Nəriman Nərimanovun 150 illik yubileyinə həsr olunan dəyirmi masa keçirilib + Foto İyun 19, 2020 | 17:32 / Konfranslar, İclaslar
AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin Aran regional filialında Azərbaycanın görkəmli yazıçısı və dövlət xadimi Nəriman Nərimanovun anadan olmasının 150 illiyi münasibətilə dəyirmi masa təşkil olunub.
Tədbirdə muzeyin Xaqani Şirvani adına Aran regional filialının müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Yaqut Bahadurqızı çıxış edərək Azərbaycan ədəbiyyatının qabaqcıl ideya və demokratik fikirlərlə zənginləşməsində böyük rol oynamış Nəriman Nərimanovun zəngin yaradıcılığından və publisistik fəaliyyətindən danışıb. Bildirib ki, yazıçının bədii yaradıcılığı ilə ictimai və siyasi fəaliyyəti arasında üzvi bağlılıq olub. Onun ömrünün mühüm hissəsi qəlbən inandığı və həyatının başlıca vəzifəsi sayaraq müqəddəs amala çevirdiyi xalq işi uğrunda ardıcıl mübarizələrdə keçib.
Yaqut Bahadurqızı qeyd edib ki, Nəriman Nərimanov keçmişimizin mədəni sərvətlərinin mühafizəsinə, ana dilinin saflığı məsələlərinə xüsusi diqqət yetirib, elmin, maarifin və mədəniyyətin inkişafı yolunda çalışıb, dövrün milli məfkurə daşıyıcısı olan şəxsiyyətlərinə ehtiram və qayğı ilə yanaşıb.
Sonra görkəmli yazıçının həyat və fəaliyyətini əks etdirən videoçarx nümayiş etdirilib.
Tədbirdə çıxış edən Kürdəmir şəhər 3 saylı tam orta məktəbin dil-ədəbiyyat müəllimi Günəş Xudiyeva  N.Nərimanovun istər nəsr və dram əsərlərində, istərsə də tərcümələrində dil, üslub və mövzu zənginliyindən bəhs edib. Vurğulayıb ki, ədib tarixi dramlarında, satirik pyeslərində, həmçinin nəsr əsərlərində dini fanatizmi, savadsızlığı və özbaşınalığı tənqid hədəfinə çevirib, xalqlar arasında dostluğu, zülm və istibdada etirazı, ülvi məhəbbəti təbliğ edib.
Karrar qəsəbə tam orta məktəbin dil-ədəbiyyat müəllimi Şəfəq Ağayeva isə çıxışında yazıçının dövrün mütərəqqi fikirli ziyalıları ilə birgə “İrşad” və “Həyat” qəzetlərində, “Məktəb” jurnalında, sonralar isə özünün açdığı və redaktoru olduğu “Hümmət” qəzetində dərc etdirdiyi məqalələrində, felyetonlarında xalqdan uzaq düşən, xalqın məişətini və dilini bilməyən ziyalıları töhmətlənməsindən, fırıldaqçı ruhaniləri ifşa etməsindən, zəhmətkeş qadınların əsarətdən qurtulması yollarından bəhs etməsindən danışıb.
Dəyirmi masanın virtual qonağı olan Bakı Slavyan Universitetinin Beynəlxalq münasibətlər kafedrasının müdiri, professor Habil Məmmədov N.Nərimanovun Azərbaycanın ictimai-siyasi fikir tarixinə daxil olmuş, çoxcəhətli ictimai, ədəbi və siyasi fəaliyyəti ilə xalqın azadlığı və səadəti uğrunda mübarizə aparmış dövlət xadimi olduğunu bildirib.
Daha sonra çıxış edən Bakı Dövlət Universitetinin Tarix fakültəsinin tələbəsi Nuralı İsmayılov N.Nərimanovun fəaliyyətində türkçülük mövqeyi, Türkiyəyə dost və qardaş münasibətinin xüsusi yer tutmasından bəhs edib.
Kürdəmir Regional Mədəniyyət İdarəsinin bədii rəhbəri Sahilə Müseyibova isə yazıçının milli-mənəvi dəyərləri daim qorumağa çalışdığını, onun Şərqdə ilk olaraq milli kitabxana – qiraətxananın açılmasına nail olduğunu qeyd edib.

Состоялся круглый стол, посвященный 150-летию Наримана Нариманова + Фото
Круглый стол по случаю 150-летия выдающегося азербайджанского писателя и государственного деятеля Наримана Нариманова был организован в Аранском региональном филиале Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви НАНА.
Выступая на мероприятии, руководитель Аранского регионального филиала имени Хагани Ширвани музея, доктор философии по филологии Ягут Бахадургизи рассказала о богатой творческой и журналистской деятельности Наримана Нариманова, сыгравшего большую роль в обогащении азербайджанской литературы передовыми идеями и демократическими мыслями. Она сказала, что между творчеством писателя и общественно-политической деятельностью существует органическая связь. Важная часть его жизни была потрачена на последовательную борьбу за дело народа, в которое он искренне верил и считал главной задачей своей жизни.
Ягут Бахадургизи отметила, что Нариман Нариманов уделял особое внимание охране культурного наследия нашего прошлого, чистоте родного языка, работал на развитие науки, образования и культуры, относился с уважением и заботой к национальной идеологии того периода.
Затем был показан видеоролик, отражающий жизнь и деятельность выдающегося писателя.
Выступая на мероприятии, учительница языка и литературы в Кюрдамирской городской средней школе № 3 Гюнеш Худиева рассказала о богатстве языка, стиля и тем в прозаических и драматургических произведениях, а также в переводах Н.Нариманова.
Заведующий кафедрой международных отношений Бакинского славянского университета профессор Габиль Мамедов, который был виртуальным гостем круглого стола, сказал, что Н.Нариманов был государственным деятелем, который вошел в историю общественно-политической мысли Азербайджана и боролся за свободу и счастье народа.
Далее студент исторического факультета Бакинского государственного университета Нурали Исмайлов рассказал о позиции тюркизма и особом месте дружеских и братских отношений с Турцией в деятельности Нариманова.
Художественный руководитель Кюрдамирского регионального управления культуры Сахила Мусейбова сказала, что писатель всегда пытался сохранить национальные и духовные ценности, и он первым на Востоке добился открытия национальной библиотеки - читальни.