Muzeydə karantin rejiminin qaydalarına əməl etməklə “Açıq qapı” günü keçirilib + Foto May 18, 2020 | 15:42 / Mühüm hadisələr
Mayın 18-də AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin Xaqani Şirvani adına Aran regional filialında Beynəlxalq Muzeylər Günü münasibətilə karantin rejiminin qaydalarına əməl etməklə “Açıq qapı” günü keçirilib.
Gün ərzində rayonun idarə və təşkilatlarından, mədəni-maarif müəsisələrindən xeyli sayda ziyarətçi muzeyin fəaliyyəti, sərgi və ekspozisiyaları ilə tanış olub. Muzeyin əməkdaşları tamaşaçılara klassik ədəbiyyatımızın görkəmli nümayəndələri haqqında ətraflı məlumat verib, onların suallarını cavablandırıblar.
Ziyarətçilər muzeyin rəy və təkliflər kitabına ürək sözlərini yazıblar.
Qeyd edək ki, Beynəlxalq Muzeylər Şurasının (ICOM) təşəbbüsü ilə 1977-ci ildə təsis olunmuş bu əlamətdar günün məqsədi muzeylərin cəmiyyət həyatında mühüm rolunu insanlara çatdırmaqdır. Bu il Beynəlxalq Muzeylər Günü “Muzeylər bərabərlik üçün: müxtəliflik və inklüzivlik” mövzusuna həsr olunub.

В музее с соблюдением правил режима карантина прошел день «Открытых дверей» + Фото
18 мая по случаю Международного дня музеев в Аранском региональном филиале имени Хагани Ширвани Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви НАНА с соблюдением правил карантинного режима прошел день «Открытых дверей».
В течение дня посетители из различных управлений и организаций, культурно-просветительских учреждений знакомились с деятельностью, выставками и экспозицией музея. Сотрудники музея подробно рассказали посетителям о видных представителях нашей классической литературы и ответили на их вопросы.
Посетители записали в Книгу отзывов и предложений свои пожелания.
Отметим, что целью этого знаменательного дня, учрежденного в 1977 году по инициативе Международного совета музеев (ICOM), является доведение до широкой общественности той важной роли, которую музеи играют в жизни общества. В этом году Международный день музеев проводится под девизом «Музеи для равенства: разнообразие и инклюзивность».