Elmi ictimaiyyətin nümayəndələri Fəxri xiyabanda ulu öndər Heydər Əliyevin məzarını ziyarət ediblər Mart 27, 2019 | 12:30 / Mühüm hadisələr
27 mart Azərbaycanda ilk dəfə olaraq Elm Günü kimi qeyd edilir. Bu gün Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının yaradılmasından 74 il ötür. Bu tarix Prezident İlham Əliyevin 2018-ci il 9 aprel tarixli sərəncamı ilə təsis olunub.
Elmi ictimaiyyət nümayəndələri peşə bayramı münasibətilə Fəxri xiyabana gələrək xalqımızın ümummilli lideri, müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu Heydər Əliyevin xatirəsini ehtiramla yad edib, məzarı önünə əklil və gül dəstələri qoyublar.
Görkəmli oftalmoloq alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın da xatirəsi anılıb, məzarı üzərinə tər çiçəklər düzülüb.

Representatives of ANAS visited the grave of the great leader Heydar Aliyev in the Alley of Honor
Azerbaijan celebrated Science Day on March 27 for the first time. It is a holiday of all who engaged in science and in general of the Azerbaijani scientific community.
On April 9, 2018, AR President Ilham Aliyev signed a decree on establishing the "Science Day" in the Republic of Azerbaijan, taking into account the importance of science in the development of society.
The scientific community visited the grave of the architect and creator of the modern independent Azerbaijan state, the world-famous political figure, the nationwide leader of our people, the great leader Heydar Aliyev in the Alley of Honor
The memory of a prominent ophthalmologist, academician Zarifa Aliyeva was also honored, and flowers were laid at her grave.