Mikayıl Müşfiqin anadan olmasının 110 illiyi Kürdəmirdə qeyd edilib + Foto İyul 02, 2018 | 11:29 / Yubileylər
AMEA N.Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin Aran regional filialında Kürdəmir rayon Mərkəzləşdirilmiş Kitabxana Sistemi (MSK) ilə birgə görkəmli şair Mikayıl Müşfiqin 110 illik yubileyinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Prezident İlham Əliyevin “Mikayıl Müşfiqin 110 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 2018-ci il 17 may tarixli Sərəncamına əsasən keçirilən tədbirdə Kürdəmir rayon MKS-nin müdir əvəzi İradə Mahmudova XX əsr Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, repressiya qurbanı Mikayıl Müşfiqin həyat və yaradıcılığından danışıb.
Sonra Mərkəzi kitabxananın Uşaq şöbəsinin müdiri Xatirə Soltanova çıxış edərək Sərəncamın əhəmiyyətini vurğulayıb, sənədə əsasən ölkəmizin hər yerində böyük şairə həsr olunan silsilə tədbirlərin keçirildiyini bildirib.
Şairin yaradıcılığına dair məruzə edən X.Soltanova qeyd edib ki, Mikayıl Müşfiq milli folklordan və klassik ədəbi ənənələrdən layiqincə bəhrələnməklə dərin lirizmə malik və doğma dilin bütün gözəlliklərini özündə ehtiva edən bənzərsiz poetik nümunələr yaradıb. Bu nümunələr Azərbaycanın çoxəsrlik bədii fikir xəzinəsini daha da zənginləşdirib. Müşfiqin adı 1930-cu illər totalitarizminin qurbanına çevrilmiş məsum insanların xatirəsinin rəmzi və nakam şair obrazı kimi xalqın yaddaşında yaşamaqdadır.
Daha sonra Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin Aran regional filialının müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Yaqut Bahadurqızı çıxış edərək görkəmli poeziya ustasının ədəbiyyatımızda tutduğu mövqedən, lirikasının səciyyəvi cəhətlərindən söhbət açıb. O, ölməz və həmişəcavan Müşfiqin daim ürəklərdə yaşayacağını, onun yaratdığı solmaz sənət incilərinin yaddaşlara əbədi həkk olunduğunu söyləyib.
Bildirilib ki, adını Azərbaycan poeziyası tarixinə qızıl hərflərlə yazdırmağı bacaran Müşfiqin şeirləri yaşlı nəsillə bərabər, gənclərin də dillər əzbəridir. Müşfiqin “Yenə o bağ olaydı”, “Oxu, tar” və bir sıra başqa şeirləri poeziya xəzinəsinin inciləri sırasındadır.
Tədbirdə poeziya həvəskarları şairin şeirlərindən parçalar səsləndirib, incəsənət nümayəndələri M.Müşfiqin şeirlərinə bəstələnmiş musiqilər ifa ediblər.

В Кюрдамире отмечен 110-летний юбилей со дня рождения Микаила Мушвига + Фото
В Аранском региональном филиала Национального музея азербайджанской литературы им. Н.Гянджеви НАНА совместно с Централизованной библиотечной системой (ЦБС) Кюрдамирского района состоялось мероприятие, посвященное 110-летию выдающегося поэта Микаила Мушфига.
На мероприятии, состоявшемся по Распоряжению Президента Ильхама Алиева «О проведении 110-летия Микаила Мушфига» от 17 мая 2018 года, заместитель директора ЦБС Кюрдамирского района Ирада Махмудова рассказала о жизни и творчестве выдающегося представителя азербайджанской литературы 20-го века, жертвы репрессий Микаила Мушфига.
Затем заведующий Детским отделом Центральной библиотеки Хатира Солтанова подчеркнула значение Распоряжения и отметила, что в соответствии с данным документом в нашей стране проводился цикл мероприятий, посвященных великому поэту.
Выступая с докладом о творчестве поэта, X.Солтанова довела до внимания, что, обращаясь к национальному фольклору и традициям классической литературы, Микаил Мушфиг создал уникальные поэтические образцы, обладающие глубоким лиризмом и отражающие всю красоту родного языка. Эти образцы еще больше обогатили многовековую художественную сокровищницу Азербайджана. Имя Мушфига хранится в памяти невинных людей, ставших жертвами тоталитаризма в 1930-х годах.
Далее директор Аранского регионального филиала Национального музея азербайджанской литературы, доктор философии по филологии Ягут Бахадургызы рассказала о позиции выдающегося мастера слова в нашей литературе и характерных особенностях его лирики.
Было отмечено, что стихотворения Мушфига, имя которого написано золотыми буквами в истории азербайджанской поэзии, славятся как среди молодого, так и старшего поколения. Его стихотворения “Yenə o bağ olaydı”, “Oxu, tar” и другие составляют сокровищницу азербайджанской поэзии.
На мероприятии любители поэзии зачитывали отрывки из стихотворений поэта, а представители искусства исполняли песни, написанные на стихотворения М.Мушфига.