“Elm” qəzetinin yeni nömrəsi çapdan çıxıb İyul 01, 2020 | 11:43 / Yeni nəşrlər
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Rəyasət Heyətinin mətbu orqanı olan “Elm” qəzetinin yeni nömrəsi çapdan çıxıb.
Qəzetin ilk səhifəsində “Ölkə Prezidenti İlham Əliyev: Avropa İttifaqı ilə əməkdaşlıq dövlətimizin xarici siyasətinin əsas prioritetlərindəndir” başlıqlı geniş material yer alıb.
Mətbu orqanın ikinci səhifəsində “Akademik Ramiz Mehdiyev Hacı Zeynalabdin Tağıyevin ev-muzeyinin bərpa və yenidənqurma işləri ilə tanış olub” sərlövhəli məqalədə bərpa və yenidənqurma işlərindən sonra istifadəyə verilmiş Hacı Zeynalabdin Tağıyevin ev-muzeyinin açılışına dair ətraflı məlumat verilir.
“Prezident İlham Əliyev Paşinyana növbəti dəfə dərs keçdi”, “İrəvan şəhəri necə varsa” monoqrafiyası nəşrə hazırlanır”, “MEK-də Heydər Əliyev və Azərbaycan dövlətçiliyi şöbəsi fəaliyyətə başlayıb”, “AMEA-nın birinci vitse-prezidenti beynəlxalq onlayn konfransda” başlıqlı yazılarla qəzetin üçüncü səhifəsində tanış olmaq olar.
“Elm” qəzetinin iyun buraxılışında, həmçinin “Tibbi maska, sosial məsafə və dezinfeksiya vasitələri gündəlik həyatımızın normasına çevrilməlidir”, ”Yüksək Texnologiyalar Parkının yeni rezidentlərinin layihələri müzakirə edilib”, “AMEA-nın akademik-katibi yeni modelləşdirmə metodu hazırlayıb”, “Azərbaycan ordusunun tarixinə baxış”, “Dünya tarixində pandemiyalar” adlı məqalələr, eləcə də AMEA-nın Fizika İnstitutunun direktoru, akademik Nazim Məmmədovun müsahibəsi, AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyevin tanınmış geofizik alim, Neft və Qaz İnstitutunun direktoru v.i.e., akademik Fəxrəddin Qədirovun 70 illik yubileyi münasibətilə qələmə aldığı məqaləsi yer alıb.
Bundan əlavə, nəşrdə AMEA-da keçirilən yay imtahan sessiyası, bioloji müxtəlifliyin aradan qaldırılması istiqamətində, o cümlədən Kürün səviyyə problemi ilə bağlı aparılan tədqiqatlar, Zoologiya İnstitutu əməkdaşlarının respublikanın bir sıra rayonlarına təşkil edilən ekspedisiyaları, YT Parkda Estoniyanın nüfuzlu şirkətinin nümayəndələri ilə keçirilən görüş, Azərbaycan alimlərinin dünyanın nüfuzlu elmi jurnallarında dərc olunmuş məqalələri, Azərbaycanda qurulacaq 22 yeni seysmik stansiya, həmçinin dördüncü sənaye inqilabı və s. barədə məlumatlar, sağlamlığımız üçün elmi tövsiyələr oxuculara təqdim edilir.
20 səhifəlik qəzetdə, həmçinin rus dilində maraqlı məqalələr əksini tapıb.
Qeyd edək ki, 1984-cü ildən nəşr olunmağa başlayan “Elm” qəzetinin baş redaktoru İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürovdur.

Вышел новый номер газеты "Элм" Июл 01, 2020 | 11:43 / Публикации
Вышел новый номер газеты «Элм», являющейся печатным органом Президиума Национальной академии наук Азербайджана (НАНА).
На первой странице газеты размещена обширная статья под названием «Президент Ильхам Алиев: сотрудничество с Европейским союзом является одним из главных приоритетов внешней политики нашего государства».
На второй странице издания нашла свое отражение статья под заголовком «Академик Рамиз Мехтиев ознакомился с реставрацией и реконструкцией Дома-музея Гаджи Зейналабдина Тагиева», в которой представлена подробная информация об открытии дома-музея Гаджи Зейналабдина Тагиева, который был введен в эксплуатацию после реставрации и реконструкции.
На третьей странице газеты можно ознакомиться со статьями «Президент Ильхам Алиев в очередной раз преподал Пашиняну урок по истории», «Готовится к изданию монография «Город Иреван, как он есть», «В ЦНБ открылся Отдел «Гейдар Алиев и государственность Азербайджана», «Первый вице-президент НАНА на международной онлайн-конференции».
В июньском номере газеты «Элм» нашли также свое отражение статьи «Медицинские маски, социальная дистанция и дезинфицирующие средства должны стать нормой нашей повседневной жизни», «Обсуждались проекты новых резидентов Парка высоких технологий», «Академик-секретарь НАНА разработал новый метод моделирования», «Обзор истории азербайджанской армии», «Пандемии в мировой истории».
Кроме того, издание включает информацию о летней экзаменационной сессии, проводимой в НАНА, исследованиях по устранению биологического разнообразия, включая проблему уровня Куры, экспедиции Института зоологии в несколько регионов страны, встрече с представителями эстонской компании в Парк ВТ и т.д.
Газета, состоящая из 20 страниц, также содержит интересные статьи на русском языке.
Отметим, что главным редактором газеты «Элм», которая издается с 1984 года, является руководитель Отдела по связям с общественностью, печати и информации, доктор философии по филологии Агагусейн Шукуров.