Akademik Rafael Hüseynov Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 101 illiyinə həsr edilmiş elmi konfransda məruzə edib + Foto May 27, 2019 | 10:20 / Konfranslar, İclaslar
"İçərişəhər" Dövlət Tarix- Memarlıq Qoruğu İdarəsinin konfrans zalında Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin (AXC) 101 illiyinə həsr edilmiş "AXC dövründə diplomatik əlaqələr" adlı konfrans keçirilib.
28 May – Respublika Günü münasibətilə gerçəkləşən silsilə tədbirlərdən olan bu elmi-praktik konfransda AMEA Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti liderlərinin millət quruculuğu fəaliyyətləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Akademik R.Hüseynov 101 il bundan əvvəl cəmi 23 ay ömür yaşamış Şərqin ilk demokratik respublikasının tarixi, onun fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumat verib. Qeyd edib ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti zəngin dövlət quruculuğu təcrübəsi ilə milli dövlətçilik tarixində silinməz izlər qoyub, xalqın qəlbində azadlıq və istiqlal duyğularını gücləndirməklə ölkəmizin gələcək müstəqilliyi üçün etibarlı zəmin hazırlayıb.
Sonra məruzəçi Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qurucuları, onların diplomatik fəaliyyəti, bu dövrdə parlamentin formalaşması və qısa müddət ərzində qəbul etdiyi qanunlar, elm və təhsil, siyasi partiyalar və dövlət quruculuğunda onların rolu, dövlət-din münasibətləri və digər sahələrdə fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib.
Tədbir çərçivəsində "İçərişəhər" Dövlət Tarix- Memarlıq Qoruğu İdarəsinin AMEA ilə birlikdə gənc tədqiqatçılar arasında təşkil etdiyi “Abşeronun tarixi və mədəni irsində Qala kəndinin rolu” adlı ümumrespublika müsabiqəsi qaliblərinin mükafatlandırılması mərasimi də keçirilib.

Академик Рафаэль Гусейнов выступил с докладом на научной конференции, посвященной 101 юбилею Азербайджанской Демократической Республики + Фото
Мая 27, 2019 | 10:20 / Конференции, собрания
В конференц-зале Государственного историко-архитектурного заповедника «Ичеришехер» прошла конференция «Дипломатические отношения в эпоху АДР», посвященная 101 юбилею Азербайджанской Демократической Республики (АДР).
Директор Национального музея азербайджанской литературы НАНА, академик Рафаэль Гусейнов выступил с докладом на тему «Деятельность лидеров Азербайджанской Демократической Республики в области национального строительства» на научно-практической конференции, которая состоялась по случаю Дня Республики. Академик Р.Гусейнов подробно рассказал об истории первой демократической республики Востока и ее деятельности. Он отметил, что Азербайджанская Демократическая Республика заложила прочную основу для будущей независимости нашей страны, с ее богатым опытом государственного строительства, оставив след в истории национальной государственности, укрепляя ее свободу и независимость.
Затем докладчик дал подробную информацию об основателях Азербайджанской Демократической Республики, их дипломатической деятельности, формировании парламента в этот период и принятых законах, их роли в науке и образовании, политических партиях и их роли в государственном строительстве, государственно-религиозных отношениях и других сферах.
В рамках мероприятия прошла церемония награждения победителей республиканского конкурса среди молодых исследователей «Роль селения Гала в историко-культурном наследии Апшерона», проведенного при совместной организации НАНА и Управления государственного историко-архитектурного заповедника «Ичеришехер».