Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyindən yeni layihə Apr 17, 2020 | 15:47 / Mühüm hadisələr
AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin əsas vəzifəsi ziyarətçilərini Azərbaycanın zəngin ədəbi irsi ilə tanış etmək, Azərbaycan ədəbiyyatının müxtəlif dövrlərini və nümayəndələrini tədqiq və təbliğ etməkdən ibarətdir.
Bir xalqın ədəbiyyatını bir “bütün” şəklində əks etdirən yeganə ədəbiyyat muzeyi hesab edilən bu müqəddəs söz sarayı artıq 80 ildir ki, Azərbaycan xalqının qədim mədəniyyətinin, zəngin ədəbi irsinin təbliğatçısı olmaq kimi şərəfli missiyanı həyata keçirir. Lakin yeni növ koronavirusun (COVID-19) yayılmasının dünyada pandemiya elan olunması və Azərbaycanın da bu təsirdən kənarda qalmaması səbəbindən ölkədə elan edilən xüsusi karantin rejimi şəraitində muzeyin əməkdaşları ölkə Prezidentinin və AMEA rəhbərliyinin sərəncamlarına riayət etməklə elmi fəaliyyətlərini məsafədən davam etdirirlər.
Uzun illər həftənin yeddi günü sıralarında görkəmli dövlət xadimləri, alimlər, ziyalılar, tələbələr, məktəblilər olan yerli və xarici qonaqlarla dolub-daşan Nizami Muzeyi artıq bir müddətdir ki, tamaşaçı qəbul edə bilmir.
Muzeylə tanış olmaq istəyənlər üçün rəhbərlik yeni layihəyə başlamağı qərara alıb. “Nizami muzeyində sizinlə” adlı layihə çərçivəsində mütəmadi olaraq bu qurumda keçirilmiş ədəbi-mədəni tədbirlərin videoyazıları, seçmə qısa videoparçaları və fotolar təqdim ediləcək, muzeyin “Rəylər kitabı”ndan maraqlı nümunələr diqqətə çatdırılacaq.
Eyni zamanda, muzeyin bələdçiləri ekspozisiya zalları üzrə qısa izahatlar aparacaq, dəyərli eksponatlar haqqında məlumatlar verəcəklər. Muzeyin bir neçə dildə izahat aparan bələdçiləri “qiyabi” tamaşaçılarını “Dörd fəsil” xalçası, III-VII əsrlərə aid Qrifon, “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanından parçaları əks etdirən xəttatlıq nümunələri, Məhsəti Gəncəviyə həsr olunmuş “Məhsəti və Əmir Əhməd” dastanından əlyazma fraqmentləri, Xaqani Şirvani və Nizami Gəncəvi “Divan”larının daşbasma üsulu ilə çap edilmiş nüsxələri, İmadəddin Nəsiminin qəzəllərinə bəstələnmiş not vərəqləri, Məhəmməd Füzulinin əsərlərinə çəkilmiş illüstrasiyalar, Pənahəli xana məxsus “Gülləbatmaz” köynək, XIX-XX əsrlərdə yaşayıb-yaratmış şair və yazıçılarımızın şəxsi əşyaları və s. qiymətli eksponatlarla bir neçə dildə virtual olaraq tanış edəcəklər. Arzu edən vətəndaşlar muzeyin rəsmi saytını və sosial şəbəkələrdə rəsmi səhifələrini izləyə bilərlər.
Nizami Muzeyi tezliklə yenidən qapılarını sevimli qonaqlarının üzünə açacağına, görkəmli şəxsiyyətlərin evinə çevrilmiş məkanda canlı olaraq daha dolğun təqdimatlar keçirəcəyinə ümid edir.

New project from the National Museum of Azerbaijani Literature
The main task of the National Museum of Azerbaijan Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS is to acquaint visitors with the rich literary heritage of Azerbaijan, study and promote different periods and representatives of Azerbaijani literature.
This palace of sacred words, which is considered to be the only museum of literature, has been carrying out its glorious mission of being a propagandist of the ancient culture and rich literary heritage of the Azerbaijani people for 80 years. However, due to the fact that the spread of a new type of coronavirus (COVID-19) has been declared a pandemic in the world and Azerbaijan is not excluded from this effect, the museum staff continues its scientific activities remotely, following the orders of the President and ANAS.
For many years, the Nizami Museum, which has been full of local and foreign guests, including prominent statesmen, scientists, intellectuals, students and schoolchildren, has not been able to receive visitors for a while.
For those who want to get acquainted with the museum, the management has decided to start a new project. As part of the project "With you in the Nizami Museum" will be presented videos, selected short videos and photos of literary and cultural events held regularly in this institution, interesting examples from the museum's "Book of Opinions". At the same time, the museum's guides will give brief explanations on the exhibition halls and provide information about valuable exhibits. The museum's guides, who explain in several languages, will introduce the "Correspondence" audience to the "Four Seasons" carpet, Griffon from the III-VII centuries, examples of calligraphy from the epos "Kitabi-Dada Gorgud", manuscript fragments from the epos "Mahsati and Amir Ahmad" dedicated to Mahsati Ganjavi , stone-printed copies of Khagani Shirvani and Nizami Ganjavi's "Divan", etc.
Interested citizens can follow the official website of the museum and its official pages on social networks.