Mərkəzi Elmi Kitabxana Milli Mətbuat Günü ilə bağlı media nümayəndələrini mükafatlandırıb İyul 19, 2018 | 10:52 / Mühüm hadisələr
İyulun 18-də AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) “AXC-100 işığında: MEK-in Milli Mətbuat İnformasiya blokuna töhfəsi” mövzusunda tədbir keçirilib.
KİV nümayəndələrinin, ziyalıların və ictimai xadimlərin iştirak etdikləri tədbir 22 iyul –Milli Mətbuat Gününə həsr olunub.
MEK-in direktoru, t.ü.f.d. Leyla İmanova mətbuat nümayəndələrini peşə bayramı münasibətilə təbrik edib. L.İmanova kitabxananın mətbuat ilə əməkdaşlıq təcrübəsindən söz açaraq, MEK-in Azərbaycana aid informasiyanın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi, elmi cəhətdən etibarlı istinad yeri olan informasiya bazasının yaradılması kimi təkliflər səsləndirib. O, MEK tərəfindən “Milli Rəqəmsal Yaddaş üçün ümummilli əhəmiyyət kəsb edən məlumatların toplanılması, ekspertizası və etibarlı saxlanılması” layihəsinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun qrantı əsasında həyata keçirildiyini bildirib.
Sonra MEK-in əməkdaşları tərəfindən “AXC-100 işığında: MEK-in Milli Mətbuat İnformasiya blokuna töhfəsi” mövzusunda təqdimat keçirilib, kitabxananın müxtəlif şöbələri tərəfindən əlaqələndirilmiş şəkildə görülmüş işlərin nəticələri barədə məlumat verilib. Sərbəst elektron resurslarla iş, beynəlxalq və ictimaiyyətlə əlaqələr, innovativ layihələr, informasiya resurslarına nəzarət və əlaqələndirmə şöbələrinin mövzu ətrafında əlaqələndirilmiş fəaliyyəti təqdim olunub.
Tədbirdə Azərbaycan Mətbuat Şurası sədrinin müavini Müşfiq Ələsgərlimətbuatın tarixindən, müasir vəziyyətindən bəhs edib. Bildirib ki, Azərbaycan mediası dünyada və ölkədə baş verən hadisələrə kifayət qədər operativ yanaşır, respublikamızın, eləcə də regionun ictimai rəyinə təsiri ilə seçilir.
M.Ələsgərli kitabxananın fəaliyyətini yüksək dəyərləndirib, Mətbuat Şurasının hər zaman MEK ilə əməkdaşlığa böyük önəm verdiyini vurğulayıb.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Kütləvi İnformasiya Vasitələrinin İnkişafına Dövlət Dəstəyi Fondunun Müşahidə Şurasının üzvü Ramiz Əskər isə çıxışında mətbuata göstərilən dövlət dəstəyindən, jurnalistlərə olan qayğıdan danışıb.
Sonra MEK-in innovativ fəaliyyətini obyektiv işıqlandıran media qurumlarına və jurnalistlərə təşəkkürnamə və kitabxananın bir illik oxucu kartı təqdim edilib. Mükafatlandırılanlar sırasında science.az portalı da var.
Çıxış edən jurnalistlər MEK-in təşəbbüsünü yüksək qiymətləndirib, kitabxana ilə əməkdaşlığın daha da sıx qurulmasının vacibliyini vurğulayıblar. MEK tərəfindən jurnalistlər üçün yaradılan şəraitə və diqqətə görə təşəkkürlərini bildiriblər.

Central Scientific Library awarded media representatives with the National Press Day
On July 18, ANAS Central Scientific Library hosted an event titled "In the light of ADR-100: Contribution of CSL to the National Press Information Bloc".
The event, which was attended by media representatives, intellectuals and public figures, was dedicated to July 22 - National Press Day.
Director of CSL, Ph.D. Leyla Imanova congratulated media representatives on professional holiday. L.Imanova spoke about the cooperation of the library with the press and made proposals to ensure the safety of CSL information in Azerbaijan, as well as establishing a scientifically reliable database. He said that the project "Collecting, Examination and Assurance of All-National Data for National Digital Memory" was implemented by Grant from the Science Development Fund under the President of the Republic of Azerbaijan.
Later employees of CSL presented "In the light of ADR-100: Contribution of CSL to the National Press Information Bloc" and the results of the work done by the various departments of the library. Work with free electronic resources, international and public relations, innovative projects, information resources oversight and coordination departments have been coordinated.
Deputy Chairman of the Press Council of Azerbaijan Mushfig Alasgarli spoke about the history of the press and its contemporary situation.
M. Alasgarli highly appreciated the activity of the library, stressing that the Press Council always attached great importance to cooperation with CSL.
Member of the Supervisory Board of the State Fund of Support for Mass Media Development under the President of the Republic of Azerbaijan Ramiz Askerspoke about the state support to the press and care of journalists.
Later, a one-year reader card was presented to the media and journalists who objectively illuminate the innovative activity of CSL. science.az portal also awarded at the event.
The reporters highly appreciated the initiative of CSL and emphasized the importance of closer cooperation with the library. They thanked the journalists for the conditions and attention created by CSL.