Bakıda VI Beynəlxalq Humanitar Forumu öz işinə başlayıb Okt 26, 2018 | 13:28 / Konfranslar, İclaslar
Oktyabrın 25-də Heydər Əliyev Mərkəzində VI Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumu öz işinə başlayıb.
“Yeni dünya və yeni insan formalaşdıraq: kreativlik və insan inkişafı” mövzusunda keçirilən VI Beynəlxalq Humanitar Foruma 86 ölkə və 24 beynəlxalq təşkilatdan 581 nümayəndə qatılıb.
Açılış mərasimində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva iştirak edirlər.
Dövlətimizin başçısı Forumun açılışında nitq söyləyib.
Sonra Rusiya Federasiyası Hökuməti sədrinin müavini xanım Olqa Qolodets Prezident Vladimir Putinin Forum iştirakçılarına müraciətini oxuyub və çıxışında Forumun ildən-ilə inkişaf etdiyini, Bakının humanitar dialoq mərkəzinə çevrildiyini bildirib.
Daha sonra BMT baş katibinin müavini Rəşid Xalikov, ISESCO-nun baş direktoru Əbdüləziz Osman əl-Tuveycri, UNESCO-nun baş direktorunun müavini Qu Ksinq və Parlamentlərarası İttifaqın prezidenti xanım Qabriela Baron çıxış ediblər.
Qeyd edək ki, 2010-cu ildən təşkil olunan Forumun təşəbbüsçüləri Azərbaycan və Rusiya prezidentləridir. Beynəlxalq Humanitar Forum qlobal xarakterli məsələlərə dair geniş spektrli dialoqlar, fikir mübadilələri və müzakirələr aparmaq məqsədilə müxtəlif ölkələrdən tanınmış dövlət xadimlərini, elmin fərqli sahələri üzrə Nobel mükafatı laureatlarını və nüfuzlu beynəlxalq təşkilatların rəhbərlərini, o cümlədən dünyanın siyasi, elmi və mədəni elitasının nümayəndələrini bir araya toplayan mötəbər tədbirdir.
VI Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumu gələcək dünyamızı formalaşdıracaq kreativ ideyalar və onların həyata keçirilməsi yollarının axtarılmasını diqqətdə saxlayacaq. Dünyanı vahid məkan və bütün bəşəriyyəti bir cəmiyyət kimi görmək istəyi yeni münasibətlər qurmağa, daha mütərəqqi və aktual müzakirələr aparmağa imkan verəcək və bəşəriyyətin inkişafına ənənəvi yanaşmalarda dəyişikliklərin yaranmasına vəsilə olacaq.

Oct 26, 2018 | 13:28 / Conferences, assemblies
The VI Baku International Humanitarian Forum has started its work at the Heydar Aliyev Center on October 25.
The VI Forum is dedicated to the topic shaping a New World and a New Humanity: Creativity and Human Development.
Around 581 people will participate in this two-day forum, including 416 foreign guests from 86 countries and 24 international organizations.
The forum are attended by President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Vice President Mehriban Aliyeva attended an official opening ceremony of the Forum.
The head of state addressed the opening ceremony of the Forum.
The initiators of the forum, which has been held since 2010, are the presidents of Azerbaijan and Russia. The International Humanitarian Forum is a prestigious event that brings together prominent statesmen from various countries, Nobel Prize winners in various fields of science and leaders of reputable international organizations, including representatives of the political, scientific and cultural elite of the world to hold wide-ranging dialogues, exchange views and hold discussions on global issues.
The main goal set by representatives of the world cultural elite, being the organizers and participants of the forum, is to shape a new humanitarian agenda in the fields of natural, social and human sciences with a goal of considering it in the future at international level.