Elmin İnkişafı Fondu “Elm-Təhsil İnteqrasiyası” məqsədli qrant müsabiqəsinin nəticələrini açıqlayıb İyun 11, 2018 | 12:40 / Mühüm hadisələr
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu birinci “Elm-Təhsil İnteqrasiyası” qrant müsabiqəsinin nəticələrini açıqlayıb.
Müsabiqə 2016-cı ilin dekabrın 28-də elan olunub. Qrant layihələri 2017-ci il 05 yanvar-28 fevral tarixləri arasında müsabiqəyə daxil olub. Yuxarıda göstərilən müddət ərzində müsabiqəyə Azərbaycan tərəfindən 138 layihə təqdim edilib. Layihələrin texniki ekspertizası təşkil olunub, müsabiqə qaydaları və tələblərinə cavab verməyən 4 layihə texniki ekspertiza mərhələsindən keçməyib, 133 layihə isə elmi ekspertiza mərhələsinə buraxılıb.
Müsabiqənin nəticələrinə əsasən, “Elm-Təhsil İnteqrasiyası” qrant müsabiqəsi çərçivəsində 69 fundamental-tətbiqi xarakterli və 2 xüsusi qalib layihə müəyyənləşdirilib. Uğur dərəcəsi (daxil olan və qalib olan layihələrin sayı üzrə) kifayət qədər yüksək - 51.45% olub. Fizika-riyaziyyat və texnika elmləri üzrə 21, kimya elmləri üzrə 11, Yer haqqında elmlər üzrə 9, biologiya, tibb və aqrar elmləri üzrə 11, humanitar və ictimai elmlər üzrə isə 17 layihə qalib elan edilib. Layihələrin maliyyələşdirilmə həcmi 25-95 min manat arasında dəyişir. Cari müsabiqə üzrə ümumi maliyyələşdirilmə həcmi 4 milyon 090 min manat təşkil edib.
70 layihənin icra müddəti 1 il, 1 layihənin icra müddəti isə 2 ildir. Layihələr akademik və ali təhsil müəssisəsindən olan 2 rəhbərlə (əsas rəhbər və həm-rəhbər) təmsil olunur və müsabiqədə iştirak edən müvəqqəti yaradıcı kollektivin formalaşdırılmasında akademik və təhsil qurumlarında olan alimlərin sayında paritet gözlənilib. Rəhbər və həm-rəhbərlər sırasında 109 nəfər kişi, 31 nəfər isə qadın var.
Layihələr AMEA Fizika, Radiasiya Problemləri, Riyaziyyat və Mexanika, İdarəetmə Sistemləri, İnformasiya Texnologiyaları, Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya, Neft-Kimya Prosesləri, Polimer Materialları, Geologiya və Geofizika, Coğrafiya, Neft və Qaz, Aşqarlar Kimyası, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar, Mikrobiologiya, Zoologiya, Genetik Ehtiyatlar, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya, Memarlıq və İncəsənət, Folklor, Ədəbiyyat, Qafqazşünaslıq, Dilçilik, Şərqşünaslıq, Fəlsəfə, Tarix, Hüquq və İnsan Haqları, İqtisadiyyat institutlarında, İşlər İdarəsinin 1 və 3 nömrəli Laboratoriyaları, Naxçıvan Bölməsinin Təbii Ehtiyatlar İnstitutu, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində, Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti, AR Müdafiə Nazirliyi Silahlı Qüvvələrin Hərbi Akademiyası, Azərbaycan Universiteti, Azərbaycan Texniki Universiteti, Sumqayıt Dövlət Universiteti, Milli Aviasiya Akademiyası, Naxçıvan Dövlət Universiteti, Gəncə Dövlət Universiteti, Bakı Mühəndislik Universiteti, Xəzər Universiteti, Azərbaycan Tibb Universiteti, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti, Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universiteti, Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyası, ADA Universiteti , AR Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyası, Azərbaycan Turizm və Menecment Universitetində, Azərbaycan Dillər Universiteti, Lənkəran Dövlət Universiteti, Səhiyyə Nazirliyinin Azərbaycan Dövlət Həkimləri  Təkmilləşdirmə İnstitutunda, həmçinin Müəllif Hüquqları Agentliyində yerinə yetiriləcək.

Jun 11, 2018 | 12:40 / Important events
Science Development Fund has announced the results of Grant Competition “Integrated Science-Education”.
The competition was announced on December 28, 2016. Grant projects have entered the competition from January 5 to January 28, 2017. During the above-mentioned period, 138 projects were submitted by Azerbaijan. Technical examination of the projects was organized, 4 projects did not pass the technical examination stage and 133 projects were put into scientific examination stage.
The projects are represented by 2 directors (principal and supervisor) from the academic and higher education institution and the parity is expected in the number of scholars in academic and educational institutions in forming a temporary creative team participating in the competition. There are 109 men and 31 women.
Projects is to be implemented at ANAS Institutes of Physics, Radiation Problems, Mathematics and Mechanics, Management Systems, Information Technology, Catalysis and Inorganic Chemistry, Petrochemical Processes, Polymer Materials, Geology and Geophysics, Geography, Oil and Gas, Addiction Chemistry, Molecular Biology and Biotechnology, Laboratory 1 and 3 of Microbiology, Zoology, Genetics, Soil Science and Agrochemistry, Architecture and Art, Folklore, Literature, Caucasian Studies, Linguistics, Oriental Studies, Philosophy, History, Law and Human Rights, Economics, Natural Resources of Nakhchivan Division, National Museum of Azerbaijan History, Baku State University, Azerbaijan State Oil and Industry University, Azerbaijan University of Architecture and Construction, Azerbaijan State Pedagogical University, Military Academy of Armed Forces, Azerbaijan University, Azerbaijan Technical University, Sumgayit State University, National Aviation Academy, Nakhchivan State University, Ganja State University, Baku Engineering University, Khazar University, Azerbaijan Medical University, Azerbaijan State Economic University, Azerbaijan State Agrarian University, Azerbaijan State University of Culture and Art, Academy of Fine Arts, ADA University, Academy of Public Administration under the President of the Republic of Azerbaijan, Azerbaijan University of Tourism and Management, Azerbaijan University of Languages, Lankaran State University, Ministry of Health, Azerbaijan State Advanced Training Institute for Doctors and Copyright Agency.