Azərbaycan Respublikasında elmi və elmi-pedaqoji kadrların attestasiyasının aparılması işinin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında AR Prezidentinin Sərəncamı Dek 10, 2018 | 17:41 / Mühüm hadisələr
Son illər Azərbaycan Respublikasında elmi fəaliyyətin təşkili, idarə edilməsi və inkişafı, elmi innovasiya fəaliyyətinin dəstəklənməsi və elmi nailiyyətlərin stimullaşdırılması sahələrində bir sıra tədbirlər həyata keçirilmişdir.
Bununla yanaşı, müasir dövrün çağırışları yüksək ixtisaslı elmi və elmi-pedaqoji kadrların attestasiyasının aparılması ilə əlaqədar vahid dövlət siyasətinin gerçəkləşdirilməsində, elmi fəaliyyətin mövcud potensiala uyğun monitorinqi, qiymətləndirilmə və proqnozlaşdırılma mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi və səmərəli istifadəsində qabaqcıl beynəlxalq təcrübənin, yeni idarəetmə modelləri və innovativ həllərin tətbiqini zəruri edir.
Bu istiqamətdə elmi işlər, elmi və elmi-pedaqoji işçilər haqqında ölkə üzrə informasiya resurslarının müasir texnologiyalar əsasında formalaşdırılması, vahid elektron informasiya sisteminin yaradılması, elmi fəaliyyətin monitorinqinin və qiymətləndirilməsinin aparılmasında elektron hesabat formalarının, elmmetrik və ekspert yanaşmalarına əsaslanan metodika və meyarların hazırlanması, həmçinin elm sahəsində diaqnostik təhlillərin gücləndirilməsi məsələləri mühüm əhəmiyyətə malikdir.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, Azərbaycan Respublikasında elmi və elmi-pedaqoji kadrların attestasiyasının aparılmasının təkmilləşdirilməsi və elmi tədqiqatların səviyyəsinin yüksəldilməsi məqsədi ilə qərara alıram:
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası iki ay müddətində:
1. Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə birlikdə, tabeliyində elm və təhsil müəssisələri olan qurumların təkliflərini nəzərə almaqla, elmi dərəcə və elmi adların verilməsi qaydalarının, elmi fəaliyyətin qiymətləndirilməsi və monitorinqi sahəsində idarəetmənin və tənzimləmənin təkmilləşdirilməsi, elmi tədqiqatlar haqqında məlumat bazasının yaradılması və elmi informasiyanın əlçatanlığının təmin edilməsi, eləcə də analitik, statistik təhlillərin və hesabatların keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması üçün vahid elektron məlumat sisteminin yaradılmasına dair təkliflərini hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin;
2. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi barədə təkliflərini hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin.

Распоряжение Президента Азербайджанской Республики o дополнительных мерах по усовершенствованию проведения аттестации научных и научно-педагогических кадров в Азербайджанской Республике Дек 10, 2018 | 17:41 / Важные события
В последние годы в Азербайджанской Республике был принят ряд мер в области организации и развития научной деятельности, управления ею, поддержки научно-инновационной деятельности и стимулирования научных достижений.
Вместе с тем, позывы современного периода диктуют необходимость применения передового международного опыта, новых моделей управления и инновационных решений в реализации единой государственной политики, связанной с проведением аттестации высококвалифицированных научных и научно-педагогических кадров, мониторинге научной деятельности в соответствии с существующим потенциалом, усовершенствовании и эффективном использовании механизмов ее оценки и прогнозирования.
Важное значение в этом направлении имеют вопросы формирования на основе современных технологий информационных ресурсов о научных работах, научных и научно-педагогических работниках по стране, создания единой электронной информационной системы, подготовки форм электронных отчетов, методики и критериев, основанных на научно-метрических и экспертных подходах, а также усиления диагностического анализа в научной сфере.
Руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, в целях усовершенствования проведения аттестации научных и научно-педагогических кадров и повышения уровня научных исследований в Азербайджанской Республике постановляю:
Высшей аттестационной комиссии при Президенте Азербайджанской Республики в двухмесячный срок:
1. совместно с Министерством образования Азербайджанской Республики и Национальной Академией Наук Азербайджана с учетом предложений структур, в ведении которых находятся научные и образовательные учреждения, подготовить и представить Президенту Азербайджанской Республики предложения об усовершенствовании управления и регулирования в области оценки и мониторинга правил присвоения ученых степеней и ученых званий, научной деятельности, создании базы данных о научных исследованиях и обеспечении доступности научной информации, а также создании единой электронной информационной системы для улучшения качества аналитических, статистических анализов и отчетов;
2. подготовить и представить Президенту Азербайджанской Республики предложения об усовершенствовании деятельности Высшей аттестационной комиссии при Президенте Азербайджанской Республики.