Bakıda VI Beynəlxalq Humanitar Forumu öz işinə başlayıb Okt 26, 2018 | 13:28 / Konfranslar, İclaslar
Oktyabrın 25-də Heydər Əliyev Mərkəzində VI Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumu öz işinə başlayıb.
“Yeni dünya və yeni insan formalaşdıraq: kreativlik və insan inkişafı” mövzusunda keçirilən VI Beynəlxalq Humanitar Foruma 86 ölkə və 24 beynəlxalq təşkilatdan 581 nümayəndə qatılıb.
Açılış mərasimində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva iştirak edirlər.
Dövlətimizin başçısı Forumun açılışında nitq söyləyib.
Sonra Rusiya Federasiyası Hökuməti sədrinin müavini xanım Olqa Qolodets Prezident Vladimir Putinin Forum iştirakçılarına müraciətini oxuyub və çıxışında Forumun ildən-ilə inkişaf etdiyini, Bakının humanitar dialoq mərkəzinə çevrildiyini bildirib.
Daha sonra BMT baş katibinin müavini Rəşid Xalikov, ISESCO-nun baş direktoru Əbdüləziz Osman əl-Tuveycri, UNESCO-nun baş direktorunun müavini Qu Ksinq və Parlamentlərarası İttifaqın prezidenti xanım Qabriela Baron çıxış ediblər.
Qeyd edək ki, 2010-cu ildən təşkil olunan Forumun təşəbbüsçüləri Azərbaycan və Rusiya prezidentləridir. Beynəlxalq Humanitar Forum qlobal xarakterli məsələlərə dair geniş spektrli dialoqlar, fikir mübadilələri və müzakirələr aparmaq məqsədilə müxtəlif ölkələrdən tanınmış dövlət xadimlərini, elmin fərqli sahələri üzrə Nobel mükafatı laureatlarını və nüfuzlu beynəlxalq təşkilatların rəhbərlərini, o cümlədən dünyanın siyasi, elmi və mədəni elitasının nümayəndələrini bir araya toplayan mötəbər tədbirdir.
VI Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumu gələcək dünyamızı formalaşdıracaq kreativ ideyalar və onların həyata keçirilməsi yollarının axtarılmasını diqqətdə saxlayacaq. Dünyanı vahid məkan və bütün bəşəriyyəti bir cəmiyyət kimi görmək istəyi yeni münasibətlər qurmağa, daha mütərəqqi və aktual müzakirələr aparmağa imkan verəcək və bəşəriyyətin inkişafına ənənəvi yanaşmalarda dəyişikliklərin yaranmasına vəsilə olacaq.

В Баку приступил к работе VI Международный гуманитарный форум
25 октября в Центре Гейдара Алиева начал работу VI Бакинский международный гуманитарный форум, посвященный теме «Сформируем новый мир и нового человека: творчество и человеческое развитие». Здесь приняли участие 581 представителей из 86 стран мира и 24 международных организаций.
На церемонии открытия участвуют Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первый вице-президент Мехрибан Алиева. Во время открытия мероприятия Президент Ильхам Алиев выступил с речью.
Инициаторами организуемого с 2010 года форума являются президенты Азербайджана и России. Международный гуманитарный форум является престижным мероприятием, объединяющим известных государственных деятелей из различных стран, лауреатов Нобелевской премии по различным сферам науки, руководителей влиятельных международных организаций, в том числе, представителей политической, научной и культурной элиты со всего мира с целью обмена мнениями, обсуждений, диалога по вопросам глобального характера.
В центре внимания VI Бакинского международного гуманитарного форума будут поиски путей для реализации креативных идей, которые сформируют наш будущий мир. Желание видеть мир как единое пространство, а все человечество – как единое общество, создаст возможность наладить новые отношения, проводить более передовые и актуальные обсуждения, станет звеном для зарождения новых идей в традиционном подходе к развитию человечества.