Elmin İnkişafı Fondu “Elm-Təhsil İnteqrasiyası” məqsədli qrant müsabiqəsinin nəticələrini açıqlayıb İyun 11, 2018 | 12:40 / Mühüm hadisələr
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu birinci “Elm-Təhsil İnteqrasiyası” qrant müsabiqəsinin nəticələrini açıqlayıb.
Müsabiqə 2016-cı ilin dekabrın 28-də elan olunub. Qrant layihələri 2017-ci il 05 yanvar-28 fevral tarixləri arasında müsabiqəyə daxil olub. Yuxarıda göstərilən müddət ərzində müsabiqəyə Azərbaycan tərəfindən 138 layihə təqdim edilib. Layihələrin texniki ekspertizası təşkil olunub, müsabiqə qaydaları və tələblərinə cavab verməyən 4 layihə texniki ekspertiza mərhələsindən keçməyib, 133 layihə isə elmi ekspertiza mərhələsinə buraxılıb.
Müsabiqənin nəticələrinə əsasən, “Elm-Təhsil İnteqrasiyası” qrant müsabiqəsi çərçivəsində 69 fundamental-tətbiqi xarakterli və 2 xüsusi qalib layihə müəyyənləşdirilib. Uğur dərəcəsi (daxil olan və qalib olan layihələrin sayı üzrə) kifayət qədər yüksək - 51.45% olub. Fizika-riyaziyyat və texnika elmləri üzrə 21, kimya elmləri üzrə 11, Yer haqqında elmlər üzrə 9, biologiya, tibb və aqrar elmləri üzrə 11, humanitar və ictimai elmlər üzrə isə 17 layihə qalib elan edilib. Layihələrin maliyyələşdirilmə həcmi 25-95 min manat arasında dəyişir. Cari müsabiqə üzrə ümumi maliyyələşdirilmə həcmi 4 milyon 090 min manat təşkil edib.
70 layihənin icra müddəti 1 il, 1 layihənin icra müddəti isə 2 ildir. Layihələr akademik və ali təhsil müəssisəsindən olan 2 rəhbərlə (əsas rəhbər və həm-rəhbər) təmsil olunur və müsabiqədə iştirak edən müvəqqəti yaradıcı kollektivin formalaşdırılmasında akademik və təhsil qurumlarında olan alimlərin sayında paritet gözlənilib. Rəhbər və həm-rəhbərlər sırasında 109 nəfər kişi, 31 nəfər isə qadın var.
Layihələr AMEA Fizika, Radiasiya Problemləri, Riyaziyyat və Mexanika, İdarəetmə Sistemləri, İnformasiya Texnologiyaları, Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya, Neft-Kimya Prosesləri, Polimer Materialları, Geologiya və Geofizika, Coğrafiya, Neft və Qaz, Aşqarlar Kimyası, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar, Mikrobiologiya, Zoologiya, Genetik Ehtiyatlar, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya, Memarlıq və İncəsənət, Folklor, Ədəbiyyat, Qafqazşünaslıq, Dilçilik, Şərqşünaslıq, Fəlsəfə, Tarix, Hüquq və İnsan Haqları, İqtisadiyyat institutlarında, İşlər İdarəsinin 1 və 3 nömrəli Laboratoriyaları, Naxçıvan Bölməsinin Təbii Ehtiyatlar İnstitutu, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində, Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti, AR Müdafiə Nazirliyi Silahlı Qüvvələrin Hərbi Akademiyası, Azərbaycan Universiteti, Azərbaycan Texniki Universiteti, Sumqayıt Dövlət Universiteti, Milli Aviasiya Akademiyası, Naxçıvan Dövlət Universiteti, Gəncə Dövlət Universiteti, Bakı Mühəndislik Universiteti, Xəzər Universiteti, Azərbaycan Tibb Universiteti, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti, Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universiteti, Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyası, ADA Universiteti , AR Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyası, Azərbaycan Turizm və Menecment Universitetində, Azərbaycan Dillər Universiteti, Lənkəran Dövlət Universiteti, Səhiyyə Nazirliyinin Azərbaycan Dövlət Həkimləri  Təkmilləşdirmə İnstitutunda, həmçinin Müəllif Hüquqları Agentliyində yerinə yetiriləcək.

Фонд развития науки обнародовал результаты целевого грантового конкурса «Интеграция науки и образования»
Июн 11, 2018 | 12:40 / Важные события
Фонд развития науки при Президенте Азербайджанской Республики объявил результаты первого грантового конкурса «Интеграция науки и образования».
Конкурс был объявлен 28 декабря 2016 года. Грантовые проекты поступали в конкурс с 5 января по 28 января 2017 года. За указанный период Азербайджан представил в конкурс 138 проектов. Была организована техническая экспертиза проектов, 4 проекта не прошли этап технической экспертизы, а 133 проекта были допущены к научной экспертизе.
По результатам конкурса в рамках грантового конкурса «Интеграция науки и образования» победителями были объявлены 69 проектов фундаментально-прикладного характера и 2 специальных проекта. Уровень успеха (по количеству поступивших и победивших проектов) составлял 51,45%. 21 проект по физико-математическим и техническим, 11 – химическим наукам, 9 – по наукам о Земле, 11 – биологическим, медицинским и аграрным и 17 - гуманитарным и общественным наукам. Объем финансирования проектов составляет 25-95 тысяч манат. Общий объем финансирования текущего конкурса - 4 миллиона 090 тысяч манат.
Продолжительность реализации 70 проектов - 1 год, а продолжительность реализации 1 проекта - 2 года. Проекты представлены 2 руководителями (главным руководителем и соруководителем) из академических учреждений и высших учебных заведений, был соблюден паритет в количестве ученых из академических и образовательных структур, принявших участие в формировании временного творческого коллектива конкурса. В состав руководителей и соруководителей вошли 109 мужчин и 31 женщина.
Проекты будут реализованы в институтах Физики, Радиационных проблем, Математики и механики, Систем управления, Информационных технологий, Катализа и неорганической химии, Химии, Нефтехимических процессов, Полимерных материалов, Геологии и геофизики, Географии, Нефти и газа, Химии присадок, Молекулярной биологии и биотехнологий, Микробиологии, Зоологии, Генетических ресурсов, Почвоведения и агрохимии, Архитектуры и искусства, Фольклора, Литературы, Кавказоведения, Языкознания, Востоковедения, Философии, Истории, Права и прав человека, Экономики, лабораториях №1 и №3 Управления делами, Институте природных ресурсов Нахчыванского отделения, Национальном музее истории Азербайджана НАНА, Бакинском государственном университете, Азербайджанском государственном университете нефти и промышленности, Азербайджанском университете архитектуры и строительства, Азербайджанском государственном педагогическом университете, Военной академии Вооруженных сил Министерства обороны АР, Университете «Азербайджан», Азербайджанском техническом университете, Сумгаитском государственном университете, Национальной академии авиации, Нахчыванском государственном университете, Гянджинском государственном университете, Бакинском университете инженерии, Университете «Хазар», Азербайджанском медицинском университете, Азербайджанском государственном экономическом университете, Азербайджанском государственном аграрном университете, Азербайджанском государственном университете культуры и искусства, Азербайджанской государственной академии живописи, Университете АДА, Академии государственного управления при Президенте АР, Азербайджанском университете туризма и менеджмента, Азербайджанском университете языков, Азербайджанском государственном институте усовершенствования врачей Министерства здравоохранения, Ленкоранском государственном университете, а также в Агентстве авторских прав.