Bu gün AMEA Rəyasət Heyətində Humanitar Elmlər Bölməsinin (HEB) ümumi yığıncağı keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək Prezident İlham Əliyevin 2019-cu ilin Azərbaycan Respublikasında “Nəsimi ili” elan edilməsi haqqında sərəncamından irəli gələrək Humanitar Elmlər Bölməsinə daxil olan elmi müəssisə və təşkilatlar tərəfindən silsilə konfransların, elmi sessiyaların keçirildiyini, həmçinin mətbuatda İmadəddin Nəsimi yaradıcılığının geniş təbliğ edildiyini bildirib. Vitse-prezident ölkə başçısının müvafiq sərəncamları ilə görkəmli Azərbaycan alimlərindən Məmmədağa Şirəliyev və Məmmədcəfər Cəfərovun 110 illik yubileyləri çərçivəsində görülən və nəzərdə tutulan işlərdən də danışıb.
Bugünkü iclasda bölmənin Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutuMəhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutuNizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyi və Hüseyn Cavidin Ev Muzeyinin direktoru vəzifəsini tutmaq üçün seçkilərin keçiriləcəyini deyən İsa Həbibbəyli elmi tədqiqat müəssisələrinin direktorluğuna namizədlərin öz qabaqcıl elmi tədqiqatları və əldə etdikləri nailiyyətləri ilə fərqlənən alimlər olduqlarını bildirib. Qeyd edib ki, bölmənin elmi tədqiqat müəssisələrinin direktoru vəzifəsinə namizəd həmin institutun elmi şurasında müsabiqə yolu ilə gizli səsvermə nəticəsində irəli sürülür və səsvermənin nəticələri bölməyə daxil olur.
Bölməyə təqdim olunan sənədlərə baxılması məqsədilə texniki ekspertiza komissiyasının yaradıldığını deyən akademik HEB-in bugünkü iclasında gizli səsvermə yolu ilə seçkilərin aparılacağını və seçilən namizədlərin AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə təsdiqlənəcəyini bildirib.
Daha sonra ümumi yığıncağın sədri akademik Möhsün Nağısoylu, ekspertlər komissiyasının sədri akademik Muxtar İmanov və tərkibi seçilib.
Gizli səsvermə nəticəsində akademik İsa Həbibbəyli Ədəbiyyat İnstitutu, akademik Teymur Kərimli Əlyazmalar İnstitutu, akademik Rafael Hüseynov Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyi və filologiya üzrə elmlər doktoru Gülbəniz Babaxanlı Hüseyn Cavidin Ev Muzeyinin direktoru seçiliblər.

Состоялось Общее собрание Отделения гуманитарных наук + Фото
Выступивший на мероприятии вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли отметил, что в рамках Распоряжения Президента Ильхама Алиева об объявлении 2019 года «Годом Гасими» в научных учреждениях отделения была проведена серия мероприятий, в том числе конференции, семинары, научные сессии. Также в СМИ проведено продвижение творчества Имадеддина Насими. Академик также рассказал о проделанной и намеченной работе в рамках 110-летия выдающихся азербайджанских ученых Мамедаги Ширалиева и Мамеджафара Джафарова согласно соответствующим Распоряжениям Президента.
Говоря о выборах на должности директоров Института литературы им. Низами Гянджеви, Институту рукописей имени М. Физули, Национального музея азербайджанской литературы и Дома-музея Гусейн Джавида, академик добавил, что кандидаты - ученые, отличающиеся передовыми научными исследованиями и достижениями. Он отметил, что кандидатура на должность директора научно-исследовательских учреждений выдвигается тайным голосованием в Ученый совет.
Он сказал, что для рассмотрения документов, представленных в отделение, была создана комиссия, а сегодняшнее заседание ОГН будет проведено тайным голосованием и будет одобрено решением Президиума НАНА. Председателем Общего собрания был избран академик Мохсун Нагысойлу, председателем комиссии экспертов - академик Мухтар Иманов.
В результате тайного голосования академик Иса Габиббейли был избран директором Института литературы, академик Теймур Керимли избран директором Института рукописей, академик Рафаэль Гусейнов директором Национального музея азербайджанской литературы и доктор филологических наук Гюльбяниз Бабаханлы директором Дома-музея Гусейн Джавида