Akademik Rafael Hüseynov Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 101 illiyinə həsr edilmiş elmi konfransda məruzə edib + Foto May 27, 2019 | 10:20 / Konfranslar, İclaslar
"İçərişəhər" Dövlət Tarix- Memarlıq Qoruğu İdarəsinin konfrans zalında Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin (AXC) 101 illiyinə həsr edilmiş "AXC dövründə diplomatik əlaqələr" adlı konfrans keçirilib.
28 May – Respublika Günü münasibətilə gerçəkləşən silsilə tədbirlərdən olan bu elmi-praktik konfransda AMEA Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti liderlərinin millət quruculuğu fəaliyyətləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Akademik R.Hüseynov 101 il bundan əvvəl cəmi 23 ay ömür yaşamış Şərqin ilk demokratik respublikasının tarixi, onun fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumat verib. Qeyd edib ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti zəngin dövlət quruculuğu təcrübəsi ilə milli dövlətçilik tarixində silinməz izlər qoyub, xalqın qəlbində azadlıq və istiqlal duyğularını gücləndirməklə ölkəmizin gələcək müstəqilliyi üçün etibarlı zəmin hazırlayıb.
Sonra məruzəçi Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qurucuları, onların diplomatik fəaliyyəti, bu dövrdə parlamentin formalaşması və qısa müddət ərzində qəbul etdiyi qanunlar, elm və təhsil, siyasi partiyalar və dövlət quruculuğunda onların rolu, dövlət-din münasibətləri və digər sahələrdə fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib.
Tədbir çərçivəsində "İçərişəhər" Dövlət Tarix- Memarlıq Qoruğu İdarəsinin AMEA ilə birlikdə gənc tədqiqatçılar arasında təşkil etdiyi “Abşeronun tarixi və mədəni irsində Qala kəndinin rolu” adlı ümumrespublika müsabiqəsi qaliblərinin mükafatlandırılması mərasimi də keçirilib.

Academician Rafael Huseynov reported at a scientific conference, dedicated to the 101st anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic + Photo
May 27, 2019 | 10:20 / Conferences, assemblies
State Historical and Architectural Reserve “Icherisheher” held the conference on “Diplomatic Relations in ADR era”, devoted to the 101 anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic (ADR).
Director of ANAS National Museum of Azerbaijani Literature, academician Rafael Huseynov delivered a report on “The activity of the leaders of the Azerbaijan Democratic Republic in the field of national construction” at a scientific-practical conference held on the occasion of the Day of the Republic.
Academician R.Huseynov spoke in detail about the history of the first democratic republic of the East and its activities. He noted that, Azerbaijan Democratic Republic has laid a foundation for the future independence of our country, with its rich experience in state-building, leaving a trace in the history of national statehood, strengthening its freedom and independence.
Then, the speaker gave detailed information about the founders of the Azerbaijan Democratic Republic, their diplomatic activities, the formation of parliament during this period and the laws adopted, their role in science and education, political parties and their role in state-building, state-religious relations and other fields.
The event hosted the awarding ceremony of the winners of the republican competition among young researchers “The role of the village of Gala in the historical and cultural heritage of Absheron”, held jointly by ANAS and the Office of the State Historical and Architectural Reserve “Icherisheher”.