Nəriman Nərimanovun 150 illik yubileyinə həsr olunan dəyirmi masa keçirilib + Foto İyun 19, 2020 | 17:32 / Konfranslar, İclaslar
AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin Aran regional filialında Azərbaycanın görkəmli yazıçısı və dövlət xadimi Nəriman Nərimanovun anadan olmasının 150 illiyi münasibətilə dəyirmi masa təşkil olunub.
Tədbirdə muzeyin Xaqani Şirvani adına Aran regional filialının müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Yaqut Bahadurqızı çıxış edərək Azərbaycan ədəbiyyatının qabaqcıl ideya və demokratik fikirlərlə zənginləşməsində böyük rol oynamış Nəriman Nərimanovun zəngin yaradıcılığından və publisistik fəaliyyətindən danışıb. Bildirib ki, yazıçının bədii yaradıcılığı ilə ictimai və siyasi fəaliyyəti arasında üzvi bağlılıq olub. Onun ömrünün mühüm hissəsi qəlbən inandığı və həyatının başlıca vəzifəsi sayaraq müqəddəs amala çevirdiyi xalq işi uğrunda ardıcıl mübarizələrdə keçib.
Yaqut Bahadurqızı qeyd edib ki, Nəriman Nərimanov keçmişimizin mədəni sərvətlərinin mühafizəsinə, ana dilinin saflığı məsələlərinə xüsusi diqqət yetirib, elmin, maarifin və mədəniyyətin inkişafı yolunda çalışıb, dövrün milli məfkurə daşıyıcısı olan şəxsiyyətlərinə ehtiram və qayğı ilə yanaşıb.
Sonra görkəmli yazıçının həyat və fəaliyyətini əks etdirən videoçarx nümayiş etdirilib.
Tədbirdə çıxış edən Kürdəmir şəhər 3 saylı tam orta məktəbin dil-ədəbiyyat müəllimi Günəş Xudiyeva  N.Nərimanovun istər nəsr və dram əsərlərində, istərsə də tərcümələrində dil, üslub və mövzu zənginliyindən bəhs edib. Vurğulayıb ki, ədib tarixi dramlarında, satirik pyeslərində, həmçinin nəsr əsərlərində dini fanatizmi, savadsızlığı və özbaşınalığı tənqid hədəfinə çevirib, xalqlar arasında dostluğu, zülm və istibdada etirazı, ülvi məhəbbəti təbliğ edib.
Karrar qəsəbə tam orta məktəbin dil-ədəbiyyat müəllimi Şəfəq Ağayeva isə çıxışında yazıçının dövrün mütərəqqi fikirli ziyalıları ilə birgə “İrşad” və “Həyat” qəzetlərində, “Məktəb” jurnalında, sonralar isə özünün açdığı və redaktoru olduğu “Hümmət” qəzetində dərc etdirdiyi məqalələrində, felyetonlarında xalqdan uzaq düşən, xalqın məişətini və dilini bilməyən ziyalıları töhmətlənməsindən, fırıldaqçı ruhaniləri ifşa etməsindən, zəhmətkeş qadınların əsarətdən qurtulması yollarından bəhs etməsindən danışıb.
Dəyirmi masanın virtual qonağı olan Bakı Slavyan Universitetinin Beynəlxalq münasibətlər kafedrasının müdiri, professor Habil Məmmədov N.Nərimanovun Azərbaycanın ictimai-siyasi fikir tarixinə daxil olmuş, çoxcəhətli ictimai, ədəbi və siyasi fəaliyyəti ilə xalqın azadlığı və səadəti uğrunda mübarizə aparmış dövlət xadimi olduğunu bildirib.
Daha sonra çıxış edən Bakı Dövlət Universitetinin Tarix fakültəsinin tələbəsi Nuralı İsmayılov N.Nərimanovun fəaliyyətində türkçülük mövqeyi, Türkiyəyə dost və qardaş münasibətinin xüsusi yer tutmasından bəhs edib.
Kürdəmir Regional Mədəniyyət İdarəsinin bədii rəhbəri Sahilə Müseyibova isə yazıçının milli-mənəvi dəyərləri daim qorumağa çalışdığını, onun Şərqdə ilk olaraq milli kitabxana – qiraətxananın açılmasına nail olduğunu qeyd edib.

A round table dedicated to the 150th anniversary of Nariman Narimanov was held + Photo
A round table on the occasion of the 150th anniversary of prominent Azerbaijani writer and statesman Nariman Narimanov was organized at the Aran Regional Branch of the National Museum of Azerbaijan Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS.
Speaking at the event, the head of the Aran Regional Branch of the museum named after Khagani Shirvani, PhD in Philology Yagut Bahadurgizi spoke about the rich creativity and journalistic activity of Nariman Narimanov, who played a great role in enriching Azerbaijani literature with advanced ideas and democratic opinions.
Yagut Bahadurgizi noted that Nariman Narimanov paid special attention to the protection of cultural heritage of our past, the purity of the native language, worked for the development of science, education and culture, treated with respect and care the national ideology of the time.
Then a video reflecting the life and activity of the prominent writer was shown.
Speaking at the event, Gunesh Khudiyeva, a language and literature teacher at Kurdamir City Secondary School No. 3, spoke about the richness of language, style and themes in Narimanov's prose and drama, as well as in his translations. He stressed that in his historical dramas, satirical plays, as well as in prose, the writer criticized religious fanaticism, illiteracy and arbitrariness, and promoted friendship, protest against oppression and divine love among peoples.
Shafag Agayeva, a language and literature teacher at Karrar secondary school, spoke about the writer's articles and feuilletons with progressive intellectuals of the time in “Irshad” and “Hayat” newspapers, “Mektab” journal, and later in “Hummat” newspaper, which he opened and edited. He spoke of slandering intellectuals who were alienated from the people, who did not know the life and language of the people, of exposing fraudulent clergy, and of talking about ways to free working women from slavery.
Professor Habil Mammadov, Head of the Department of International Relations at Baku Slavic University, who is a virtual guest of the round table, said Narimanov was a statesman who entered the history of Azerbaijan's socio-political thought and fought for the freedom and happiness of the people.