Ulu öndər Heydər Əliyevin siyasi hakimiyyətə gəlişi Azərbaycanda milli intibahın başlanğıc tarixidir + Foto İyun 07, 2019 | 10:46 / Konfranslar, İclaslar
AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin Aran regional filialında ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycanda siyasi hakimiyyətə gəlməsinin 50-ci ildönümü münasibətilə tədbir keçirilib.
Muzeyin Aran regional filialının müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Yaqut Bahadurqızı görkəmli siyasi xadim Heydər Əliyevin xalqımız və dövlətimiz qarşısındakı misilsiz xidmətlərindən danışıb. Diqqətə çatdırıb ki, bu il Heydər Əliyevin hakimiyyətə gəlməsinin 50 illiyidir. Bəzi məqamlarda Azərbaycanın bu gün qazandığı uğurların əsası elə o dövrdə qoyulub. Ulu öndər respublikaya rəhbərlik etdiyi bütün dövrlərdə təhsilin, səhiyyənin, iqtisadiyyatın, mədəniyyətin hərtərəfli inkişafına qayğı ilə yanaşıb. Ölkəmizin müstəqilliyi və bugünkü möhkəm təməli Heydər Əliyev tərəfindən həmin illərdə yaradılan potensiala əsaslanır.
Sonra çıxış edən yazıçı-publisist Əlisəfa Azayev son onilliklər ərzində ölkəmizin qət etdiyi çətin, lakin şərəfli yolun yalnız Heydər Əliyev şəxsiyyətinin qüdrəti sayəsində tarixi həqiqətə çevrildiyini söyləyib. Bildirib ki, ulu öndər Heydər Əliyevin siyasi hakimiyyətə gəlişi Azərbaycanda milli intibahın başlanğıc tarixidir.
Sor-sor kənd tam orta məktəbinin direktoru Zeynal Səfərov qeyd edib ki, Azərbaycanın müasir tarixində Heydər Əliyevin müstəsna xidmətləri, onun irsi hələ uzun illər tədqiqatçıların diqqət mərkəzində olacaq. Müasir Azərbaycanın qurucusu olan ümummilli liderimizin xatirəsi Azərbaycan adı yaşadıqca xalqımızın yaddaşında, ürəyində yaşayacaq.
Tədbirdə muzeyin əməkdaşı, publisist Tofiq Abdullayev və YAP Kürdəmir rayon təşkilatının baş məsləhətçisi Məhəmməd Heydərli və digərləri çıxış edərək ümummilli lider Heydər Əliyevin dövlət idarəçiliyi sahəsində apardığı uğurlu islahatların ölkəmizin dinamik inkişafına səbəb olduğunu vurğulayıblar. Heydər Əliyevin ölkəmizin uğurlu inkişafı istiqamətində həyata keçirdiyi böyük işlərin, möhtəşəm layihələrin bu gün Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyi diqqətə çatdırılıb.
Daha sonra ulu öndər Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətini əks etdirən videoçarx nümayiş etdirilib. Bundan başqa, şagirdlər ümummilli liderin əziz xatirəsinə həsr olunmuş şeirlər söyləyiblər.

The coming of great leader Heydar Aliyev to the power is the beginning of national renaissance in Azerbaijan + Photo
Jun 07, 2019 | 10:46 / Conferences, assemblies
Aran regional branch of the National Museum of Azerbaijan Literature named after Nizami Ganjavi hosted an event dedicated to the 50th anniversary of national leader Heydar Aliyev's coming to political power in Azerbaijan.
Head of the Aran regional branch of the museum, PhD in philology Yaqut Bahadurqizi spoke about the unprecedented services of prominent political figure Heydar Aliyev for our people and state. Noting that Heydar Aliyev's coming to power this year is 50 years old.
The writer-publicist Alisafa Azayev said that the difficult, but glorious road that our country has overcome over the past few decades has become a historical reality thanks to the power of Heydar Aliyev's personality. He said that great leader Heydar Aliyev’s return to the political power was the beginning of the national renaissance in Azerbaijan.
Zeynal Safarov, the director of the secondary school in Sor-sor, noted that Heydar Aliyev's exclusive services in his contemporary history, his heritage will still be in the focus of attention of researchers for many years. The memory of our national leader, the founder of modern Azerbaijan, will live in the memory of our people as long as the Azerbaijani name is mentioned.
Speaking at the event, the museum's staff, publicist Tofig Abdullayev and chief advisor to NAP Kurdamir district organization Mohammed Heydarli and others noted that successful reforms in the field of public administration led by national leader Heydar Aliyev caused the country's dynamic development
Later, a video clip reflecting the life and activity of national leader Heydar Aliyev was demonstrated. In addition, the pupils said poems dedicated to the memory of the nationwide leader.