, şairin ölümündən 16 il sonra - 1572-ci ildə üzü köçürülən Bakı əlyazmasıdır. Əlyazmada əsərin 1936-cı ildə görkəmli ədəbiyyatşünas alim Salman Mumtaz tərəfindən SSRİ Elmlər Akademiyasının Azərbaycan filialının kitabxanasına bağışlanması da qeyd olunur.
Akademik A.Əlizadə digər Azərbaycan mütəfəkkirlərinin əsərlərinin də “Dünya Yaddaşı” Beynəlxalq Reyestrinə daxil edilməsi istiqamətində iş aparılmasının vacibliyini bildirib.
Sonra Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin xüsusi tapşırıqlar üzrə səfiri-YUNESKO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasının baş katibi Elnur Sultanov çıxış edərək bu sənədli irsin “Dünya Yaddaşı” Proqramı Reyestrinə daxil edilməsini onun müstəsna dəyəri ilə əlaqələndirib. Bildirib ki, bu həmin irsin bəşəriyyət üçün mühüm əhəmiyyətini bir daha təsdiqləyir.
Bugünkü təqdimat mərasiminin Azərbaycan Xalq Cumhuriyyətinin yaradılmasının 100 illik yubileyinə təsadüf etdiyini deyən E.Sultanov Məhəmməd Füzuliyə, onun yaradıcılığına Cumhuriyyət dövründə də yüksək diqqət göstərildiyini bildirib. Qeyd edib ki, 1919-cu il 21 noyabr tarixində Bakıda Azərbaycan Dövlət Teatrında Məhəmməd Füzulinin “Leyli və Məcnun” poeması əsasında yazılmış dahi bəstəkarımız Üzeyir Hacıbəyovun eyni adlı operası yeni və o dövr üçün kifayət qədər müasir tərtibatda tamaşaya qoyulub. Həmçinin AXC dövründə, 1919-cu ildə Azərbaycanın tanınmış rəssamı Əzim Əzimzadə tərəfindən Füzulinin obrazı yaradılıb, görkəmli heykəltəraşlarımız Tokay Məmmədov, Ömər Eldarov və memar Hacı Muxtarov tərəfindən Məhəmməd Füzulinin əzəmətli heykəli ucaldılıb.
E.Sultanov 1959-cu ildə şairin anadan olmasının 400 illik yubileyi münasibətilə UNESCO tərəfindən Məhəmməd Füzulinin “Leyli və Məcnun” poemasının ingilis dilində nəşr olunduğunu da diqqətə çatdırıb. O, həmçinin şairin anadan olmasının 500 illik yubileyinin UNESCO-nun görkəmli şəxsiyyətlərin və əlаmətdаr hadisələrin yubileyləri proqramı çərçivəsində təntənəli şəkildə qeyd edildiyini bildirib. Vurğulayıb ki, ulu öndər Heydər Əliyevin dəvəti ilə UNESCO-nun baş direktoru Federiko Mayor ölkəmizə səfər edərək, Məhəmməd Füzulinin anadan olmasının 500 illik yubileyində iştirak edib. Şairin bu yubileyi münasibətilə Azərbaycanda qızıl və gümüş sikkələr hazırlanaraq, dövriyyəyə buraxılıb.
"Bu gün UNESCO-nun “Dünya Yaddaşı”nın Beynəlxalq Reyestrində Azərbaycana məxsus 2 dəyərli əsər yer almaqdadır" - deyən baş katib bildirib ki, onlardan birincisi orta əsrlərdə qələmə alınmış əczaçılığa dair əlyazmalar 2005-ci ildə, ikincisi isə dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin “Divanı”nın əlyazma nüsxəsi 2017-ci ildə bu Reyestrə daxil edilib. Qeyd olunub ki, Məhəmməd Füzulinin bu məşhur əsəri UNESCO tərəfindən dəyərləndirilərək, onun bəşəri əhəmiyyəti quurumun baş direktorunun imzaladığı sertifikat ilə təsdiq olunub.
Daha sonra E.Sultanov UNESCO-nun müvafiq sertifikatını akademik A.Əlizadəyə təqdim edib.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəylibildirib ki, M.Füzulinin nadir əlyazmasının nüsxəsinin “Dünya Yaddaşı” Beynəlxalq Reyestrinə daxil edilməsi xalqımız və Azərbaycan elmi ictimaiyyəti üçün mühüm tarixi, mədəni hadisədir. UNESCO-nun nüfuzlu təşkilatında dahi şairin əlyazmasının yer alması Füzuli sənətinin ümumdünya mədəni, ədəbi sərvəti olduğunu təsdiq edən mühüm addımdır.
