22 iyul – Azərbaycanda Milli Mətbuat və Jurnalistika Günüdür İyul 22, 2019 | 11:40 / Maraqlı məlumatlar
Bu gün Azərbaycan Milli Mətbuatının yaranmasından 144 il ötür.
Ölkəmizdə anadilli ilk mətbu orqanın əsası Həsən bəy Zərdabi tərəfindən 22 iyul 1875-ci ildə qoyulub və "Əkinçi" qəzetinin nəşrə başladığı tarix Azərbaycanda Milli Mətbuat Günü kimi qeyd olunur.
1875-1877-ci illər ərzində fəaliyyət göstərən qəzetin 56 nömrəsi işıq üzü görüb və "Əkinçi"nin nəşri bütün Qafqazda əks-səda doğurub.
Qəzet xalqımızın milli oyanışında, milli birliyinin möhkəmlənməsində böyük rol oynayıb, mütərəqqi ideyaları ilə Çar Rusiyasının hakim dairələrini narahat edib və iki il sonra fəaliyyəti dayandırılıb.
Azərbaycan mətbuatının ilk müjdəçisi "Əkinçi"dən sonra bu sahədə xeyli irəliləyişlər müşahidə edilib. XIX əsrin sonlarında "Ziya" (1879), "Kəşkül" (1880), "Kaspi" (80-90-cı illər) qəzetləri nəşrə başlayıb. XX əsrin əvvəllərində isə C.Məmmədquluzadə, M.Şahtaxtinski, S.Hüseyn, Ö.Faiq Nemanzadə, Ü.Hacıbəyov və başqaları yeni demokratik mətbuatın yaranması uğrunda mübarizə aparıblar. Bu gərgin mübarizə nəticəsində "Molla Nəsrəddin" (1906), "Şərqi-rus" (1903), "Həyat" (1905), "Açıq söz" (1915), "Azərbaycan" (1918) kimi demokratik ruhlu, milli qayəli qəzetlər meydana çıxıb.
Azərbaycan öz müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra bir çox milli-mənəvi dəyərlərə qayıdış mətbuat sahəsində də özünü göstərib. 1998-ci ilin avqustunda senzuranın ləğvi Azərbaycanda mətbuatın inkişafına ciddi təkan verib.
Hazırda respublikada çox sayda müxtəlif qəzet və jurnallar nəşr olunur, onlayn xəbər portalları fəaliyyət göstərir.
Azərbaycan Respublikası prezidentinin Sərəncamı ilə “Əkinçi” qəzetinin nəşrə başladığı gün ölkəmizdə Milli Mətbuat və Jurnalistika Günü kimi qeyd olunur.

22 июля – День национальной прессы и журналистики в Азербайджане Июл 22, 2019 | 11:40 / Интересная информация
Сегодня исполняется 144 года со дня создания Национальной печати в Азербайджане.
Основа первого печатного органа на родном языке была заложена в нашей республике 22 июля 1875 года Гасан беком Зардаби, и день выхода первого номера газеты «Экинчи» («Пахарь») отмечается в Азербайджане как День национальной прессы.
Газета, 56 номеров которой увидели свет в 1875-1877, получила отклик на всем Кавказе.
Газета сыграла большую роль в пробуждении нашего народа и укреплении национального единства. Своими передовыми идеями она очень беспокоила правящие круги царской России, вследствие чего просуществовала всего два года.
После «Экинчи», который был первым предвестником отечественной печати, в этой сфере наблюдалось развитие. В конце XIX века стали издаваться газеты «Зия» (1879), «Кешкюль» (1880), «Каспий» (80-90-е гг.). В начале ХХ века за создание новой демократической печати боролись Дж.Мамедкулизаде, М.Шахтахтинский, С.Гусейн, О.Фаиг Неманзаде, У.Гаджибеков и другие. В результате этой напряженной борьбы возникли такие органы печати, как «Молла Насреддин» (1906), «Шарги-рус» (1903), «Хаят» (1905), «Ачыг сез» (1915), «Азербайджан» (1918), полные демократического духа и национальных убеждений.
Возвращение к национально-нравственным ценностям после восстановления Азербайджаном своей независимости отразилось и на развитии прессы. Серьезный толчок развитию отечественной прессы дало упразднение цензуры в августе 1998 года.
В настоящее время в республике издаются многочисленные газеты и журналы, функционируют новостные интернет-порталы.
Распоряжением Президента Азербайджанской Республики день выпуска первого номера газеты «Экинчи» отмечается в нашей стране как День национальной прессы и журналистики.