Bu gün AMEA Rəyasət Heyətində Humanitar Elmlər Bölməsinin (HEB) ümumi yığıncağı keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək Prezident İlham Əliyevin 2019-cu ilin Azərbaycan Respublikasında “Nəsimi ili” elan edilməsi haqqında sərəncamından irəli gələrək Humanitar Elmlər Bölməsinə daxil olan elmi müəssisə və təşkilatlar tərəfindən silsilə konfransların, elmi sessiyaların keçirildiyini, həmçinin mətbuatda İmadəddin Nəsimi yaradıcılığının geniş təbliğ edildiyini bildirib. Vitse-prezident ölkə başçısının müvafiq sərəncamları ilə görkəmli Azərbaycan alimlərindən Məmmədağa Şirəliyev və Məmmədcəfər Cəfərovun 110 illik yubileyləri çərçivəsində görülən və nəzərdə tutulan işlərdən də danışıb.
Bugünkü iclasda bölmənin Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutuMəhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutuNizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyi və Hüseyn Cavidin Ev Muzeyinin direktoru vəzifəsini tutmaq üçün seçkilərin keçiriləcəyini deyən İsa Həbibbəyli elmi tədqiqat müəssisələrinin direktorluğuna namizədlərin öz qabaqcıl elmi tədqiqatları və əldə etdikləri nailiyyətləri ilə fərqlənən alimlər olduqlarını bildirib. Qeyd edib ki, bölmənin elmi tədqiqat müəssisələrinin direktoru vəzifəsinə namizəd həmin institutun elmi şurasında müsabiqə yolu ilə gizli səsvermə nəticəsində irəli sürülür və səsvermənin nəticələri bölməyə daxil olur.
Bölməyə təqdim olunan sənədlərə baxılması məqsədilə texniki ekspertiza komissiyasının yaradıldığını deyən akademik HEB-in bugünkü iclasında gizli səsvermə yolu ilə seçkilərin aparılacağını və seçilən namizədlərin AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə təsdiqlənəcəyini bildirib.
Daha sonra ümumi yığıncağın sədri akademik Möhsün Nağısoylu, ekspertlər komissiyasının sədri akademik Muxtar İmanov və tərkibi seçilib.
Gizli səsvermə nəticəsində akademik İsa Həbibbəyli Ədəbiyyat İnstitutu, akademik Teymur Kərimli Əlyazmalar İnstitutu, akademik Rafael Hüseynov Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyi və filologiya üzrə elmlər doktoru Gülbəniz Babaxanlı Hüseyn Cavidin Ev Muzeyinin direktoru seçiliblər.

General Meeting of ANAS Division of Humanitarian Sciences + Photo
Vice-president of ANAS, academician Isa Habibbayli noted that, within the framework of the Order of AR President Ilham Aliyev on declare 2019 "Year of Nasimi" in Azerbaijan by the Division held a series of events in the scientific institutions, including conferences, seminars, and scientific sessions. The mass media also promoted the work by Imadeddin Nasimi. Academician also spoke on undertaken and planned work within the framework of the 110th anniversary of the outstanding Azerbaijani scientists Mammadaga Shiraliyev and Mammadjafar Jafarov in accordance with the relevant Executive Orders.
Speaking on the election to the post of Directors of the Institute of Literature, the Institute of Manuscripts, the National Museum of Azerbaijani Literature and the the Huseyn Javid’s House Museum academician added that, the candidates are scientists who are distinguished by advanced scientific research and achievements. He noted that, the candidacy for the post for Director of research institutions is put forward by secret ballot to the Scientific Council.
He said that, was created a commission to consider the documents submitted to the Division and today's meeting of the Division of Humanitarian Sciences will be held by secret ballot and will be approved by a decision of ANAS Presidium. Academician Naghisoylu Mohsun was elected as Chairman of the General Meeting and academician Mukhtar Imanov was elected as Chairman of the Commission of Experts.
As a result of a secret ballot, academician Isa Habibbayli was elected as Director of the Institute of Literature, academician Teymur Karimli was elected as Director of the Institute of Manuscripts, academician Rafael Huseynov as Director of the National Museum of Azerbaijani Literature and Doctor of Philology Gulbyaniz Babakhanli as Director of the Huseyn Javid’s House Museum