Azərbaycan elminin yeni mərhələdə inkişafını nəzərdə tutan strategiya hazırlanır İyul 17, 2019 | 11:40 / Konfranslar, İclaslar
“Azərbaycan elminin yeni mərhələdə inkişafını nəzərdə tutan strategiya hazırlanır”.
Bu fikirləri AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə Rəyasət Heyətinin iyulun 17-də keçirilən səyyar iclasında səsləndirib. Akademik qeyd edib ki, “Azərbaycan Respublikasında 2009-2015-ci illərdə elmin inkişafı üzrə Milli Strategiya” başa çatıb və strategiya çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlərlə bağlı ölkə rəhbərliyi qarşısında hesabat verilib.
AMEA prezidenti elmin yeni inkişaf yollarını müəyyənləşdirən 2020-2025-ci illərə dair strategiya planından, elmin davamlı inkişafını təmin etmək məqsədilə sənəddə əks olunacaq fəaliyyət proqramından söz açıb: “Burada AMEA-nın və bütövlükdə Azərbaycan elminin gələcək inkişaf istiqamətləri öz əksini tapacaq, eyni zamanda elmi qanunvericiliyə dair normativ-hüquqi sənədlərdə alim və mütəxəssislərin fəaliyyətini genişləndirməyə imkan verən dəyişikliklərin edilməsilə bağlı təkliflər irəli sürüləcək. Strategiya planı Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi, ali təhsil müəssisələri, eləcə də AMEA-nın elmi bölmələri, elmi müəssisə və təşkilatlarının birgə təklifləri əsasında hazırlanacaq. Sənədin yekun layihəsinin təsdiqlənməsi üçün dövlət başçısına müraciət olunacaq”.

A strategy for the development of Azerbaijani science in the new stage is being prepared
These opinions were voiced at the meeting of the Presidium of ANAS, academician Akif Alizadeh on July 17. The National Strategy for the Development of Science in the Republic of Azerbaijan for 2009-2015 has come to an end and a report has been made to the country's leadership regarding the measures taken within the framework of the strategy, the academician said.
The President of ANAS spoke about the strategic plan for 2020-2025, which defines the new ways of development of science, the program of work to be reflected in the document to ensure sustainable development of science. The strategic plan will be developed on the basis of joint proposals of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan, higher educational institutions, as well as scientific departments, scientific institutions and organizations of ANAS. The head of state will approve the draft final document, president of ANAS said.