AMEA-nın vitse-prezidenti vurğulayıb ki, “Dünya Yaddaşı” Beynəlxalq Reyestrində Füzulinin əlyazma nüsxəsinin Azərbaycanın mədəni irsinin nümunəsi kimi daxil edilməsi bu qiymətli xəzinənin məhz xalqımıza məxsus olduğunu təsdiq edən əhəmiyyətli hadisədir. Bu hadisə beynəlxalq aləmdə də Füzulinin xalqımıza məxsus olması barədə fikirlərin tarazlığını Azərbaycanın xeyrinə isbat edəcəkdir.
Dünya ədəbiyyatının böyük korifeylərindən olan Füzulinin irsinin ümumtürk ədəbi-mədəni sərvəti olduğunu deyən alim onun Vətəni Azərbaycanda XX əsrin əvvəllərindən başlayaraq dahi şairin yaradıcılığı haqqında qiymətli monoqrafik tədqiqatların meydana gəldiyini, dissertasiyaların yazıldığını, onun əsərlərinin dəfələrlə ölkəmizdə böyük tirajlarla çap olunduğunu diqqətə çatdırıb. Vurğulayıb ki, dahi şairin əsərləri Azərbaycanda dünya dillərinə tərcümə olunaraq beynəlxalq aləmə yayılıb.
Məhəmməd Füzulinin zəngin ədəbi-fəlsəfi irsi barədə məlumat verən AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, Əlyazmalar İnstitutunun direktoru, akademik Teymur Kərimli  bildirib ki, onun yaradıcılığı Azərbaycan poeziyası ilə yanaşı, Şərq ədəbiyyatı, eləcə də dünya ədəbiyyatı üçün əhəmiyyətlidir. O, şairin yazdığı “Leyli ilə Məcnun”un bir mədəniyyət və əxlaq əsəri olduğunu vurğulayıb.
T.Kərimli qeyd edib ki, bu sənədli irsin “Dünya Yaddaşı” Proqramı Reyestrinə daxil edilməsi onun müstəsna dəyərini əks etdirir və bəşəriyyət üçün qorunmasının əhəmiyyətini vurğulayır.
Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov dünyanın nüfuzlu təşkilatı olan UNESCO-da Azərbaycan klassik sərvətinin bir nümunəsinin dünya irsinin şah əsərlərindən biri kimi qeydiyyata alınmasını böyük nailiyyət adlandırıb.
Azərbaycanın UNESCO ilə əlaqələrinin keçən əsrin 90-cı illərinin əvvəllərindən başlandığını deyən alim ölkəmiz ilə bu nüfuzlu təşkilatın sıx əməkdaşlığının 1996-cı ildə UNESCO ilə Azərbaycan arasında əməkdaşlıq haqqında saziş imzalandıqdan sonra başlandığını qeyd edib. Bildirib ki, Azərbaycanın UNESCO-da özünü təsdiqi istiqamətində birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın müstəsna xidmətləri vardır. Mədəni irsimizin, həmçinin Qobustan dövlət tarixi-bədii qoruğunun beynəlxalq səviyyədə tanıdılmasında və UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısına salınmasında Mehriban xanım Əliyevanın böyük rolu olub.
Digər çıxış edənlər də mənəvi irsimizin araşdırılması, tədqiq edilməsi və dünyaya tanıdılmasının vacibliyini qeyd ediblər.

Включение рукописного экземпляра «Дивана» Физули в Реестр Программы «Память мира» отражает его исключительную ценность Мая 30, 2018 | 18:14 / Важные события
30 мая в Институте рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА состоялась презентация в связи с включением рукописного экземпляра «Дивана» гениального азербайджанского поэта и мыслителя Мухаммеда Физули в Реестр Программы «Память мира» ЮНЕСКО.
Выступая на мероприятии, президент НАНА, академик Акиф Ализаде оценил включение рукописного экземпляра «Дивана» Физули в Реестр Программы «Память мира» как знаменательное событие для Азербайджана. Он подчеркнул, что в результате особого внимания Президента Ильхама Алиева и Первого вице-президента Мехрибан Алиевой принимаются важные меры по признанию и пропаганде культурного наследия нашей страны в мире.
Говоря о большом вкладе поэта в сокровищницу мировой культуры, глава НАНА отметил, что указанное произведение является самой весомой копией произведения «Диван» Физули на тюркском (азербайджанском) языке, переведенной в 1572 году, спустя 16 лет после смерти поэта. В рукописи отмечается в 1936 году рукопись была подарена в библиотеку азербайджанского отделения Академии наук СССР известным литературоведом Салманом Мумтазом.
Академик А.Ализаде отметил важность работ, направленных на включение произведений других азербайджанских мыслителей в Международный Реестр «Память мира».
