“Elm” qəzetinin yeni nömrəsi çapdan çıxıb İyul 01, 2020 | 11:43 / Yeni nəşrlər
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Rəyasət Heyətinin mətbu orqanı olan “Elm” qəzetinin yeni nömrəsi çapdan çıxıb.
Qəzetin ilk səhifəsində “Ölkə Prezidenti İlham Əliyev: Avropa İttifaqı ilə əməkdaşlıq dövlətimizin xarici siyasətinin əsas prioritetlərindəndir” başlıqlı geniş material yer alıb.
Mətbu orqanın ikinci səhifəsində “Akademik Ramiz Mehdiyev Hacı Zeynalabdin Tağıyevin ev-muzeyinin bərpa və yenidənqurma işləri ilə tanış olub” sərlövhəli məqalədə bərpa və yenidənqurma işlərindən sonra istifadəyə verilmiş Hacı Zeynalabdin Tağıyevin ev-muzeyinin açılışına dair ətraflı məlumat verilir.
“Prezident İlham Əliyev Paşinyana növbəti dəfə dərs keçdi”, “İrəvan şəhəri necə varsa” monoqrafiyası nəşrə hazırlanır”, “MEK-də Heydər Əliyev və Azərbaycan dövlətçiliyi şöbəsi fəaliyyətə başlayıb”, “AMEA-nın birinci vitse-prezidenti beynəlxalq onlayn konfransda” başlıqlı yazılarla qəzetin üçüncü səhifəsində tanış olmaq olar.
“Elm” qəzetinin iyun buraxılışında, həmçinin “Tibbi maska, sosial məsafə və dezinfeksiya vasitələri gündəlik həyatımızın normasına çevrilməlidir”, ”Yüksək Texnologiyalar Parkının yeni rezidentlərinin layihələri müzakirə edilib”, “AMEA-nın akademik-katibi yeni modelləşdirmə metodu hazırlayıb”, “Azərbaycan ordusunun tarixinə baxış”, “Dünya tarixində pandemiyalar” adlı məqalələr, eləcə də AMEA-nın Fizika İnstitutunun direktoru, akademik Nazim Məmmədovun müsahibəsi, AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyevin tanınmış geofizik alim, Neft və Qaz İnstitutunun direktoru v.i.e., akademik Fəxrəddin Qədirovun 70 illik yubileyi münasibətilə qələmə aldığı məqaləsi yer alıb.
Bundan əlavə, nəşrdə AMEA-da keçirilən yay imtahan sessiyası, bioloji müxtəlifliyin aradan qaldırılması istiqamətində, o cümlədən Kürün səviyyə problemi ilə bağlı aparılan tədqiqatlar, Zoologiya İnstitutu əməkdaşlarının respublikanın bir sıra rayonlarına təşkil edilən ekspedisiyaları, YT Parkda Estoniyanın nüfuzlu şirkətinin nümayəndələri ilə keçirilən görüş, Azərbaycan alimlərinin dünyanın nüfuzlu elmi jurnallarında dərc olunmuş məqalələri, Azərbaycanda qurulacaq 22 yeni seysmik stansiya, həmçinin dördüncü sənaye inqilabı və s. barədə məlumatlar, sağlamlığımız üçün elmi tövsiyələr oxuculara təqdim edilir.
20 səhifəlik qəzetdə, həmçinin rus dilində maraqlı məqalələr əksini tapıb.
Qeyd edək ki, 1984-cü ildən nəşr olunmağa başlayan “Elm” qəzetinin baş redaktoru İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürovdur.

Released the new edition of “Elm” newspaper
The new edition of "Elm" newspaper, the press organ of the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS), has been released.
The front page of the newspaper contains an extensive article entitled "President Ilham Aliyev: Cooperation with the European Union is one of the main priorities of our state's foreign policy."
On the second page of the publication, the article "Academician Ramiz Mehdiyev got acquainted with the restoration and reconstruction of the house-museum of Haji Zeynalabdin Tagiyev" provides detailed information about the opening of the house-museum of Haji Zeynalabdin Tagiyev, which was commisioned after restoration and reconstruction.
"President Ilham Aliyev once again taught Pashinyan", "Irevan city – as it is” monograph is being prepared for publication, "Heydar Aliyev and the Department of Azerbaijani Statehood have started working in the CSL", "First Vice-President of ANAS at the international online conference" can be found on the third page of the newspaper.
In the June edition of "Elm" newspaper following articles were posted; "Medical masks, social distance and disinfectants should become the norm of our daily life", "Projects of new residents of the High Technologies Park were discussed", "Academician-secretary of ANAS developed a new modeling method", "Review of the history Azerbaijani army”, "Pandemics in the history of the world", as well as the interview of the director of the Institute of Physics of ANAS academician Nazim Mammadov, an article written by the first vice-president of ANAS, the well-known geophysicist Ibrahim Guliyev on the occasion of 70th anniversary of the director of the Institute of Oil and Gas, academician Fakhraddin Gadirov.
In addition, the publication covers the summer exam session held at ANAS, research on the elimination of biological diversity, as well as the problem of the level of the Kura, the respub of the staff of the Institute of Zoology, etc. information about, scientific recommendations for our health are provided to readers.
The 20-page newspaper also contains interesting articles in Russian.
Note that the editor-in-chief of "Elm" newspaper, which has been published since 1984, is Agahuseyn Shukurov, head of the Public Relations, Press and Information Department, PhD in Philology.