Azərbaycan elminin yeni mərhələdə inkişafını nəzərdə tutan strategiya hazırlanır İyul 17, 2019 | 11:40 / Konfranslar, İclaslar
“Azərbaycan elminin yeni mərhələdə inkişafını nəzərdə tutan strategiya hazırlanır”.
Bu fikirləri AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə Rəyasət Heyətinin iyulun 17-də keçirilən səyyar iclasında səsləndirib. Akademik qeyd edib ki, “Azərbaycan Respublikasında 2009-2015-ci illərdə elmin inkişafı üzrə Milli Strategiya” başa çatıb və strategiya çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlərlə bağlı ölkə rəhbərliyi qarşısında hesabat verilib.
AMEA prezidenti elmin yeni inkişaf yollarını müəyyənləşdirən 2020-2025-ci illərə dair strategiya planından, elmin davamlı inkişafını təmin etmək məqsədilə sənəddə əks olunacaq fəaliyyət proqramından söz açıb: “Burada AMEA-nın və bütövlükdə Azərbaycan elminin gələcək inkişaf istiqamətləri öz əksini tapacaq, eyni zamanda elmi qanunvericiliyə dair normativ-hüquqi sənədlərdə alim və mütəxəssislərin fəaliyyətini genişləndirməyə imkan verən dəyişikliklərin edilməsilə bağlı təkliflər irəli sürüləcək. Strategiya planı Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi, ali təhsil müəssisələri, eləcə də AMEA-nın elmi bölmələri, elmi müəssisə və təşkilatlarının birgə təklifləri əsasında hazırlanacaq. Sənədin yekun layihəsinin təsdiqlənməsi üçün dövlət başçısına müraciət olunacaq”.

Разрабатывается стратегия развития науки в Азербайджане на новом этапе
«Разрабатывается стратегия развития науки в Азербайджане на новом этапе», – сказал президент Национальной академии наук Азербайджана, академик Акиф Ализаде на передвижном заседании Президиума, которое состоялось 17 июля. Академик сообщил, что завершены работы по выполнению «Национальной стратегии по развитию науки в Азербайджанской Республике в 2009-2015 годах», отчет о мероприятиях, осуществленных в рамках этой стратегии, был представлен руководству республики.
Президент НАНА рассказал о стратегическом плане, определяющем новые пути развития науки на 2020-2025 годы, и программе деятельности, нацеленной на обеспечение устойчивого развития науки, которая найдет свое отражение в документе: «Здесь будут отражены направления дальнейшего развития НАНА и отечественной науки в целом; в то же время, будут выдвинуты предложения о внесении изменений в нормативно-правовые документы, относящиеся к законодательству в области науки, которые создадут возможности для расширения деятельности ученых и специалистов. Стратегический план будет разработан на основе совместных предложений Министерства образования Азербайджанской Республики, высших учебных заведений, а также научных отделений, научных учреждений и организаций НАНА. Затем окончательный проект документа будет представлен главе государства для утверждения».