Затем посол Министерства иностранных дел Азербайджанской Республики по особым поручениям, генеральный секретарь Национальной комиссии Азербайджанской Республики по делам ЮНЕСКО Эльнур Султанов связал включение этого документального наследия в Реестр Программы «Память мира» с его исключительной ценностью. Он сказал, что это подтверждает важное значение этого наследия для человечества.
Напомнив, что презентация совпала с 100-летием со дня образования Азербайджанской Демократической Республики, Э.Султанов отметил, что творчеству Мухаммеда Физули придавалось большое значение и в период Республики. Сообщалось, что 21 ноября 1919 года на сцене Азербайджанского государственного театра в Баку была исполнена опера выдающегося композитора Узеира Гаджибекова «Лейли и Меджнун», написанная на основе одноименной поэмы Мухаммеда Физули. Кроме того, в 1919 году известным азербайджанским художником Азимом Азимзаде был создан образ Физули, а нашими великими скульпторами Токаем Мамедовым, Омаром Эльдаровым и архитектором Гаджи Мухтаровым были воздвигнуты величественные памятники Мухаммеда Физули.
Э.Султанов довел до внимания, что по случаю 400-летия со дня рождения поэта в 1959 году поэма Мухаммеда Физули «Лейли и Меджнун» была издана ЮНЕСКО на английском языке. А 500-летие со дня рождения поэта отмечалось в рамках программы юбилеев выдающихся личностей и знаменательных событий ЮНЕСКО. Он подчеркнул, что по приглашению великого лидера Гейдара Алиева генеральный директор ЮНЕСКО Федерико Майор совершал визит в нашу страну и принимал участие в 500-летии со дня рождения Мухаммеда Физули. По случаю этого юбилея в Азербайджане были отчеканены и выпущены в оборот золотые и серебряные монеты.
«Сегодня в Международном Реестре ЮНЕСКО «Память мира» размещены два ценных произведения Азербайджана», - сказал генеральный секретарь. Один из них - включенные в Реестр в 2005 году рукописи о фармацевтике, написанные в средние века, а второй - рукописный экземпляр «Дивана» великого азербайджанского поэта Мухаммеда Физули, вошедший в Реестр в 2017 году. Было отмечено, что известное произведение Мухаммеда Физули было высоко оценено ЮНЕСКО и его важное значение для человечества было подтверждено сертификатом, подписанным генеральным директором организации.
Затем Э.Султанов вручил сертификат ЮНЕСКО академику А.Ализаде.
Выступая на мероприятии, вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли отметил, что включение экземпляра рукописи М.Физули в Международный Реестр «Память мира» является важным историческим и культурным событием для нашего народа и научной общественности Азербайджана, подтверждающим, что творчество Физули считается всемирно культурным и литературным богатством, принадлежащим именно Азербайджану.
Он отметил, что с начала XX века в Азербайджане создавались ценные монографические исследования и диссертации, связанные с творчеством поэта, его произведения неоднократно издавались в нашей стране большим тиражом. Он подчеркнул, что произведения великого поэта были переведены в Азербайджане на разные языки мира и распространены на международной арене.
Информируя о богатом литературно-философском наследии Мухаммеда Физули, академик-секретарь Отделения гуманитарных наук НАНА, директор Института рукописей, академик Теймур Керимли отметил, что его творчество имеет важное значение как для восточной поэзии, так и для мировой литературы. Он подчеркнул, что «Лейли и Меджнун» - произведение культуры и этики. Т.Керимли отметил, что включение этого документального наследия в Реестр Программы «Память мира» отражает его исключительную ценность и значение для человечества.
Директор Национального музея азербайджанской литературы, академик Рафаэль Гусейнов назвал включение произведения Физули в Реестр Программы «Память мира» ЮНЕСКО как шедевра азербайджанской классической литературы, великим достижением.
Он отметил, что связи Азербайджана с ЮНЕСКО были установлены еще в начале 90-х годов прошлого века, а тесное сотрудничество между нашей страной и этой влиятельной организацией началось после подписания в 1996 году соглашения о сотрудничестве между Азербайджаном и ЮНЕСКО. Академик Р.Гусейнов сказал, что Первый вице-президент Азербайджана Мехрибан Алиева обладает исключительными заслугами в направлении самоутверждения Азербайджана в ЮНЕСКО. Мехрибан Алиева сыграла большую роль в продвижении нашего культурного наследия, в частности, в международном признании и включении в Репрезентативный список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО Гобустанского государственного историко-художественного заповедника.
На мероприятии другие выступившие отметили важность исследования, изучения и пропаганды в мире нашего духовного наследия.