Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyindən yeni layihə Apr 17, 2020 | 15:47 / Mühüm hadisələr
AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin əsas vəzifəsi ziyarətçilərini Azərbaycanın zəngin ədəbi irsi ilə tanış etmək, Azərbaycan ədəbiyyatının müxtəlif dövrlərini və nümayəndələrini tədqiq və təbliğ etməkdən ibarətdir.
Bir xalqın ədəbiyyatını bir “bütün” şəklində əks etdirən yeganə ədəbiyyat muzeyi hesab edilən bu müqəddəs söz sarayı artıq 80 ildir ki, Azərbaycan xalqının qədim mədəniyyətinin, zəngin ədəbi irsinin təbliğatçısı olmaq kimi şərəfli missiyanı həyata keçirir. Lakin yeni növ koronavirusun (COVID-19) yayılmasının dünyada pandemiya elan olunması və Azərbaycanın da bu təsirdən kənarda qalmaması səbəbindən ölkədə elan edilən xüsusi karantin rejimi şəraitində muzeyin əməkdaşları ölkə Prezidentinin və AMEA rəhbərliyinin sərəncamlarına riayət etməklə elmi fəaliyyətlərini məsafədən davam etdirirlər.
Uzun illər həftənin yeddi günü sıralarında görkəmli dövlət xadimləri, alimlər, ziyalılar, tələbələr, məktəblilər olan yerli və xarici qonaqlarla dolub-daşan Nizami Muzeyi artıq bir müddətdir ki, tamaşaçı qəbul edə bilmir.
Muzeylə tanış olmaq istəyənlər üçün rəhbərlik yeni layihəyə başlamağı qərara alıb. “Nizami muzeyində sizinlə” adlı layihə çərçivəsində mütəmadi olaraq bu qurumda keçirilmiş ədəbi-mədəni tədbirlərin videoyazıları, seçmə qısa videoparçaları və fotolar təqdim ediləcək, muzeyin “Rəylər kitabı”ndan maraqlı nümunələr diqqətə çatdırılacaq.
Eyni zamanda, muzeyin bələdçiləri ekspozisiya zalları üzrə qısa izahatlar aparacaq, dəyərli eksponatlar haqqında məlumatlar verəcəklər. Muzeyin bir neçə dildə izahat aparan bələdçiləri “qiyabi” tamaşaçılarını “Dörd fəsil” xalçası, III-VII əsrlərə aid Qrifon, “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanından parçaları əks etdirən xəttatlıq nümunələri, Məhsəti Gəncəviyə həsr olunmuş “Məhsəti və Əmir Əhməd” dastanından əlyazma fraqmentləri, Xaqani Şirvani və Nizami Gəncəvi “Divan”larının daşbasma üsulu ilə çap edilmiş nüsxələri, İmadəddin Nəsiminin qəzəllərinə bəstələnmiş not vərəqləri, Məhəmməd Füzulinin əsərlərinə çəkilmiş illüstrasiyalar, Pənahəli xana məxsus “Gülləbatmaz” köynək, XIX-XX əsrlərdə yaşayıb-yaratmış şair və yazıçılarımızın şəxsi əşyaları və s. qiymətli eksponatlarla bir neçə dildə virtual olaraq tanış edəcəklər. Arzu edən vətəndaşlar muzeyin rəsmi saytını və sosial şəbəkələrdə rəsmi səhifələrini izləyə bilərlər.
Nizami Muzeyi tezliklə yenidən qapılarını sevimli qonaqlarının üzünə açacağına, görkəmli şəxsiyyətlərin evinə çevrilmiş məkanda canlı olaraq daha dolğun təqdimatlar keçirəcəyinə ümid edir.

Национальный музей азербайджанской литературы запустил новый проект
Главная задача Национального музея азербайджанской литературы им. Низами Гянджеви НАНА - ознакомить посетителей с богатым литературным наследием Азербайджана, изучить и пропагандировать разные периоды и представителей азербайджанской литературы.
Этот священный дворец слов, считающийся единственным литературным музеем, отражающим литературу нации в форме «целого», на протяжении 80 лет выполняет свою славную миссию по пропаганде древней культуры и богатого литературного наследия азербайджанского народа. Однако ввиду распространения пандемии коронавируса нового типа (COVID-19) сотрудники музея продолжают свою научную деятельность удаленно, следуя указаниям Президента страны и руководства НАНА.
В течение многих лет Музей Низами был полон местных и иностранных посетителей, в том числе видных государственных деятелей, ученых, представителей интеллигенции, студентов и школьников.
Для тех, кто хочет ознакомиться с музеем, руководство решило запустить новый проект. В рамках проекта «С тобой в музее Низами» будут представлены видеоролики, отобранные короткие видеоролики и фотографии литературных и культурных мероприятий, регулярно проводимых в этом заведении, будут представлены интересные примеры из «Книги отзывов» музея.
В то же время гиды музея дадут краткие пояснения по выставочным залам и предоставят информацию о ценных экспонатах таких, как ковер «Четыре сезона», Гриффон III-VII веков, образцы каллиграфии из эпоса «Китаби-Деде Горгуд», фрагменты рукописи из эпоса «Махсати и Амир Ахмад», экземпляры «Диванов» Хагани Ширвани и Низами Гянджеви, напечатанные путем тиснения на камне, листовки нот, сочиненных для газелей Имадеддина Насими и др. Заинтересованные могут следить за официальным сайтом музея и его официальными страницами в социальных сетях.
Музей Низами надеется вскоре снова открыть свои двери для своих любимых гостей и проводить более подробные живые презентации в этом учреждении, ставшем домом для видных личностей.